Asus TUF Gaming VG27AQML1A vs. Dell Alienware AW2723DF

RebeLKilleR

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 5800X / Asus Prime B550M-A / G.Skill RipjawsV 32 GB (16x2) DDR4 3200 MHz CL16 / Samsung 990 Pro 1 TB / Lian Li Lancool III-X A-RGB / Cooler Master M2 Silent Pro 850 Watt +80 Silver / Arctic Liquid Freezer III 420mm A-RGB (Black) / Asus ROG Strix GeForce RTX™ 4070 Ti SUPER 16GB GDDR6X OC Edition
Meslek
Bilgi İşlem Uzmanı / IT
Monitör
VG27AQML1A - AW2723DF
Merhabalar.

Sistemim için QHD - WQHD monitöre geçiş yapmak istiyorum. Halihazırda 144Hz kullanmaktayım. Aynı zamanda da 240Hz ve üzerine çıkma isteğim var. Bu sebeple monitör arayışına girdim. Bulabildiğim en dolu dolu özelliklere sahip 2 monitör başlıkta da belirttiğim üzere VG27AQML1A ve AW2723DF.

Kullananlar varsa kullanıcı deneyimlerini, bilenler varsa "kronik" diye belirtilen problemlerini, artılarını, faydalarını belirtir ve seçimimde yardımcı olursa çok sevinirim.

Fiyat olarak tabiiki Asus seçmek içimden geliyor fakat Reddit ve yabancı forumlarda Asus monitörde 20-30 dakikada bir kapanma problemleri olduğu, overclock yapıldıktan sonra ekranda kalıcı çizgiler oluştuğu ve servise gönderenler olduğu belirtilmiş. TR servislerinde ise Asus monitörlerde ortalama avuç içi kadar büyüklükteki bir alanda 3 taneye kadar ölü piksel olmasının normal olduğu ve bu kriter karşılanmadıkça değişim/iade yapılmadığı yazılmış.

Alienware'da ise çok yüksek miktarda ghosting olduğu, yeterli sıklıkta ölü piksel ile satın alınan ürünler olduğu yazılmış. Şahsi eksilerimden birisi ise monitörde hoparlör olmaması. :)

Bu da kontrol etmek isteyenler için Epey'den karşılaştırma linki.

Başka önerileriniz varsa da açığım, şimdiden teşekkürlerimi sunarım, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konunuzu açmışsınız. Daha iyi olmuş.
2K/240Hz potası ülkemizde biraz dar.
Ben ASUS yerine Alienware her türlü seçerdim. Alienware'de ghosting söz konusu olamaz.
2.3ms input lag, 4.0 GtG değeri var. Ghosting imkansız.
Alienware yüksek bütçede kalıyor. Düşük bütçe de alternatif bırakıyorum.

Merhabalar, çok teşekkür ederim cevap ve önerileriniz için. Değerlendireceğim.

Başka konuda bir AW öneriniz yanlış olmuş, 1080p önermişsiniz orada. :) Gözden kaçmış galiba. Bu önerilerinizi de karşılaştıracağım kendimce. Zaten almak için 1 aya yakın sürem var, malum bütçe ayarlama meselesi...

Her halükarda AW daha iyi. İlk seçeneğim o olacak fakat Technopat dışında başka forumlarda da aynı konuyu açtım. Farklı insanlar farklı yorumlar yapıyor malum. AW'nin 360Hz modelinde fazlasıyla ghosting ve keskinleştirme problemi olduğu yazılıyor. Aynı şekilde "Asus'ta da mevcut fakat Asus'da monitör içinden yapılan birkaç ayar bunu minimuma indiriyor." yorumlarını aldım.

Aramaya devam. :) Aldığım tüm önerileriler şu linkte:

Başka konuda bir AW öneriniz yanlış olmuş, 1080p önermişsiniz orada. :) Gözden kaçmış galiba.

Evet. Bu konunuzu gördüğümde fark ettim 2K istediğinizi. Fakat 360Hz potasında iyi bir monitördür.

Her halükarda AW daha iyi. İlk seçeneğim o olacak fakat Technopat dışında başka forumlarda da aynı konuyu açtım. Farklı insanlar farklı yorumlar yapıyor malum. AW'nin 360Hz modelinde fazlasıyla ghosting ve keskinleştirme problemi olduğu yazılıyor. Aynı şekilde "ASUS'ta da mevcut fakat ASUS'da monitör içinden yapılan birkaç ayar bunu minimuma indiriyor." yorumlarını aldım.

Ghosting olamaz. Overshoot olursa olur ama Rtings incelemesinde overshoot belirtilmemiş.
Çok hızlı sahnelerde cam gibi görüntü bekliyorsa kullanıcı bu yorumu yapıyor olabilir.
OverDrive ayarı ya da MPRT ayarları ile oluşan ghosting azaltılabiliyor. Keskinliği arttıran OverDrive ayarıdır. Alienware'da da var.

Aramaya devam. :) Aldığım tüm önerileriler şu linkte:

Bu kadar çok kriter koymaya gerek yok. Seçenekler arttıkça seçim zorlanır. Fakat hepsi değerlendirilebilecek modeller ama Alienware başı çeker.

Epey karşılaştırmasında yakın görünüyorlar. Dell 280Hz ASUS 260Hz. ASUS 10 bit Dell ise 8+frc öyle birbirinden çok farklı değiller. Bütçe doğrultusunda ASUS daha mantıklı duruyor.

Evet. Bu konunuzu gördüğümde fark ettim 2K istediğinizi. Fakat 360Hz potasında iyi bir monitördür.

Ghosting olamaz. Overshoot olursa olur ama Rtings incelemesinde overshoot belirtilmemiş.
Çok hızlı sahnelerde cam gibi görüntü bekliyorsa kullanıcı bu yorumu yapıyor olabilir.
OverDrive ayarı ya da MPRT ayarları ile oluşan ghosting azaltılabiliyor. Keskinliği arttıran OverDrive ayarıdır. Alienware'da da var.

Bu kadar çok kriter koymaya gerek yok. Seçenekler arttıkça seçim zorlanır. Fakat hepsi değerlendirilebilecek modeller ama Alienware başı çeker.

Gigapat olmayı hakeden güzel cevaplarınıza teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim! ^_^ Anlık olarak (bütçeye de bağlı olarak tabii) sıralamam;

1) Alienware
2) Asus
3) LG ve MSI

Epey karşılaştırmasında yakın görünüyorlar. Dell 280Hz ASUS 260Hz. ASUS 10 bit Dell ise 8+frc öyle birbirinden çok farklı değiller. Bütçe doğrultusunda ASUS daha mantıklı duruyor.

Merhabalar, evet kağıt üzerinde öyle fakat marka kalitesini asla es geçmemek lazım diye düşünüyorum. Alienware diyince akan sular duruyor. :)

Geri
Yukarı