Basketbol boy uzatır mı?

Boyu uzatan basketbolun kendisi değil oynarken bolca zıplanması. Boyunuzun uzamasına yardımcı olur. Ek olarak “kesin uzar” ya da “hiç uzamaz” demek yanlış.

Kardeşimiz 15 yaşında ve 1,69 kaç cm uzayacak.

Brom ergenligin sonlarına doğru boy uzaması yavaşlar tahmin yapılabilir.

Belki 18 yaşında boy atacak, nereden biliyorsun?
Boyu uzatan basketbolun kendisi değil oynarken bolca zıplanması. Boyunuzun uzamasına yardımcı olur. Ek olarak “kesin uzar” ya da “hiç uzamaz” demek yanlış.

Zıplamak, barfiks barına asılmak vs boy uzatmaz. 1 yıl asılı kalırsan 2-3 nanometre uzarsın belki.

Genetik olarak uzayabileceğiniz boy aralığı içerisinde daha yukarıda yer almanızı sağlar basketbol gibi birçok fiziksel aktivite. Kemik gelişimini ve büyüme plaklarını uyararak yapar bunu. Örneğin genetik olarak 170-180 aralığında olacaksanız, iyi beslenmek, düzgün uyumak, düzenli spor yapmak 175 üstü olma şansınızı arttırır. Ama genetiğiniz el vermiyorsa, büyüme plaklarınız kapanmışsa, istediğiniz kadar basket oynayın, istediğiniz kadar uyuyun uzamazsınız.

Belki 18 yaşında boy atacak, nereden biliyorsun?

Zıplamak, barfiks barına asılmak vs boy uzatmaz. 1 yıl asılı kalırsan 2-3 nanometre uzarsın belki.

Kendini kandırmaya devam birader 6'da baskete başlamıştım başladıgımda 1, 55'dim şimdi 9u bitirdim 1,81 oldum barfiks basketbol sayesinde oldu bunlar.

Boy uzaması ortalama olarak 19-20 yaşlarına kadar devam eder. Bunun yanı sıra şöyle bir şey var. Basketbol sizin boyunuzu genlerinizde kodlu olan boyun 0.01 üstüne ÇIKARAMAZ. Genlerinizde belirli aralıklar vardır, örneğin boyunuzun 173-175cm arası olacağı ile ilgili. Sizin boyunuz normal şartlarda 173'de kaldıysa basketbol daha halen büyüme ve gelişme çağınızda olduğunuzu düşünürsek boyunuzu 175'e yaklaştırabilir (basketboldan ziyade genel olarak aktif olmak ve sporla ilgilenmek bunu yapacaktır zaten).

Genetik olarak uzayabileceğiniz boy aralığı içerisinde daha yukarıda yer almanızı sağlar basketbol gibi birçok fiziksel aktivite. Kemik gelişimini ve büyüme plaklarını uyararak yapar bunu. Örneğin genetik olarak 170-180 aralığında olacaksanız, iyi beslenmek, düzgün uyumak, düzenli spor yapmak 175 üstü olma şansınızı arttırır. Ama genetiğiniz el vermiyorsa, büyüme plaklarınız kapanmışsa, istediğiniz kadar basket oynayın, istediğiniz kadar uyuyun uzamazsınız.

Uzun bir süredir evdeyim ve bu süre ergenliğimin zamanlarına geldi. Plaklarım kapanabilir mi evde olmamdan. Neredeyse hiç dışarı çıkmıyordum. Veya dışarı çıkıp spor yapsam plaklar uyarılıp uzama gibi bir imkanı var mı?

Ben yazarken sayın arkadaş zaten daha detaylı şekilde açıklamış.

Uzun bir süredir evdeyim ve bu süre ergenliğimin zamanlarına geldi. Plaklarım kapanabilir mi evde olmamdan. Neredeyse hiç dışarı çıkmıyordum. Veya dışarı çıkıp spor yapsam plaklar uyarılıp uzama gibi bir imkanı var mı?
Plaklar büyük oranda zamanla hormonların vs etkisiyle, kendiliğinden kapanıyor hocam, önemli olan plaklar açıkken iyi davranışlarda bulunup uzamak.

Fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, sağlıklı uyku vs hormonları düzenleyip açık olan plakları uyararak kapanma sürelerini biraz geciktiriyor olabilir belki, kesin bir şey söyleyemeyeceğim yeterli bilgim yok. Ama şu an kapalıysa tekrar açamazsınız spor ile, açıksa kapanmasını çok az geciktirip bir miktar boyunuza fayda sağlayabilirsiniz elbette. Denemekten zarar gelmez. Spor her zaman hayatımızda yer almalı, boy uzatsa da uzatmasa da sağlık için çok önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı