Balık tutmayı bilen var mı?

• Konuyu başlatan Selim Can Şentürk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 1B
S

Selim Can Şentürk

Ziyaretçi
İyi günler.

Saat 1 gibi bir arkadaşla adaya gidiyoruz. Oltaları aldık. Aranızda balık tutmayı bilen var mı? Ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nası atacağını, nasıl saracağını felan biliyor musun ? Daha önce yaptın mı hiç? Yoksa sıfırdan mı başlıyorsun. Bak kancanızın üstünde kurşun var mı mesela? Bunlar tamamsa şu şekil. Arkana alıyorsun oltayı gerilerek. Makaradan çıktığı yerden misinayı parmağınla bastırıp sabitliyorsun. Sonra ileri doğru fırlatmak için ivmeyi kazandırıyorsun oltaya. Tam böyle ileriye atılmaya başladığı an parmağını çekeceksin ve tabii ki makarada serbestte olacak. Sonra attıktan sonra bekleyeceksin. Hareketlilik hissedeceksin balık kendini belli eder zaten. Sonra oltayı sağa doğru kırıp makarayı saracaksın, aynısını sola doğru böyle sağ sol sağ sol diye devam edeceksin arada ama makarayı çok az sal ki balık kaçmasın. Benim bildiğim ve yaptığım bu. :)

Ustam balık tutmak buradan öğrenilebilecek bir konu değil. Kanca koptu, nasıl firkete bağlanacak? Yani kısacası balık tutma işi ancak bir bilenden uygulamalı olarak öğrenilebilir. Kullanacağın yem, olta derinliği kanca-mantar-kurşun boyutu misina kalınlığı avlanacağınız yerin özelliklerine ve bulunan balığın türüne göre değişir.
En iyisi sen Ömer Gündüz'ün yapmış olduğu olta atma taktiğini iyice oku ve anla. Diğer teferruatları boşver.

//Ömer Gündüz

Senin dediğin oltadan almadık. Çünkü göle gideceğiz. Küçük olta almak zorunda kaldık. Toplu taşıma aracı ile gideceğimiz için. Küçük tahtaya sarılmış oltalardan aldık. Resim çekeyim.

- - - Güncellendi - - -

Küçük diye bunu aldım artık ne kadar iş görürse.
8042incig9822162.jpg

Bu gün yağmur yağdı gidilmez. Çünkü göl yükseldi. Balıklar dibe inmiştir şimdi.

//Bu oltayla kol kadar sazan balığı yakalayanlar olmuş. :D

O kol kadar sazan yakalayanlar sazanın soy ağacını çıkaracak olan kişilerdir yani işi biliyorlardır. Unutmamak gerk ki balı avı tam bir şans işidir aynı yerde yan yana durduğun adamın oltası boş kalmazken senin oltan bomboş bekleyebilir. :) Birazda bilgi şart tabiki.

O kol kadar sazan yakalayanlar sazanın soy ağacını çıkaracak olan kişilerdir yani işi biliyorlardır. Unutmamak gerk ki balı avı tam bir şans işidir aynı yerde yan yana durduğun adamın oltası boş kalmazken senin oltan bomboş bekleyebilir. :) Birazda bilgi şart tabiki.
Bilgi elbette şart. Ama balık tutma işi bittikten sonra balıklar bölüşeğiz. Mesela ben 20 tane tuttum o 2 tane tuttu diyelim. 11 o 11 ben. Öyle yani. :D

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı