Bellek tarafları değiştirilince sistem açılmasına rağmen açılmıyor

Guacik

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, bilgisayar hiçbir sorun yokken kendini 2 kere yeniden başlattı genelde oluyordu bende RAM'in yerini değiştirince düzeliyordu. Bugün tekrar RAM'in yerini değiştirdim ve bu sefer hiç güç gelmedi sizce sebebi ne olabilir?

Belleklerde ya da slotta sorun vardır. Tek tek takarak çalıştırmayı deneyiniz: Önce bir slota sonra diğer slota bir RAM'i. Daha sonra aynısını diğer RAM ile olacak şekilde. Keşke baştan kontrol etseydiniz. Eğer slot bozuksa sağlam belleği de bozmamıştır umarım.

Belleklerde ya da slotta sorun vardır. Tek tek takarak çalıştırmayı deneyiniz: Önce bir slota sonra diğer slota bir RAM'i. Daha sonra aynısını diğer RAM ile olacak şekilde. Keşke baştan kontrol etseydiniz. Eğer slot bozuksa sağlam belleği de bozmamıştır umarım.

Slotların bozuk olma ihtimali yoktur diye düşünüyorum çünkü çıkarttığım slota tekrar taktiğimda açılmıyordu.

Tüm slotları tek tek denedim ve sonuç aynı hiçbir şekilde güç gelmiyor bilgisayara.
PSU çalışıyor mu? Eğer PSU çalışıyor da sisteme güç gelmiyorsa bellekleri ve anakartı kontrol etmek lazım. Belki de her iki bellek bozulduğu için sistem açılmıyor yahut anakart bellekleri okuyamaz hale gelmiştir. İmkanınız varsa kendiniz deneyiniz. Yoksa bir teknik destek almak faydalı olur. Donanım işi olduğu için denemeden bilmek mümkün değil maalesef.

PSU çalışıyor mu? Eğer PSU çalışıyor da sisteme güç gelmiyorsa bellekleri ve anakartı kontrol etmek lazım. Belki de her iki bellek bozulduğu için sistem açılmıyor yahut anakart bellekleri okuyamaz hale gelmiştir. İmkanınız varsa kendiniz deneyiniz. Yoksa bir teknik destek almak faydalı olur. Donanım işi olduğu için denemeden bilmek mümkün değil maalesef.
PSU'nun çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim? Bende ondan şüpheleniyorum

PSU'nun çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim? Bende ondan şüpheleniyorum
En basitinden anahtarını açıp, güç verdiğinizde fanı dönüyor mu? Anakartta, ekran katında vs. bir bildirim ışığı varsa onu da takip edebilirsiniz net gösterge olmasa da ona bakabilirsiniz. Eğer dönmüyorsa ya güç vermiyordur ya da fan sorunundan (ısınmaya bağlı) ötürü çalışmıyordur. Evde iki tarafı bakır uçlu (metal kullanımda oluyor ama iletim açısından bakır daha sağlıklı) kablonuz varsa 24 pin güç bağlantısından (PSU girişlerini söktükten sonra tabi) kısa devre kontrolde yapabilirsiniz. Ondan sonrası için de PSU çalışırsa voltmetre ile voltaj kontrolü yapabilirsiniz. Yeterli teçhizat yoksa ya farklı PSU ile sistemi test etmeniz ya da teknik destek almanız gerekir.
Not: PSU sağlamsa bellek ve anakart kontrolü gerekir.

En basitinden anahtarını açıp, güç verdiğinizde fanı dönüyor mu? Anakartta, ekran katında vs. bir bildirim ışığı varsa onu da takip edebilirsiniz net gösterge olmasa da ona bakabilirsiniz. Eğer dönmüyorsa ya güç vermiyordur ya da fan sorunundan (ısınmaya bağlı) ötürü çalışmıyordur. Evde iki tarafı bakır uçlu (metal kullanımda oluyor ama iletim açısından bakır daha sağlıklı) kablonuz varsa 24 pin güç bağlantısından (PSU girişlerini söktükten sonra tabii) kısa devre kontrolde yapabilirsiniz. Ondan sonrası için de PSU çalışırsa voltmetre ile voltaj kontrolü yapabilirsiniz. Yeterli teçhizat yoksa ya farklı PSU ile sistemi test etmeniz ya da teknik destek almanız gerekir.
Not: PSU sağlamsa bellek ve anakart kontrolü gerekir.

Güç verdiğimde fanı hiç dönmüyor hiçbir tepki vermiyor.

Tamam sorun çözüldü üçlü kablo vardı sanırsam o kısa devre yaptı ve bozuldu şu an başka bir üçlü kablo ile sorunu çözdüm yardımın için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı