Az uyuyarak sağlıklı hayat yaşamak mümkün mü?

Ne az uyuması bıraksalar 15 saat yatarım. Bence bu durum kişiden kişiye değişir. Çalışmasına yemesine içmesine kimi insan ağır işte çalışır gelir uyur erkenden kimi rahattır gece 2-3'lere kadar oturur kimi kendine bir saat belirlemiştir o saatte yatar. Uykunu nasıl aldığını hissediyorsan o kadar uyuyacaksın.
bende öyle düşünüyorum

Ben hasta olmadığım sürece genellikle 2-3 saat uyuyorum, bana yetiyor. Ancak herkeste aynı durum söz konusu olamaz. Çünkü herkesin bedeni aynı değil. Bunu en iyi siz tespit edebilirsiniz. Sabah uyumak her zaman daha mantıklı olacaktır. 5 gibi uyuyun, 8'e alarmı kurun. Eğer gün boyu herhangi bir sorun yaşamazsanız böyle devam edin ve vücudunuzu alıştırın. Eğer alışamaz iseniz 1'er saat arttırın.

Konuya cevap yazan herkese teşekkür ederim. Bugün uyku saatimi 8 den 5 e düşürdüm ve şuan bir sorun yok gibi. Yani evet bir anda uykuyu kısmanın bir etkisi oldu ama o kadar fazla değil. Zamanla alışacak gibiyim.

Konuya cevap yazan herkese teşekkür ederim. Bugün uyku saatimi 8 den 5 e düşürdüm ve şuan bir sorun yok gibi. Yani evet bir anda uykuyu kısmanın bir etkisi oldu ama o kadar fazla değil. Zamanla alışacak gibiyim.
Evet başlarda biraz sorun yaşatabiliyor. En azından 1 ay devam etmeniz alışmanızı sağlayacaktır. 4 saate düşürmeyi deneyin. Bu sayede kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Bence de kısmak iyi gibi. Sağlık açısından bilemem ama zaman açısından hesaplayalım, günde 8 saat uyuyan biri hayatının 3 te 1 ini uyuyarak geçirmiş olur. 75 yaşındaysa mesela 25 yıl uyumuş olur. 25 yıl çok fazla böyle düşününce:)

20 Dakika önce mi uyandın?
Bence de kısmak iyi gibi. Sağlık açısından bilemem ama zaman açısından hesaplayalım, günde 8 saat uyuyan biri hayatının 3 te 1 ini uyuyarak geçirmiş olur. 75 yaşındaysa mesela 25 yıl uyumuş olur. 25 yıl çok fazla böyle düşününce:)
Önemli olan uyanık kaldığın saatler de ne yaptığın, eğer uyanık kaldığın saatler de geleceğin için bir şeyler yapmıyorsan uyumaya devam et. En azından sağlığın bozulmaz.

20 Dakika önce mi uyandın?

Önemli olan uyanık kaldığın saatler de ne yaptığın, eğer uyanık kaldığın saatler de geleceğin için bir şeyler yapmıyorsan uyumaya devam et. En azından sağlığın bozulmaz.
Gece 12 gibi yattım 5.30 gibi kalktım. Yani evet gelecek için bir şeyler yapıyorum diyebiliriz. Sanırım böylesi benim için daha iyi olacak.
Dostum okula giderken bunları söylemek kolay ağır bir işe gir eve geldiğin gibi yatar 10-12 Saat uyur alarm falan duymazsın. 😁
Yazları çalışıyorum. Yine fix 8 hadi bilemedin maksimum 9 saat uyuyordum. Bünyem alışırsa bence böyle gider bu.
Dostum okula giderken bunları söylemek kolay ağır bir işe gir eve geldiğin gibi yatar 10-12 Saat uyur alarm falan duymazsın. 😁
Yazları çalışıyorum. Yine fix 8 hadi bilemedin maksimum 9 saat uyuyordum. Bünyem alışırsa bence böyle gider bu.

Gece 12 gibi yattım 5.30 gibi kalktım. Yani evet gelecek için bir şeyler yapıyorum diyebiliriz. Sanırım böylesi benim için daha iyi olacak.

Vücudun bir dinlenme süresi olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu sürenin altına düşürmeye çalışmak bana çok mantıklı gelmiyor.

Normalde alarmsız 6 saat uyumuş olsan hadi 5 saati dene derim de vücudun ihtiyacı olarak alarmsız 8 bazen 9 saat uyuyorken antrenman şeklinde düşünerek 5 saate birden çekip alışmaya çalışmak bana pek mümkün gözükmüyor.

Yani uyku süresinin alışkanlıktan öte vücudun kendi belirlemesi gereken bir ihtiyaç olduğu düşüncesindeyim.

Zaten geç yatmaların sebebi ihtiyaç duyulan uykudan vazgeçerek kendimizi zorlayıp geç saatlere kadar oturup sonra da geç kalkarak vücudun dengesini bozmak mümkün.

Ben şehir hayatının uykuyu daha çok bozduğunu düşünüyorum. Benim de uyku düzenim iyi değil. Belki gün içinde fazla yorulmuyorum ondandır veya ailede küçükken erken yatma alışkanlığı kazanamamıştım. Bunun da önemi olduğunu düşünüyorum.

Misal köye gitsem yüzde 100 erken yatarım. Adım gibi eminim. Bilgisayar şu bu derken bir bakıyorsunuz saat kaç olmuş :)

Açıkçası bu konuda çok araştırma yapmadım. Uyku sorunu önemli bir rahatsızlık ve bu konuda klinikleri olduğunu biliyorum. Sizi orada uyutup uykunuzdaki sorunları çözmeye çalışıyorlarmış.

Çevremde ilaçsız uyuyamayan kişiler tanıyorum.

Uykunun bozulabileceğini biliyorum. Ancak çok ağır durumlar olmadıktan sonra ihtiyaçtan fazla uyunması bana çokta mümkün gelmiyor. Yani başka bir rahatsızlık olabilir veya depresyonda olursunuz vs çok uyumak yatmak istersiniz ve yataktan çıkmazsınız olabilir ancak zaman içinde daha fazla uykuya alışılarak fazla uyku normalmiş gibi gelebilir mi?

Açıkçası bana pek mantıklı gelmiyor. Bir çok yerde zaten belli saat aralıkları veriliyor. Ama oluyorsa tabi güzel olur :)

Birkaç gün 5 saat uyuduktan sonra uykunun birikip birden fazla saat uyutma durumu da olabilir :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı