Babama pişmanım

Çocuklar için de nafaka ödenmek zorunda ayrıca adli yardım hakkında hiçbir fikriniz yok. Kendiniz sadece kara haber bekçiliği yapacağınıza hiç yorumda bulunmasanız daha iyi. Gerek yok böyle davranışlara. İnsanların yaşadığı psikolojik ve manevi sıkıntıları rakamlardan ibaret sanıyorsunuz belli ki.

Bana laf etmeye çalışmak yerine o zaman siz kendisine açıklayın detaylı olarak asgari ücret alan biri ne kadar nafaka verir ve adli yardım nedir diye. Önemli olan rakamlar zaten rakamlar olmadan ne yapacaklar onu da açıklayın hem kendisi hem de ben de öğrenmiş olayım bunları, sizin demenize göre yanlış biliyormuşum.

Bana laf etmeye çalışmak yerine o zaman siz kendisine açıklayın detaylı olarak asgari ücret alan biri ne kadar nafaka verir ve adli yardım nedir diye. Önemli olan rakamlar zaten rakamlar olmadan ne yapacaklar onu da açıklayın hem kendisi hem de ben de öğrenmiş olayım bunları, sizin demenize göre yanlış biliyormuşum.
Arkadaş bana özelden ulaşsın yardımcı olayım burada ihtimallere göre her durumu tek tek size açıklayacak değilim. İnsanlar bu yüzden vardır bir şekilde yardım edebilmek için umutsuzluk aşılamak için değil.

Arkadaş bana özelden ulaşsın yardımcı olayım burada ihtimallere göre her durumu tek tek size açıklayacak değilim. İnsanlar bu yüzden vardır bir şekilde yardım edebilmek için umutsuzluk aşılamak için değil.

Ben herhangi bir aşağlayıcı cümle yada kelime kullanmadım tamamen doğrular neyse onu yazdım. Sizin dediğiniz yardım sadece dava sürecinde dava için verilen bir yardım. Rakamlar bir şeyi belirlemez diyorsunuz her iki kişiyede nafaka ödense bile en fazla 4-5bin TL etmekte toplam.

Ben herhangi bir aşağlayıcı cümle yada kelime kullanmadım tamamen doğrular neyse onu yazdım. Sizin dediğiniz yardım sadece dava sürecinde dava için verilen bir yardım. Rakamlar bir şeyi belirlemez diyorsunuz her iki kişiyede nafaka ödense bile en fazla 4-5bin TL etmekte toplam.
Doğrular sizin doğrularınız ama her zaman gerçekler değil. Sadece dava süreci deyip küçümsediğiniz şey onların yaşama hürriyetini barındırıyor. Nafaka mahkemenin takdirinde bir şey adli yardım da öyle yaklaşık değerler bir şey ifade etmez.

Doğrular sizin doğrularınız ama her zaman gerçekler değil. Sadece dava süreci deyip küçümsediğiniz şey onların yaşama hürriyetini barındırıyor. Nafaka mahkemenin takdirinde bir şey adli yardım da öyle yaklaşık değerler bir şey ifade etmez.

Yaklaşık değerler değildir maksimum değerlerdir. Asgari ücret 17.002 TL'dir yani zaten nafakanın o değerden üstte olma ihtimali yoktur. Ayrıca erkek tarafının borçları varsa ve herhangi bir mülkü yoksa bu nafaka miktarı iyice düşmektedir. Çocuğun verasetini babası üstüne alırsa karısından iştirak nafakası alma hakkı bile doğar. Çocuğun annesi veraseti alırsa annesine ödeyeceği miktar 300'e kadar düşebilir. Çocuğa da 2bin TL ödemektedir. Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz bilmiyorum ama resmi fiyatlar böyle. Galiba acun gibi zengin iş insanlarının gündemini çok izlemekten herkes o kadar fazla nafaka ödüyor sanıyorsunuz.

Yaklaşık değerler değildir maksimum değerlerdir. Asgari ücret 17.002 TL'dir yani zaten nafakanın o değerden üstte olma ihtimali yoktur. Ayrıca erkek tarafının borçları varsa ve herhangi bir mülkü yoksa bu nafaka miktarı iyice düşmektedir. Çocuğun verasetini babası üstüne alırsa karısından iştirak nafakası alma hakkı bile doğar. Çocuğun annesi veraseti alırsa annesine ödeyeceği miktar 300'e kadar düşebilir. Çocuğa da 2bin TL ödemektedir. Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz bilmiyorum ama resmi fiyatlar böyle. Galiba acun gibi zengin iş insanlarının gündemini çok izlemekten herkes o kadar fazla nafaka ödüyor sanıyorsunuz.
Kadın uzaklaştırma alırsa şiddet nedeniyle haklı sebeple boşanmaya girer. Siz kadının nafaka ödemesinden falan bahsediyorsunuz?! Ayrıca nafaka için üst sınır yoktur tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakası ödemek zorunda. Ben zenginleştirici bir nafakadan bahsetmiyorum zaten uğradıkları kötü muamele karşısında yapabilecekleri şeyleri anlatıyorum. Kimse zenginleşmenin derdinde değil huzurlu bir hayat hakkına sahip olmaları çok mu geldi size? Resmi fiyat falan diye bir şey de yok bence daha fazla saçmalamanıza gerek yok. Ayrıca kadının uğradığı şiddet nedeniyle tazminat hakları da saklı.

Kadın uzaklaştırma alırsa şiddet nedeniyle haklı sebeple boşanmaya girer. Siz kadının nafaka ödemesinden falan bahsediyorsunuz?! Ayrıca nafaka için üst sınır yoktur tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakası ödemek zorunda. Ben zenginleştirici bir nafakadan bahsetmiyorum zaten uğradıkları kötü muamele karşısında yapabilecekleri şeyleri anlatıyorum. Kimse zenginleşmenin derdinde değil huzurlu bir hayat hakkına sahip olmaları çok mu geldi size? Resmi fiyat falan diye bir şey de yok bence daha fazla saçmalamanıza gerek yok. Ayrıca kadının uğradığı şiddet nedeniyle tazminat hakları da saklı.

Standart fiyat diye bir şey var, ben size kafamdan uydurduklarımı söylemiyorum farkındaysanız hukukla ilgilenen kime sorsanız söyler size bunları. Huzurlu bir hayat için zaten ilk önemli şey geçinebilmek. Alacakları nafaka maaşın %25'i geçemez zaten bu parayla huzurlu bir hayatı geçin huzursuz şekilde bile yaşanmaz. Ayrıca boşanmada şiddetin kabul görmesi için şiddet uygulandıktan sonra darp raporu çıkarılmalı şuanda ellerinde yoksa dava sürecinde çok fazla uzatacak bir şey bu. Şiddetli boşanma olaylarında çoğunlukla erkek tarafı bir bahane bulup yada bir açık yakalayıp üste çıkmayı başarmakta. Farkındaysanız Amerikada yada Avrupada yaşamıyoruz, Türkiye burası hukuk sistemimize detaylı bakmanızı ve böyle olayların yüzde kaçı nasıl sonuçlanmış incelemenizi tavsiye ederim. Boşanma sürecinde eğer kirada oturuyolarsa ve sözleşme erkeğin üstüneyse kadının evden gitmesini dahi talep edebilir. 1-2 günde sonuçlanan şeyler değil bunlar bazı boşanma davaları 4-5 yıl bile sürmekte anlaşmalı değilse. Umarım siz tavsiyenizi verirken bu 4-5 yılda evsiz ve nafaka olmadan nasıl yaşayacaklarını da hesaba katarak yapıyorsunuzdur. ( Türkiye'de olduğumuzu da hesaba katın)

Hala bilip bilmeden atıp tutuyorsunuz. Boşanma sonrası aile konutunda eşlerden birinin rızası olmadan tasarrufta bulunulamaz hatta diğer eşin kiracılık sıfatını kazanması bile mümkün. Ayrıca uzaklaştırma alan eşin aile konutuna yaklaşması bile söz konusu değildir. Daha fazla kıvranmayın bence bizim hukukumuzda kadına pozitif haklar tanınmıştır Avrupa hukuklarına kıyasen. Kadının tek taraflı beyanıyla tanımadığı kişiye dahi uzaklaştırma tedbiri aldırması mümkün. Ayrıca üst sınır falan hangi hukukçuya sorsanız güler tarafların gelir durumu ve somut olaya göre belirlenen bir şey bu tamamen. Kimse boşanma sonrası süper zengin bir hayat sürme gayesi içinde değil. Siz sırf boşanmayla geçinmek üzerinden hesap yapıyorsunuz tabi ki böyle bir şey mümkün değil ve ben bunu savunmuyorum bireyler kendi hayatlarını idame edecek ölçüde çalışmalılar.

Son düzenleme:
Hala bilip bilmeden atıp tutuyorsunuz. Boşanma sonrası aile konutunda eşlerden birinin rızası olmadan tasarrufta bulunulamaz hatta diğer eşin kiracılık sıfatını kazanması bile mümkün. Ayrıca uzaklaştırma alan eşin aile konutuna yaklaşması bile söz konusu değildir. Daha fazla kıvranmayın bence bizim hukukumuzda kadına pozitif haklar tanınmıştır Avrupa hukuklarına kıyasen. Kadının tek taraflı beyanıyla tanımadığı kişiye dahi uzaklaştırma tedbiri aldırması mümkün. Ayrıca üst sınır falan hangi hukukçuya sorsanız güler tarafların gelir durumuna göre belirlenen bir şey bu tamamen. Kimse boşanma sonrası süper zengin bir hayat sürme gayesi içinde değil. Siz sırf boşanmayla geçinmek üzerinden hesap yapıyorsunuz tabi ki böyle bir şey mümkün değil ve ben bunu savunmuyorum bireyler kendi hayatlarını idame edecek ölçüde çalışmalılar.

Tamam işte karşı taraf çalışıyorsa zaten sıkıntı olmaz. Sıkıntı şurada kocası evden uzaklaştırma alınca ve dava 3-4 yıl uzayınca o 3-4 yılda nafakada almıyor olacaklar kirayı kim ödiyecek? Kiralara her geçen gün zam yapılıyor. Bence siz geçmiş davaları izleyin bakın bakalım kaç davadan kaçı nasıl sonuç vermiş, kaç yıl sürmüş.

Dava boyunca boşanma sonuçlanıncaya kadar tedbir nafakasına hükmedilir. Ayrıca uzaklaştırılan eş diğer eşin rızası olmadan kira sözleşmesini sonlandıramaz ve kirayı ödemek zorundadır. Mahkeme tarafından iştirak nafakası içinde de sayılabilir kira da tıpış tıpış ödemek zorunda. Madem biz ata erkil toplumuz diyorsun (aslında ana erkil toplumduk orası ayrı konu) o zaman kuruş kuruş ödeyeceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı