Besinler çiğ mi pişmiş mi tartılır?

EraY Dnz

Hectopat
Herkese merhaba, 3-4 aydır makro hesabı yapıyordum veya yaptığımı sanıyordum :D Yeni bir şey öğrendim ben pilavı pişirdikten sonra tartıp yiyiyordum, tavukta da aynısını yapıyordum. Yanlış mı yapıyormuşum? Fazladan tavuk yemiş oldum değil mi?

Her öğünde yeni pirinç pişirmediğim için pişmiş ağırlığını alıyorum fakat çiğ ağırlığa göre macrosu farklı oluyor tabiki, tavuğun pişmiş ağırlığını not alıp her öğün yediğim gramı total pişmiş ağırlığa göre çiğ hesaplıyorum, kcal takibi için FatSecret kullanıyorum. Bu şekilde kullanabilirsin, bence en pratik macro hesabı böyle oluyor. Ayrıca pişirme süresine, carblarda su miktarına göre vs değişiyor tabiki ama genel olarak pişmiş ağırlıkta carb 2x artıyor, pro 2x azalıyor.

Pirinç gibi ürünleri kesinlikle çiğ tartman lazım.
Kim diyor bunu IFBB Pro yarışına hazırlanan pro bb pişmiş ağırlıkla macro hesaplıyor. Her zaman su miktarı, pişirme süresi eşitse ne fark edecek? (Pişmiş tartıp çiğ macro yazılmadığını varsayıyorum 😄)

Kim diyor bunu IFBB Pro yarışına hazırlanan pro bb pişmiş ağırlıkla macro hesaplıyor. Her zaman su miktarı, pişirme süresi eşitse ne fark edecek? (Pişmiş tartıp çiğ macro yazılmadığını varsayıyorum 😄)
Bu arkadaş için çiğ tartmak muhtemelen daha basit gelecektir, pişmiş ağırlığıyla doğru bir makro hesaplaması daha zor olduğundan dolayı önerim çiğ tartması. Bu sebepten ötürü kesinlikle yazdım. Bu sporu yapıp herkesin beslendiği gibi beslenmeyen bir çok kişi var zaten kişiye kalmış o da nasıl kolay geliyorsa. Pişmiş tartıp pişmişin makrosunu alacaksa öyle de yapabilir tabii ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı