ASUS TUF Gaming VG27VQ vs ASUS TUF Gaming VG259Q

331494

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. RTX 2060 Super Gaming X ve Ryzen 5 3600X'li sistemim için monitör arayışı içerisindeyim. Bu iki monitörün uygun olabileceği söylendi. G-SYNC olayı kafamı kurcalıyor ve beni kararsız bırakıyor. Sizce hangisini seçmeliyim ya da farklı bir öneriniz var mı? (Yurtdışında yaşıyorum) Genellikle PUBG ve CS:GO gibi FPS oyunları oynayıp, bu oyunlardan video alıp YouTube'da paylaşma, Twitch - Facebook gibi mecralarda canlı yayın yapma planım var!

ASUS TUF Gaming VG27VQ: VA Panel - 27" - 1920X1080 - 165Hz (310 Euro)
ASUS TUF Gaming VG259Q: IPS Panel - 24.5" - 1920X1080 - 144Hz (345 Euro)

Farklı monitör önerilerine de açığım. Türkiye ile fiyatlar hemen hemen aynı!

Fps oynayacaksan, inan bana G-SYNC,Freesync muhabbetlerine gerek yok.
Al saglam bir TN panelli 144hz monitor, gayet akici ve guzel oyna.

Yüksek hz uzun vadede sorun olabilir bence 144 hz olan ideal.
Sorun olabilir derken. Tam olarak hangi yönden olur? Açıklama şansın var mı?
Fps oynayacaksan, inan bana G-SYNC,Freesync muhabbetlerine gerek yok.
Al saglam bir TN panelli 144hz monitor, gayet akici ve guzel oyna.
FPS oyunları yanında Youtube kanalım için videolar da hazırlayacağım ayrıca günlük kullanımda zaman zaman videolar da izleyebilirim.

Ben olsaydım bunu alırdım: ASUS TUF Gaming VG259Q

• 27 inç ekranda 1080p çamur gibi oluyor.
  • Nvidia ekran kartı alacaksam kesinlikle G-Sync monitör tercih ederim.
  • 144 hz ile 165 hz arasında fark yok denecek kadar az.
  • Eğer tekrardan monitör alacak olsam kesinlikle İPS ekran tercih ederim.
  • FPS oyunları için 27 inç çok büyük. Kesinlikle ideali 24 inç.

Ben kendim 27 inç 144 Hz 1440p G-Sync- Freesync bir monitör kullanıcısı olarak yukarıda karar verirken düşündüklerimi belirttim.

TN panel 1 MS bir monitör kullanıyorum. Aynı modelin İPS olanı da vardı. O zamanlar bütçeden kısmak için almamıştım, çok pişmanım. Kullanmayan bilemez anlayamaz. Üst seviye donanımları ancak kullanıp tecrübe edenler anlar.

Son düzenleme:
Sorun olabilir derken. Tam olarak hangi yönden olur? Açıklama şansın var mı?

FPS oyunları yanında Youtube kanalım için videolar da hazırlayacağım ayrıca günlük kullanımda zaman zaman videolar da izleyebilirim.
O zaman VA panel alacaksin, TN panelden daha canli renklere sahip. IPS alma ghosting yasaman muhtemel, hayirli olsun.

Ben olsaydım bunu alırdım: ASUS TUF Gaming VG259Q

• 27 inç ekranda 1080p çamur gibi oluyor.
  • Nvidia ekran kartı alacaksam kesinlikle G-Sync monitör tercih ederim.
  • 144 hz ile 165 hz arasında fark yok denecek kadar az.
  • Eğer tekrardan monitör alacak olsam kesinlikle İPS ekran tercih ederim.
  • FPS oyunları için 27 inç çok büyük. Kesinlikle ideali 24 inç.

Ben kendim 27 inç 144 Hz 1440p G-Sync- Freesync bir monitör kullanıcısı olarak yukarıda karar verirken düşündüklerimi belirttim.

TN panel 1 MS bir monitör kullanıyorum. Aynı modelin İPS olanı da vardı. O zamanlar bütçeden kısmak için almamıştım, çok pişmanım. Kullanmayan bilemez anlayamaz. Üst seviye donanımları ancak kullanıp tecrübe edenler anlar.
Yorumun için teşekkürler. 27'' de 1080p olayını çok sık duyuyorum ancak VG27VQ için yeni teknoloji olduğundan geçerli olmadığını söylediler ne kadar doğru bilmiyorum bir fikrin var mı? Gsync monitörler ateş pahası olduğu için bu iki tanesi arasında kaldım. Nvidia sitesinde VG259Q için G-SYNC Compatible olarak belirtmiş ancak VG27VQ için bu yazmıyor. Bu da beni IPS panelli modele bir tık daha yakınlaştırdı ancak VG27VQ için ASUS kendi resmi sitesindeki ürün tanımlamasında GSYNC uyumlu olarak belirtmiş. Tabi bu konuda nvidia ya güvenmek de fayda var zira çok katı bir test uyguladığını duymuştum. Ayrıca IPS panellerdeki ghosting beni endişelendiriyor çünkü FPS oyunlarında bunu yaşamam sorun yaratabilir. Peki senin bu fiyat aralıklarında RTX 2060 Super için önerebileceğin bir monitör var mı? Örneğin VG249Q nasıldır?
O zaman VA panel alacaksin, TN panelden daha canli renklere sahip. IPS alma ghosting yasaman muhtemel, hayirli olsun.
Peki daha önce VA panel kullandınız mı? Oyunlar için iyi değil diyorlar ne kadar doğru? Tepkime süresi 1 ms olarak gösterilmiş ASUS TUF Gaming VG27VQ için! Bu ne kadar doğrudur?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı