Basketbol oynayarak kilo verilebilir mi?

Parklarda Calisthenic çalışabilir, aynı zamanda yüzmeye gidebilirsin.

Çoğu insan görünüşü veya kiloları yüzüne yüzme havuzlarına gitmek istemez fakat sende bu ön yargı yoktur tahminimce.

Günlük alman gereken kaloriden kısarak verirsin. Örneğin benim hareketsiz bir iş hayatım var ve almam gereken günlük kalori 2200 kalori. Bu oranı 1400'e düşürerek ve şekeri hayatımdan çıkarıp, ekmeği ciddi oranda azaltarak hızla kilo vermiştim. Yani demem o ki basketbol oynasan bile, günlük alman gereken kalorinin üzerinde bir alım yaparsan ve o fazla kalorilerini, oynadığın basketbol ile aldığın kaloriye oranla daha fazla yakamazsan, kilo vermen zorlaşacaktır. Kilo vermek aynı zamanda yediklerinin matematik hesabını yapmaktan geçer.

Kardeşim bu işin sırrı beslenmeden geçer. Günlük harcadığın kaloriden daha az alırsan kilo kaybedersin. %70 beslenme, %30 antrenman demiyorlar boşa. Sen gidip abur cubur yiyip basketboll oynarsan bir şey değişmez.
Günlük alman gereken kaloriden kısarak verirsin. Örneğin benim hareketsiz bir iş hayatım var ve almam gereken günlük kalori 2200 kalori. Bu oranı 1400'e düşürerek ve şekeri hayatımdan çıkarıp, ekmeği ciddi oranda azaltarak hızla kilo vermiştim. Yani demem o ki basketbol oynasan bile, günlük alman gereken kalorinin üzerinde bir alım yaparsan ve o fazla kalorilerini, oynadığın basketbol ile aldığın kaloriye oranla daha fazla yakamazsan, kilo vermen zorlaşacaktır. Kilo vermek aynı zamanda yediklerinin matematik hesabını yapmaktan geçer.
Aslında 500 kaloriden fazla kısmak sağlıklı değil felan deniyor fakat 800 - 1000 kalori kısarak daha hızlı verilebilir. Biraz kas kaybedersin fakat bazı riskleri göz önüne alman gerek. Fuck the system hesabı.

800 kalori açığı 13 yaşında birine göre değil.

Kilo vermek direkt yağ yakmak anlamına gelmiyor maalesef. Yağ yakmak için günlük aldığın ve verdiğin kalorilere dikkat etmen gerekiyor. Tabii bu da yetmez. Bunun yanı sıra kardiyo yapmak önemli.

Şu an ben de yağ yakmayla meşgulüm. Spor hocam bana kardiyo + ağırlık çalışma programı hazırladı.

Yeme içmeyi kontrol altına alırsan işler daha da kolay olur. Bu süreçte şeker ve tatlı şeyleri bile minimum'a indirmen gerekecek.

800 kalori açığı 13 yaşında birine göre değil.
Kendimden örnek verdim. Ben 800 kalori açık bırakıyorsam, kendi hesabına göre bunu ayarlaması gerekiyor. Gelişim çağında olduğu ve yağ yakması gerektiği için, az ama kaliteli beslenmesi gerek. Kesinlikle bu yaşta birinin uzmandan yardım alarak bunu yapması en mantıklı seçim. 25 yaşında olsa bizim söylediklerimiz geçerli olabilir ama 13 yaşındaki birisi için burası uygun ortam değil. Beslenme ve diyet uzmanından yardım almanı tavsiye ederim.

Arkadaşın zaten kilo vermesi gerekmiyor fakat yağ yakmak istiyorsa illaki açık bırakması gerekiyor. Bu arkadaş için 300 - 500 kalori açığı yağ yakımı için yeterli.
Kardeşim çocuk daha 14 yaşında 14. Her gün vitamin alıp sağlıklı beslenmesı gerek. Eğer kilo vermek istiyorsada diyetisyene başvurmalı. Abur cubur bu yaştaki çocuklarda çok olur. Bırakmalı, meyve, sebze ve kuruyemiş tüketmeli. Bol bol basketbol oynayıp koşu yapmalı ve asla öğün atlamaması gerekiyor. Gelişim çağında bu çocuk. 800 kalori açığı bırakması gerektiğini söyleyenler olmuş. Sadece bu dediklerime dikkat edip bol bol hareket etmesi gerek. Gelişim çağında olduğu için kilosunu pek dert etmesine gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı