B350M-A Prime M.2 SSD'yi görmüyor ve Windows açılmıyor

Countless Skies

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şimdi benim bilgisayarda 120 GB SATA SSD vardı ve Windows bunda kuruluydu. Dün yeni bir M.2 SSD taktım sisteme ve buna sıfırdan Windows kurdum. Ancak BIOS'a girdiğimde M.2 SSD'nin yanında n/a yazıyor. Ancak Boot kısmında M.2 SSD görünüyor. Neyse asıl sorun şu: Eski SATA diskimi bilgisayardan söktüğümde Windows açılmıyor direkt BIOS'a atıyor. (Boot menüsünde 1.sırada yeni SSD'nin adı yazdığı halde) eğer eski SSD'yi bağlarsam açılıyor ama Windows. İşin garip tarafı Windows M.2 SSD'de kurulu, yani bilgisayarıma girdiğimde C sürücüsü M.2 SSD'nin içerisinde. Eski SSD'mi satmak istiyorum ama bilgisayara bağlı değilse açılmıyor bilgisayar :D Nasıl çözebilirim bu sorunu? Anakartım ASUS B350M-A Prime, SSD de WD Blue SN550.
Tek çözümün Windows'u M.2 SSD'ye yeniden kurmak olduğunu söylediler başka yol yok sanırım. Gene de bir sorayım ben :)

Y3Fa2X.jpg

EFI bölümleri SATA SSD'de kalmış. Temiz kurulum en temiz yol ama EFI bölümlerini M.2 SSD'ye taşıyacak bir yol var mıdır bilmiyorum.

Temiz kurulum yapacaksanız, kurulum yaparken SATA SSD'yi sökerek yapın. Satarken de SATA SSD'yi biçimlendirirsiniz.

EFI bölümleri SATA SSD'de kalmış. Temiz kurulum en temiz yol ama EFI bölümlerini M.2 SSD'ye taşıyacak bir yol var mıdır bilmiyorum.

Temiz kurulum yapacaksanız, kurulum yaparken SATA SSD'yi sökerek yapın. Satarken de SATA SSD'yi biçimlendirirsiniz.
Hocam Windows'u yüklerken yeni diski seçmiştim ama nasıl bazı bölümleri eski diske yükleyebiliyor. Bunu anlayamadım ben.

Hocam Windows'u yüklerken yeni diski seçmiştim ama nasıl bazı bölümleri eski diske yükleyebiliyor. Bunu anlayamadım ben.
Eski diskteki Windows'u kaldırmadan kurulum yaptıysan, yeni Windows eski diskteki EFI bölümlerini kullanarak kurulur. Format esnasında yeni seçeneğine basmamış da olabilirsin.

Eski diskteki Windows'u kaldırmadan kurulum yaptıysan, yeni Windows eski diskteki EFI bölümlerini kullanarak kurulur. Format esnasında yeni seçeneğine basmamış da olabilirsin.
Anladım hocam. Yeni seçeneğine bastım ama eski disteki Windows'u silmemiştim. Dün formattan sonra o kadar program kurmakla falan uğraştım 2 saatimi aldı. Şimdi yeniden uğraşacağız mecburen :) Daha kısa bir yolu olsaydı keşke.

Anladım hocam. Yeni seçeneğine bastım ama eski disteki Windows'u silmemiştim. Dün formattan sonra o kadar program kurmakla falan uğraştım 2 saatimi aldı. Şimdi yeniden uğraşacağız mecburen :) Daha kısa bir yolu olsaydı keşke.
Şunu dene bakalım;

Aşağıdakileri sırayla uygula ve sonucu paylaş.
  • CMD istemcisini aç.
  • Komutları çalıştır.
    • diskpart
    • list disk (Disklerin listesini verecek.)
    • select disk X (X SATA SSD'nin numarası)
    • list partition
Sonuçları paylaş bir inceleyeyim. Komut istemcisini kapatma, devam edeceğiz.

Şunu dene bakalım;

Aşağıdakileri sırayla uygula ve sonucu paylaş.
  • CMD istemcisini aç.
  • Komutları çalıştır.
    • diskpart
    • list disk (Disklerin listesini verecek.)
    • select disk X (X SATA SSD'nin numarası)
    • list partition
Sonuçları paylaş bir inceleyeyim. Komut istemcisini kapatma, devam edeceğiz.
Ek Açıklama 2021-01-26 144758.png

Bu şekilde çıktı hocam. Disk 0 eski SATA SSD, disk 1 HDD, disk 2 de yeni M.2 NVMe SSD.

Evet, System bölümü disk 0'da kalmış. İşin özünde bunu disk 2'de oluşturman gerekiyor. Bunun için;
  • select disk 2
  • select partition 2
  • shrink desired=200
  • create partition efi size=200
  • format quick fs=fat32
  • assign letter=g
  • exit
  • bcdboot C:\Windows /s G:
Bunları uygulamayı deneyebilirsin. Zaten format atacaksın düzeltmek için, atmadan önce bir dene.

Yeni konular

Geri
Yukarı