Babamla iyi geçinemiyorum, sürekli sorun yaşıyorum

@gen2

Tamam da babası liseyi bitirmesi için uğraşıyor. Kullanıcı istemiyor. Ben de baba olsam çocuğumun en azından liseyi bitirmesin isterim. Bu doğal bir şey değil mi? Ben mi yanlış anladım olayı?

Bu yaşadığım olaylar gerçekten ciddi duruma gelmiş vaziyette. Adam telefonumu aldı tuşlu telefon verdi. Evde bilgisayar yok ofisteki bilgisayarı da kullanmama izin vermiyor kilitliyor, motorunu önceden kullanıyordum rahatça ama artık anahtarı vermiyor, okul da okumak istemiyorum çalışmak istiyorum ama "kimse seni diplomasız almaz" diyor. Çok anlayışsız yaklaşıyor, şiddeti seviyor resmen. Eğitimin böyle olduğunu düşünüyor ama iki taraf da sorun yaşıyor bu şiddet yüzünden, tatlıya nasıl bağlarım hiç bilmiyorum. Bazen "ya bu adam beni öldürecek ya ben onu" diyorum. O kadar ciddi bir seviyeye geldi ki aramızdaki kargaşa. Bana en yardımcı olabilecek kişi o iken hayatımı mahveden kişi oluyor. Derslere çalışmanın hayatımı kurtardığını düşünüyor ama ben nefret ediyorum okuldan. Hayatta artık hiçbir şeyden zevk almamaya başladım. Dışarı çıktığımda otobüs paramı yemek paramı falan başkalarından rica etmek zorunda kalıyorum. Ben böyle bir hayatı hak ettiğimi düşünmüyorum.
Kusura bakma ama baban haklı. Beni okuldan alıp telefonuma bilgisayarıma el koyup bunları yaptılar (eve kapattılar, işe göndermek veya evlendirmek de yok). Şuan aöl okuyorum ama pişman olduklarını sezebiliyorum. Babanla aran iyi olsun istiyorsan suyuna gideceksin. Ayrıca son zamanlarda erkek kuzenimde falan da görüyorum bu okulu bırakıp işe girme hevesini. Instagram'da arkada yapay zeka seslendirmesi ile gym videoları olan motivasyon sayfaları sizi çok etkiliyor anlaşılan ama işler öyle olmuyor zaten öyle bir imkanınız olsa babalarınız boş yere neden okutsun değil mi.

Ben asla öyle bir şey iddia etmedim. Liseyi bitireceğim zaten. O üniyi de okumamı istiyor ama ben 4 yılımı zaman kaybına uğratmamak istiyorum. (BENİM için zaman kaybı.)
Üniversite mezunu da zor iş buluyor zaten. Neyse ülkenin cumhurbaşkanına da ihtiyacı var sonuçta...

Kusura bakma ama baban haklı. Beni okuldan alıp telefonuma bilgisayarıma el koyup bunları yaptılar (eve kapattılar, işe göndermek veya evlendirmek de yok). Şu an AÖL okuyorum ama pişman olduklarını sezebiliyorum. Babanla aran iyi olsun istiyorsan suyuna gideceksin. Ayrıca son zamanlarda erkek kuzenimde falan da görüyorum bu okulu bırakıp işe girme hevesini. Instagram'da arkada yapay zeka seslendirmesi ile gym videoları olan motivasyon sayfaları sizi çok etkiliyor anlaşılan ama işler öyle olmuyor zaten öyle bir imkanınız olsa babalarınız boş yere neden okutsun değil mi?

Tek konu eğitim değil ki. Adam bana bir işe yaramadığımı, hep ona zarar olduğumu, masraf olduğumu söyleyip duruyor. Siz sadece yazdığım eğitim kısmına takılmışsınız. Bana ticaret öğretse ticaret yapacağım. Başka bir şey öğretse onu yapacağım. Bana bir dükkan açıverse sermaye verse dükkan açar işletirim. Adam sadece laf yapıyor, hayat zor diyor, komşuların ya da çevreden insanların ne yaşadığını anlatıyor ve bu anlattıkları işime yaramıyor.

Tek konu eğitim değil ki. Adam bana bir işe yaramadığımı, hep ona zarar olduğumu, masraf olduğumu söyleyip duruyor. Siz sadece yazdığım eğitim kısmına takılmışsınız. Bana ticaret öğretse ticaret yapacağım. Başka bir şey öğretse onu yapacağım. Bana bir dükkan açıverse sermaye verse dükkan açar işletirim. Adam sadece laf yapıyor, hayat zor diyor, komşuların ya da çevreden insanların ne yaşadığını anlatıyor ve bu anlattıkları işime yaramıyor.

Tamam ama belki baban ticaret bilmiyor ya da öğretmek istemiyor aynı şekilde dükkan da açmak istemiyor hem hiç değilse 2 yıllık MYO okusan dükkan açmaya belgen de olur sen babana bağlı değilsin ki.
Babanın söylenmeleri için diyeceğim tek şey kulağını kapaman daha mantıklı bir tavsiye verebileceğim gibi gözükmüyor.

Hem hiç değilse 2 yıllık MYO okusan dükkan açmaya belgen de olur sen babana bağlı değilsin ki.

MYO, üniversite tarzı bir şey mi, biraz açar mısın?

Tamam ama belki baban ticaret bilmiyor ya da öğretmek istemiyor aynı şekilde dükkan da açmak istemiyor

Bazen öğretiyor zaten kendisi de ticaretin içinde büyümüş birisi. Niye öğretmek istemesin ki?

Sen daha babanla anlaşamıyorsun müşteriyle nasıl anlaşacaksın?
Babası sermaye verse dükkan açacakmış. Malı nerden alacaksın? Ne satacaksın? Nerede dükkan açacaksın? Sigorta nasıl yapacaksın? Vergi nasıl ödeyeceksin? Bunları hiç düşündün mü?
Bence sen üstteki arkadaşın dediği gibi çok fazla instagramda motivasyon videosu izliyorsun.

Ben okumayacağım, ticaret yapacağım diye bir yol belirlemen çok hoş ama altı boş gibi hissediyorum. Bu hayallerinin altını doldurduktan sonra git babanla adamakıllı konuş.
Senin dediklerin benim zoruma gidiyor ben elimden geleni yapıyorum, okumadan da iyi bir yerlere gelebilirim de. Babandan yardım iste.

MYO, üniversite tarzı bir şey mi, biraz açar mısın?
Üniversitelere bağlı oluyorlar mesleki eğitim oluyor, meslek liselerine benziyor hatta meslek lisesi mezunu isen tercihe yazarken öncelikli seni alıyorlar.

Bazen öğretiyor zaten kendisi de ticaretin içinde büyümüş birisi. Niye öğretmek istemesin ki?
Kendisi pişman olmuş olabilir hem kendi içinde büyümüş demek ki bildiği var ki senin o yolda gitmeni istemiyor. Hatta bunu sen kendisine sorabilirsin sakin bir şekilde konuşun yapacak başka bir şey yok.

Otelde çalışmak ya da kafede çalışmak sanırım diploma istemiyor. Daha bunun gibi bir sürü diploma istemeyen iş var.

Kardeşim sen özel sektörün ne kadar zor olduğunu bilmiyor musun? Otelde veya kafede çalışma saatleri bulunmaz 12-13 saate kadar çalıştırırlar gecen gündüzün olmaz patronun ağız kokusu bir yana bir de asgari ücret kazanırsın. Baban haklı onunla güzelce konuş ve liseyi bitir sana tavsiyem budur.

Yeni konular

Geri
Yukarı