Ayasofya ibadete açılmalı mı?

Açılmalı mı?

• Yeterince cami var. Ne gerek var?

• Açılmalı. Ayasofya bizimdir!

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şahsen ben açılsa dahi "Açılmalı" diyenlerin bir kere ibadet edip hevesini aldıktan sonra 5 vakit uğrayacaklarını sanmıyorum. Dediğim gibi orda ibadet edilince +sevap point gibi bir durum olmayacak ama nedense çoğu kişi bu kafada ve önemli deniliyor.

Zaten bunun gündeme taşınması apaçık malum kesimi tatmin etmeye yönelik olduğunu düşünüyorum.

Temel kaide tahrip değil tamir ve korumaktır.

Şu Sünger Bob'a çevrilen kale olayından sonra Tamir ve koruma kısmından iyi bir şey çıkacağını sanmıyorum.
Yukarıdaki alıntı yaptığım boş arkadaş gibi dedikleri kendisiyle çelişen ve bu sefer daha duyarsız biri daha geldi. Tez zamanda forumdan uzaklaşmanız dileğiyle. Her neyse. Memlekette halihazırda 80.000 camide olsa 80.001. Cami Ayasofya olsun. Şimdi tekrar kopyala yapıştır yöntemine gidip belirttiklerimi bir daha belirtmek istemiyorum ama kılıç hakkı olarak alınan ve bizler için çok önemli olan bu mabedin tamamiyle camiye çevrilmesi gereklidir beyanında bulunuyorum...

Laf cambazlığı yapma dediklerimin çeliştiğini düşünmüyorum sene olmuş 2020 hala kılıç hakkı diyor kafa yapın 1400 yıl öncesinde kalmış çöl kaçkını fikirlerini kendine saklamanı öneririm.

Şahsen ben açılsa dahi "Açılmalı" diyenlerin bir kere ibadet edip hevesini aldıktan sonra 5 vakit uğrayacaklarını sanmıyorum. Dediğim gibi orda ibadet edilince +sevap point gibi bir durum olmayacak ama nedense çoğu kişi bu kafada ve önemli deniliyor.

Zaten bunun gündeme taşınması apaçık malum kesimi tatmin etmeye yönelik olduğunu düşünüyorum.
Olay bundan ibaret. Bunu idrak edemeyen tek hücrelilere anlatamıyoruz. Daha mesaj yazmayacağım dedim ama dayanamadım.

Açılmamalı. Zaten bir ilde sayamayacağın kadar camii var, gereksiz. Onun yerine gücü yetersiz, hasta ve geçinemeyen insanlar için barınak evi açılabilir.

Şu Sünger Bob'a çevrilen kale olayından sonra Tamir ve koruma kısmından iyi bir şey çıkacağını sanmıyorum.

Laf cambazlığı yapma dediklerimin çeliştiğini düşünmüyorum sene olmuş 2020 hala kılıç hakkı diyor kafa yapın 1400 yıl öncesinde kalmış çöl kaçkını fikirlerini kendine saklamanı öneririm.

Temel kaide tahrip değil tamir olduğu için İslam coğrafyalarında binlerce yıllık kültür hazineleri dinamitlenip yok ediliyor değil mi?

Dinamitlenip yok edilmesi noktasına takıldım ben. Afganistan ve o bölgelerde terörist gruplarca dinamitlenen eserler olduğunu biliyorum. Ama direkt dinamitlenmiş ya da tahrip edilmiş bir eser göremiyorum.

Dinamitlenip yokedilmesi noktasına takıldım ben. Afganistan ve o bölgelerde terörist gruplarca dinamitlenen eserler olduğunu biliyorum. Ama direkt dinamitlenmiş ya da tahrip edilmiş bir eser göremiyorum.
Palmira Antik kenti en güncel örnek.

Ne yani aradan asırlar da geçse kavramlar anlamını yitiriyor mu? O zaman bize 14 asır önce gelen kitaptaki başlıkların hepsi sırf 14 asır önce olduğu için susup yıl 2020 olmuş bunlar ne mi diyelim? HAHHAHAHAA. Az önce de belirttiğim gibi daha duyarsız, ve kendisiyle daha çok çelişen fazla aydınlanmış ve medeniyet misali birisin. Hadi bu son bir ezber bozan mesaj daha gir ve forumdaki bu başlığa daha uğrama. Sayaç başladı. :D :D :D

1400 yıl öncesinde kalmış çöl kaçkını fikirlerini kendine saklamanı öneririm.

İşte bu yüzden tarihi eserleri adam gibi restore edemiyoruz. Restorasyon paradan ve imkandan öte yetişmiş sanat tarihçisi ister, mimar ister. Kaliteli adam ister yani. O zamanın yapım şartlarını tekniklerini anlaman gerekir. O yapının yapıldığı malzemeyi bulup tespit etmen gerekir. Yani o zamanın mühendisliğini ve sanat anlayışını anlaman gerekir. Ama çoğu mühendis böyle baktığı için modern yapıymış gibi restore ediliyor eserler. Ortaya da garip, yeni görünen ama tarihi ruhu olmayan eserler çıkıyor.

Buraya yazacağım son mesaj, bayağı komik olmaya başladınız.

Bizanslilar yani gavurlar tarafından kilise olarak yapılan bir yapıya bu kadar dini ogelerle sahip cıkmanız tarih bilginizi gosteriyor, tebrikler.
Bilader hani bu son mesajındı. Noldu? Sözünü çiğnedin? Nedendir? Dayanamadın mı ? :D :D :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı