Athlon II X4 630 Sisteme Dual Boot

Hasan Sezer

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Bölümü Öğrencisi
Gelelim bilgisayarımın diğer özelliklerine:
500 GB'lık bir hard diskim var. Mekanik bir disk. İşlemci başlıkta belirttiğim işlemci, Asus m2n68-am-se2 modelli bir anakartım var. Ekran kartım Zotac markalıdır. Kod ismini ve detaylı adını bilemediğim için nereden bulabileceğimi belirtemedim. Yorumda söyleyen olursa belirtirim. 350W güç kaynağım, 3 GB DDR2 RAM ve Windows 7 64 bit işletim sistemine sahibim. BIOS sürümünü hiç güncellemedim. Nasıl güncellendiği hakkında da bir bilgim yok. 4 yıl önce aldım ve 4 yıl önceki güncel bir BIOS'a sahibim.

Ben Windows 7 yi uzun bir süre kullandım. Ama Pardur, Linux ve MAC kullanmadım. Bunlardan birini veya birkaç tanesini deneyimlemek isterim. Şimdi benim ön görüşüm MAC i kaldırmayacağıdır. Eğer kaldıracak bir bilgisayara sahip isem yorumda belirtiniz. Diğer Pardur ve Linux u dual boot olarak çift işletim sisteminde kullanmak isterim. Bana yardımcı olacak ve konu başlıklarını bilen varsa yorumda etiketliyebilir mi? Bu sistemlerle dual boot yapmaya eminim. Ama araştırdığımda bilgisayarımın kaldıracağı hakkında pek bilgi edinemedim. Ben sizden yorumlarda yardımlarınızı arz ediyorum.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pardus Linux'un öldüğünü söylemek isterim. Artık geç kaldınız. Dilerseniz gönüllülerce yürütülen Pardus tabanlı Pisi Linux'a bakabilirsiniz.

Pek çok Linux dağıtımı kurulum sırasında birden fazla işletim sistemini makine üzerinde kullanmayı mümkün kılmak için GRUB önyükleyicisini yükler. GRUB, açılış sırasında size hangi işletim sistemini başlatmanız istediğinizi size sorar.

Bunu başarmak için sabit diskinizdeki "D" bölümünü küçültüp (Yada kökten silip), boş alan bırakmanız ve bu boş alana da Linux kurmanız gerekir.

Verdiğiniz Bilgiler İçin Teşekkürler Bu Konu Hakkında Bir Makale Bulunuyormu Peki Linux un grub önyükleyicisini nereden edinebilirim ?

GRUB önyükleyicisi neredeyse bütün dağıtımlarda öntanımlı olarak gelir. Bunun için ayrıca yüklemenize gerek kalmaz.

Disk bölümlendirmesini anlayabilmek için alttaki makalelere bakabilirsiniz. Eğer disk bölümleri ne bilmiyorsanız size anlatabilirim.
Sabit disk bölümü oluşturma ve biçimlendirme - Windows Yardım
Disk Bölümleri (Anlamak için Linux bilgisi gerekebilir.)
Bölümlendirme gereksinimleri (Anlamak için Linux bilgisi gerekebilir.)
Kurulumda elle disk bölümlendirme - Ubuntu Türkiye Wiki

Disk bölümlendirilmesinden kastınız sanırım 500 gb lik hard disk imi 2 ye istediğim kapasitede bölmek doğrumuyum?
peki bu linux işletim sistemini windows'un sürümlerinde satışa sunulduğu gibi dvd olarak mı almam gerek yoksa pratik çeşitli yollar bulunuyormu bulunuyorsa yardımcı olurmusunuz

Herşeyden Önce bilmem Gereken Bilgisayarımda Yeni Bir boş disk oluşturduktan sonra onun içine kurmak istediğim linux işletim sistemini nereden elde edebilirim

Linux bir işletim sistemi değildir ve direkt olarak kullanıcının önüne sunulmaz. Linux bir işletim sistemi çekirdeği projesidir ve pek çok işletim sistemi bu işletim sistemi çekirdeğini kullanır. Biz bu işletim sistemlerine "Linux dağıtımları" deriz. Şu an ki en popüler masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilinecek Linux dağıtımları (Distrowatch.com'a göre) Linux Mint, Ubuntu, Debian, Mageia ve Fedora'dır. (Tabii cep telefonunuzdaki Android'de bir Linux'tur.) Ben masaüstümde Linux Mint, laptop bilgisayarımda Fedora kullanıyorum. Yakında Türklerce geliştirilen Pisi Linux'a veya Arch Linux'a geçmeye niyetim var. Önerim, sizin de Pisi Linux, Mageia veya Linux Mint kullanmanızdır.

Dağıtımları sitelerinden indirebilirsiniz ve indirdiğiniz iso dosyasını bir DVD'ye veya USB'ye yazdırabilirsiniz. Evet, Linux dağıtımlarının pek çoğu ücretsizdir.

Pisi linux ve arch linux da ücretsizmi iso doysasını hangi link ten indirebilirim usb ye veya dvd ye hangi programla yazabilirim ve windows7 ve windows8/8.1 de bir linux mudur? senide çok meşkul ediyorum kusura bakma.

Yok azizim, size daha doğrusu birilerine yardım etmek bana en büyük zevk. Aklınıza ne takılıyorsa bana sorabilirsiniz.

Windows bir Linux değildir, Windows için Microsoft özgün bir çekirdek geliştirir. Pisi Linux ve Arch Linux'ta ücretsizdir ve sitelerinden emin edinebilinirler. Fakat Arch Linux her ne kadar iyi olsa da sizi Linux'tan soğutacağı için size önermiyorum. :)
Buyrun, Pisi Linux'un indirme linki:
http://downloads.sourceforge.net/project/pisilinux/1.0/kde/Pisi-Linux-1.0-KDE-x86_64.iso?r=http://www.pisilinux.org/indir&ts=1409603074&use_mirror=heanet
Buda bu indirdiğiniz dosyayı diske yazdırmanıza yardım edecek program:
CDBurnerXP: Free CD and DVD burning software

Aklınızda bulunsun, masaüstünde kullanılabilinecek Linux dağıtımları arasında çok büyük farklar yoktur.

Çok Teşekkürler Ben sanmıştım ki linux u tek sürüm olan bir işletim sistemi ama windows gibi çok çeşidi varmış xp/vista/7/8/81. gibi
peki android sürümü 4.2.2 olan bir tablete dual boot yapılabilirmi araştırmıştım karışık geldi ve sorularımı cevaplayacak birini bulamamıştım ubuntu ile oluyormuş herhalde
benim bunları isteme nedenim sadece merak tan yani yeni şeyler denemek ve öğrenmek beni bir arkeoloji ile uğraşan biri gibi düşünün kazdıkça öğrenmek öğrendiklerimi hayatımda uygulamak istiyorum benim bölümüm bilgisayar 2. sınıf öğrencisiyim biri bana bişey sorduğunda cevap verememek istemiyorum yanlış şeyleride araştırıyor olabilirim ama ben birine sorduğumda o cevap verebilcekmi .

Son düzenleme:
Windows'un çeşitleri dediğiniz şey Windows'un önceki sürümleridir, sonuçta Windowsturlar. Ama Linux çeşitleri bağımsız olarak geliştirilirler ve birbirine düşman olan Linux toplulukları bile ortaya çıkmamış değildir.

Android cihazlar hakkında pek bir bilgim yok ama MBR'ye GRUB tarzından bir yönetici yüklenebilirse bu iş hallolur. Tabii masaüstü için olan Linux dağıtımları oldukça modüler olduğu için tabletinize kurabiliriz. Ayrıca Android'in yanına ne kurmak istediğinizi merak etmiyor değilim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı