Bebek gibi bir Windows 10 için ne yapılabilir?

Her türlü Windows ISO düzenleme aracı kullandım, stok halini kurup el ile de optimizasyon yaptım ancak günün sonunda aradığım o stabilliği ve düşük gecikmeyi elde edemedim. En mantıklısı Windows 10 LTSC 2021 kullanmanız. Edge var yalnızca, onu da kaldırabiliyorsunuz. Bunun dışında gerçekten uğraşmaya değmeyeceğini düşünüyorum. Windows koca bir çöplük ve hiçbir şey fayda sağlamıyor.

Her türlü Windows ISO düzenleme aracı kullandım, stok halini kurup el ile de optimizasyon yaptım ancak günün sonunda aradığım o stabilliği ve düşük gecikmeyi elde edemedim. En mantıklısı Windows 10 LTSC 2021 kullanmanız. Edge var yalnızca, onu da kaldırabiliyorsunuz. Bunun dışında gerçekten uğraşmaya değmeyeceğini düşünüyorum. Windows koca bir çöplük ve hiçbir şey fayda sağlamıyor.

Şu an zaten gayet memnunum, yeni format attım. Birkaç Microsoft'un dayatmayı çok sevdiği özellikleri, ayarları kapattım. İdare ediyoruz bakalım deli oğlanla şu an.

Şu an zaten gayet memnunum, yeni format attım. Birkaç Microsoft'un dayatmayı çok sevdiği özellikleri, ayarları kapattım. İdare ediyoruz bakalım deli oğlanla şu an.

Cidden bu işler ile kafayı patlattım. Düzgün bir zamanlayıcı kombinasyonu (HPET ve bcdedit komutlarını iyice araştırın), Spectre & Meltdown korumasını devre dışı bırakmak, Defender'i kaldırmak gibi şeyler gecikme veya performans adına katkı sağlayabilir. Özellikle derin temizlik için WinReducer EX'i öneriyorum. Neyin ne işe yaradığını ve kaldırınca neyin çalışmayacağını anlarsanız çok çok temiz bir Windows elde ediyorsunuz. 5 GB'dan düşük boyutta Windows 10 kullandığımı biliyorum. UWP uygulamalarını (Microsoft Store, Xbox vb.) kullanmayacaksanız girişin bu işlemlere tabii ki.

Cidden bu işler ile kafayı patlattım. Düzgün bir zamanlayıcı kombinasyonu (HPET ve bcdedit komutlarını iyice araştırın), Spectre & Meltdown korumasını devre dışı bırakmak, Defender'i kaldırmak gibi şeyler gecikme veya performans adına katkı sağlayabilir. Özellikle derin temizlik için WinReducer EX'i öneriyorum. Neyin ne işe yaradığını ve kaldırınca neyin çalışmayacağını anlarsanız çok çok temiz bir Windows elde ediyorsunuz. 5 GB'dan düşük boyutta Windows 10 kullandığımı biliyorum. UWP uygulamalarını (Microsoft Store, Xbox vb.) kullanmayacaksanız girişin bu işlemlere tabii ki.
Açıkçası defender tarzı şeyleri de pek kapatmak istemiyorum. Spectre & Meltdown korumasını da. Bilgisayara birşey olmasından iyidir diye düşünüyorum.

Amacım çok temiz gereksiz şeylerden arındırılmış bir Windows 10 kullanmak. Bunu izlediğim videolarla yapabilir miyim? :D

GTX 960 OC.
i5 3470.
8 GB RAM.
Çok temizden kasıt belli değil. Özelleştirilmiş Windows isteniyorsa önce amaç belirlenmeli, kapsam belirlenmeli, feragat edilecek özellikler seçilmeli. Buna uygun mümkünse geri alınabilir scriptler + kalıntı bırakmayan "uninstaller" kullanılmalı. Dahası sistem bütünlüğünü sağlamak amacıyla bazı hizmetleri geri alan Windows Update politikaları ayarlanmalı.

Windows hazırlanırken Microsoft en genel kullanılan hizmetleri telemetriler ile belirleyip ona göre hazırlıyor zaten.

Örneğin genelde yazdırma biriktiricisi hizmeti kapatılır, gereksiz görülür ancak kişinin yazıcısını kullanmak için buna ihtiyacı vardır; %99 sorun çıkarmayan kişiye sorun çıkar. Ancak gecikme odaklı bir sistem isteyen kişi her türlü yazıcı hizmetini sistemde devre dışı bırakabilir.

Telefon hizmetlerini sil derim, Android + Windows kombinasyonu ile deneyimi seviyorsundur yine gider.

Yine de alt gruplar için daha özelleşmiş deneyim sunmak için özelleşmiş ve Windows'a müdahaleleri belli script listeleri içeren "playbook"lar var. Açık kaynak ISO ben duymadım ancak yaptıklarını yazanlar mevcut, onları deneyebilirsin. Açık kaynak olmadığı durumlarda bilgisayarın artık ne yapacağını uluslararası anlaşmalarla belirlenmiş politikalara göre değil bir kişinin insafına bırakmak zorunda kalabiliyorsun.

Onun yerine Linux kurup her yapmak istediğini kendin seçebilir, daha düzenli bir home dizini kullanabilirsin ancak OEM desteği genelde olmuyor.

Açıkçası defender tarzı şeyleri de pek kapatmak istemiyorum. Spectre & Meltdown korumasını da. Bilgisayara birşey olmasından iyidir diye düşünüyorum.

Bakın, şimdiye kadar Defender kullandığımı hatırlamıyorum. İnternette bilinçli bir şekilde dolaştığınız sürece herhangi virüs kapmayacağınız belli bir şey. Gerçekten temiz ve performans odaklı bir şey istiyorsanız, güvenlik güncellemeleri baş düşmanınız olmalı zaten.

Amacım çok temiz gereksiz şeylerden arındırılmış bir Windows 10 kullanmak. Bunu izlediğim videolarla yapabilir miyim? :D

GTX 960 OC.
i5 3470.
8 GB RAM.
Gereksiz hizmetler, gereksiz uygulamalar ( Windows media player, Windows defender dahil ) startisback ( performansı arttırıyor bir nebze ) startmenuexperiencehost.exe dosyasını kaldırmak güzel bir antivirüs yüklemek ( bende norton yüklü ) .net framework 3.5 ve 4.8 yüklü olması sürücüleri güncel tutmak.

Bakın, şimdiye kadar Defender kullandığımı hatırlamıyorum. İnternette bilinçli bir şekilde dolaştığınız sürece herhangi virüs kapmayacağınız belli bir şey. Gerçekten temiz ve performans odaklı bir şey istiyorsanız, güvenlik güncellemeleri baş düşmanınız olmalı zaten.
Güvenlik güncelleştirmeleri konusuna katılıyorum ama bir av yüklemek ten zarar gelmez bu av Windows defender hariç birşey olması öneririm update kapatıyorsun heriflerin uygulaması update ile bağlantılı güncellemeleri gelmiyor güvenlik sıfır.

Yeni konular

Geri
Yukarı