BenQ GW2270H İncelemesi

Mönitörü Hepsiburada.com'dan ''Elmacık'' denilen satıcıdan 15 Ocak 2019'da aldım. Size mönitör ve satıcı hakkındaki düşüncelerimi anlatacağım. Katılıp katılmamak size kalmış.

BenQ GW2270H 21.5" 5ms (Analog+2xHDMI) Full HD VA Monitör Fiyatı

OFCguB.jpg

Önce mönitörden başlıyorum. Mönitörden çok bir şey beklemeyin. Bu bütçelerde bir mönitörden çok bir şey beklemek sizi hayal kırıklığına uğratır. Bende bunun farkında olarak satın aldım zaten. Mönitörün tek artısı 8 bit olması ama o da ahım şahım bir şey değil. Sonuçta 8 bit olması ve sonuna kadar bundan yararlanmanız için uygun içeriğe sahip içeriğin de olmanısını gerekiyor. Bu bütçelerdeki IPS mönitörler 6 bit + FRC oluyor. Gerçek 8 bit olmasıyla öne geçiyor ama dediğim gibi uygun içeriğinde olması lazım bunun için. Günlük kullanımda çok takılmanız gereken bir nokta değil.

Mönitörün negatif yönlerine gelirsek sıralayalım.

1- Mönitörün ekranı parlıyor ve karanlık sahnelerde daha belirgin, kötü duruyor. Işık kaynağı (Ampül, pencereden gelen güneş ışığı vb.) arkanızda kalıyorsa mönitörde yansımanızı görüyorsunuz. Bu çok can sıkıcı genelde işten dolayı akşamları takılıyorum ama izin günümde gündüz takılırken fark ettim. Aşırı ışıklı bir ortamda baya can sıkıcı olabiliyor. Hele yanlardaki ışık sızmasıyla birlikte diğer Modlara göre daha parlak olan oyun ve film Modunda yanlar resmen parlıyor.

2- Işık sızması sorunu. Bunu artık sorundan bile saymıyorum. QLED mönitör kullanmadığınız sürece bu illetten kurtulamazsınız. Nerdeyse her mönitörde var. Zaten iade sebebi de değil.

3- Görüş açısının yani görüntünün 178° bile bozulmadığı söyleniyor. Tamamen uydurma ve abartı. Ekrana direkt bakmadığınızda bile bozulmaları fark edebiliyorsunuz. Işık sızmasıyla birlikte yanlardaki bozulma daha kötü bir hal alıyor.

4- Tepkime süresi 5 ms diye geçiyor ama FPS oyunlarda daha çokmuş gibi hissediyorsunuz.

5- VA panelin beyaz ve siyahlarda daha iyi olduğu söyleniyor. Bu mönitör için geçerli değil. İnternette izleyeceğiniz 1080p videolarda çoğu yerde siyahın griye kaçtığını göreceksiniz. Bu VA panelin en alt sıralarındaki mönitörlerden belki ondandır bilemiyorum.

Şimdi gelelim ''Elmacık'' denilen satıcı hakkındaki görüşlerime. Kesinlikle problemli bir satıcı. Bunu nerden çıkarıyorum. Sadace benim başıma gelenlerden değil. İnternette ve hatta bu forumda pek çok şikayetlerle karşılaşacaksınız. Bazısı bu mönitör için bazısı başka mönitörler için. En güncelinden bir örnek ve kendi başıma geleni, deneyimimi de anlatacağım tabii.

Sıfır monitör ekranında çizikle geldi - Technopat Sosyal

Öncelikle 5 Ocak 2019'da N11.com üzerinden ''Elmacık'' denilen satıcıdan ''BenQ GW2270H'' adlı mönitörü aldım. Mönitörü denemeye başladığımda ekranın her tarafında kutu kutu şeklinde kümelerin bazen kırmızı bazen görüntüdeki siyahtan daha koyu renk bir siyahla anlık olarak yanıp söndüğünü gördüm. Kısacası banding denilen olay vardı mönitörde. Tabi hemen iade ettim ve para iadesini aldım. Bu seferde Hepsiburadan.com'dan yine ''Elmacık'' denen satıcıdan aynı mönitörü aldım. Almadan önce ilk alışımdaki yaşadığım problemleri anlattım. Aynı sıkıntıları tekrar yaşamak istemediğimi belirttim. Onlarda bir nevi içimi rahatlattı. Bende aldım. Mönitör birkaç gün önce elime ulaştı ve tekrar bahsettiğim sorun vardı. Sorunu görmeniz için video çektim. Ekranın sağ aşağı kısmında yanıp sönen kırmızı bulutlanma(banding) görebilirsiniz ama diğeri kadar yoğun olmadığı ve sağ alt köşede olması sebebiyle ve bıktığım için böyle kullanmaya karar verdim.

İnternette ve forumda biraz araştırdığımda yanlız olmadığımı gördüm. İşin ilginç yani ise sorun yaşayan herkesin sıkıntısız iade alabilmesiydi. Benim bu satıcı hakkındaki görüşüm şudur; bu satıcı tamamen olta atıyor. Müşterilerine normalde kimsenin almayacağı ve hatta bazen 2. el mönitörleri gönderiyor. Sonrada beklemeye çekiliyor. Müşteri hakkını ararsa mönitörü iadesini alıyor ve şansını başka müşteride deniyor. Bu şekilde 10 kişiye gönderse 8'i iade etse 2'si kullanmaya devam etse mantığıyla elindeki bu normalde satamayacağı mönitörleri elinden çıkarıyor. O kullanmaya devam eden 2 kişide ya benim gibi artık bıkan kişilerdir ya da farkındalığı düşük müşterilerdir. Size önerim bu satıcıya dikkat edin. Alabiliyorsanız başka satıcıdan alın.

H6svLr.png
jlX291.png

Bahsettiğim banding sorunu sağ alt kısma odaklanın. İlk aldığımda onun bütün mönitörde olduğunu düşünün. (4 yıllık HDD'im bağırıyor sesi boş verin, görüntüye odaklanın. Onunda değişme zamanı geldi. Çöpe gidecek yakında.) :p

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Işık sızması sorunu insanı çıldırtıyor. Bu yeni monitörlerde maliyeti düşürmek için malzemeden çalıyorlar. Ortaya böyle sonuçlar çıkıyor. Zamanla alıştım. Işık sızması monitörün alt kısmında olduğu için çok rahatsız etmiyor. Ama bölgesine göre sinir bozucu olabilir. Çoğu zaman garanti bu sorunlarda bir bahane uydurup kabul etmiyor. Sırf monitörün altında olan ışık sızmasını görmemek için görev çubuğunu doldurdum. Oyunlarda siyah arkaplan olmadığı sürece belli olmuyor. Ama Sinema filmlerinde açıkca görülüyor.

Ben bu monitörü 2 senedir kullanıyordum, sorun olmuştu daha sonra garantiye verdim parasını aldım. Daha sonra Elmacık'tan bu monitörü tekrar aldım fiyat açısından bence alınacak bir monitör. Bir de monitörde sorun var ise yollayın garantiye kesin parasını ya da sıfırını alırsınız adamlar bana ilk haftadan beri yurt dışından onay bekliyoruz dediler bir ay sonra haber geldi zaten 20 iş günü dolmuştu. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Emeğinize sağlık, güzel inceleme olmuş. BenQ camiasına hoşgeldiniz. :ROFL:

(Sürprizbozanı açınca irkildim birden :p)
Hoş bulduk. Biraz zorlama bir birliktelik oldu ama olsun. Bebeğim, güzel çıksın, diye. Resim Modunda çektim. :aşk:
Ben bu monitörü 2 senedir kullanıyordum, sorun olmuştu daha sonra garantiye verdim parasını aldım. Daha sonra Elmacık'tan bu monitörü tekrar aldım fiyat açısından bence alınacak bir monitör. Bir de monitörde sorun var ise yollayın garantiye kesin parasını ya da sıfırını alırsınız adamlar bana ilk haftadan beri yurt dışından onay bekliyoruz dediler bir ay sonra haber geldi zaten 20 iş günü dolmuştu. :D
Bıktım artık uğraşmak istemiyorum. Videodaki o kırmızı şey bütün mönitöre yayılırsa bakarız. Şimdilik sadace siyah uzun sahnelerde ve rastgele zamanlarda çıkıyor. Çok dikkatli olmadığın sürece göremiyorsun zaten.
Kalın çerçevesi, çirkin standı da beni bu modelden uzaklaştıran etkenlerden biri. Fiyatına göre başarılı diyebiliriz ancak. Hayırlı olsun.
Sağ ol. Alınabilenecek mönitörler arasında alt sıralarda ama iyinin kötüsü diyebiliriz. Bahsettiğim banding sorunu ve parlama olmasa diğer etkenler çok umrumda değil. Zaten bunu alan hiçbir beklentiye girmesin. Fiyatı belli özellikleri belli. Ekran kartına daha çok bütçe kalsın diye 1080p mönitör almam lazımdı. Bende bunu aldım. Senin kullandığın mönitör de seçeneklerimden biriydi ama 24'' bana çok büyük geliyor.

Hoş bulduk. Biraz zorlama bir birliktelik oldu ama olsun. Bebeğim, güzel çıksın, diye. Resim Modunda çektim. :aşk:

Bıktım artık uğraşmak istemiyorum. Videodaki o kırmızı şey bütün mönitöre yayılırsa bakarız. Şimdilik sadace siyah uzun sahnelerde ve rastgele zamanlarda çıkıyor. Çok dikkatli olmadığın sürece göremiyorsun zaten.

Sağ ol. Alınabilenecek mönitörler arasında alt sıralarda ama iyinin kötüsü diyebiliriz. Bahsettiğim banding sorunu ve parlama olmasa diğer etkenler çok umrumda değil. Zaten bunu alan hiçbir beklentiye girmesin. Fiyatı belli özellikleri belli. Ekran kartına daha çok bütçe kalsın diye 1080p mönitör almam lazımdı. Bende bunu aldım. Senin kullandığın mönitör de seçeneklerimden biriydi ama 24'' bana çok büyük geliyor.
Bu arada monitörde renk sorunu olursa Monitör ayarlardan Pİcture-AMA-OFF yapın bakalım, tekrar olacak mı?

O tamamen psikolojik ya da insan farkındalığının ötesinde. Sözde AMA açık olunca hareketli sahnelerde daha hızlı tepki veriyor. Hiçbir farkı yok diğer seçeneklerle. Renk sorunu yok. İçerikler uygun değil. 4K yüksek kalite bir video izlediğimde renkler olması gerektiği gibi ama kötü çözünürlüklerde biraz sapıtıyor. Ona yapacak bir şey yok.

Bahsettiğin videodaki o kırmızı bulutlanmaysa o AMA ile gitmiyor. Yani alakası yok.

Işık sızmasından kurtulman imkansız. Vatandan monitör aldım ve Yepyeni cihazda ışık sızması çıktı. Neyse çok takma sızmayı ben takmıyorum ama nedense sende takma iyi olur.

Telefon King Rootla uyumlu bile değil ve biraz daha bilgi verir misiniz?
O tamamen psikolojik ya da insan farkındalığının ötesinde. Sözde AMA açık olunca hareketli sahnelerde daha hızlı tepki veriyor. Hiçbir farkı yok diğer seçeneklerle. Renk sorunu yok. İçerikler uygun değil. 4K yüksek kalite bir video izlediğimde renkler olması gerektiği gibi ama kötü çözünürlüklerde biraz sapıtıyor. Ona yapacak bir şey yok.

O çözünürlükle alakalı zaten istenilenin altında görüntü alırsan daha kötü sonuç çıkıyor genelde.

Onun OFF olarak kalması daha iyi biliyorum. Sizin bilginiz var mı bunun hakkında?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı