Baldur's Gate 3 ile divinity 2 farkları nelerdir?

Alihüroğlu

Femtopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar acaba Baldur's Gate 3 oynanış, özellikle dövüş sistemi, mekanik olarak divinity 2'den çok farklı, geliştirilmiş hali mi? Yoksa hikayeden bağımsız üstteki mekanikler açısından ikisi de aynı sayılır diyebilir miyiz? Yani divinity 2'yi oynamış birisi Baldur's Gate oynayabilir mi veya oynamalı mı sizce? İki oyunu da oynamış arkadaşlar ne dersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Divinity 2 daha çok element kombinasyonları üstünden ilerleyen bir oyun iken Baldur's Gate daha "eski usül" denebilecek bir savaş sistemine sahip. Benziyorlar ama aynı da diyemem kısaca. Divinity 2'yi 2. defa bitirdiğim zaman dahi çok zorlanmış iken hatta çoğu savaşı onlarca pot içerek, saveye geri dönerek vb. kazanmışken Baldur's Gateyi bam güm ilerleyerek bitirdim. Her şeye rağmen Baldur's Gate son yılların en iyi oyunu kesinlikle oynamalısın.

Divinity oynamadım ama Baldur's Gate 3'ün zorluğu geniş kitlelere hitap etmesi açısından biraz basit yapılmış gibi geldi, ben normal zorlukta 2.kez bitirmek üzereyim, birçok şeyi bilmesen de oyun oynanıyor, iksir yapma kısmı var mesela hiç bulaşmadım oralara daha, belki zor oynarken lazım olur, bilmiyorum.

Ama şu bir gerçekki RPG ve sinematik sunumu müthiş bir seviyede, imkanın varsa tavsiye ederim, tekrar oynanabilirliği de yüksek bir oyun.

Divinity 2 daha çok element kombinasyonları üstünden ilerleyen bir oyun iken Baldur's Gate daha "eski usül" denebilecek bir savaş sistemine sahip. Benziyorlar ama aynı da diyemem kısaca. Divinity 2'yi 2. defa bitirdiğim zaman dahi çok zorlanmış iken hatta çoğu savaşı onlarca pot içerek, saveye geri dönerek vb. kazanmışken Baldur's Gateyi bam güm ilerleyerek bitirdim. Her şeye rağmen Baldur's Gate son yılların en iyi oyunu kesinlikle oynamalısın.
Divinity 2 de dediğiniz gibi ben de dövüşlerde çok zorlandığım yer oldu. Bana biraz fazla zorlama zorlaştırılmış gibi geldi. Özellikle şu buz canavarı bölümü vs. Baldurs Gate nasıl bilmiyorum oynamadım henüz.

Divinity oynamadım ama Baldur's Gate 3'ün zorluğu geniş kitlelere hitap etmesi açısından biraz basit yapılmış gibi geldi, ben normal zorlukta 2.kez bitirmek üzereyim, birçok şeyi bilmesen de oyun oynanıyor, iksir yapma kısmı var mesela hiç bulaşmadım oralara daha, belki zor oynarken lazım olur, bilmiyorum.

Ama şu bir gerçekki RPG ve sinematik sunumu müthiş bir seviyede, imkanın varsa tavsiye ederim, tekrar oynanabilirliği de yüksek bir oyun.
Divinity 2de bazı dövüşlerde aşırı, hatta saçma derecede zorluk vardı. Bence dövüş çok zorlama olmamalı ama hikaye, rpg, sunum iyi olmalı. Galiba baldurs bu konularda düzeltmiş kendini. Oynayacağım.

Arkadaşlar acaba Baldur's Gate 3 oynanış, özellikle dövüş sistemi, mekanik olarak divinity 2'den çok farklı, geliştirilmiş hali mi? Yoksa hikayeden bağımsız üstteki mekanikler açısından ikisi de aynı sayılır diyebilir miyiz? Yani divinity 2'yi oynamış birisi Baldur's Gate oynayabilir mi veya oynamalı mı sizce? İki oyunu da oynamış arkadaşlar ne dersiniz?
Aynı türün ÇOOOOK BAŞKA tarzda sunulmuş halleri diyebiliriz. Hatta tek ortak noktaları izometrik sıra tabanlı oyun olması denebilir. Divinity serisi kendine has bir oyun. Sistemi vb şeyleri tamamen Larian Studios'un özgürce yarattığı şekilde işliyor. Genelde de özellikle büyü tarafında element kombinasyonlarına ve element resistance olayına dayanıyor. Fakat Baldur's Gate oyununda sistem hazır ve çok detaylı. Larian Studios bu temel üzerine bir oyun inşa etmiş. Çok da başarılı olmuş bence.

Baldur's Gate 3, Dungeons & Dragons sisteminde yapılmış bir oyun. Zaten Baldur's Gate orijinal bir D&D içeriğidir. Ki bu başlı başına çok geniş ve detaylı bir sistem. Tabletop FRP kavramının bilgisayar ortamına geçmiş hali adeta. Mesela Armor Class kavramı, zarlarla belirlenen attack roll ve damage, advantage-disadvantage, status effects, stun, slow, paralyze, incapacitate vs gibi her biri farklı bir etki yaratan özellikler, action-bonus action-reaction, sneak attack ıvır zıvır derken inanılmaz bir çeşitlilik ve özgürlük sunuyor oyuncuya... Bunların hepsi Dungeons & Dragons evreninin sitemidir.

Sorunuza gelirsek, eğer "Divinity tarzı" oyunlardan hoşlanıyorsanız naçizane kesinlikle tavsiye ederim. Rahat oynanabilir mi ? İlk saatler zorlar doğal olarak, sonrasında oynanabilir, ama size yandan bol bol FRP sistemlerini okutturacaktır, daha fazla wiki araştırmak zorunda bırakacaktır. Oyun zorluğu açısından Divinity bence daha zordu. Bazı savaşlar çok çok zorlayıcı olabiliyordu. Bu açıdan Baldur's Gate daha makul bir zorluğa sahip. Ancak ırk-sınıf-büyü çeşitliliği gibi konularda da aşırı fazla detayı var. Özellikle full-caster classlarda büyüleri öğrenmek, hakkıyla nerede ne zaman ne işe yarayacağını kavramak epey zamanınızı alacaktır. Bu da zaten bu tarz oyunların zevkini artıran bir unsur bana göre.

Hatta size bir ufak tavsiyem de eğer görüntülere takılmaz ve eski demezseniz, Icewind Dale oyunlarına göz atmanız yönünde olur. Türü seviyorsanız Icewind Dale serisi de çıktığı zamana göre fazlasıyla iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı