Alınan besinler vücüttan atılır mı?

HeisenberG_g

Hectopat
Arkadaşlar selam sorum başlıktaki gibidir
Mesela benim günlük almam gereken

protein: 80 gr ben ise 126 gr aldım
Karbonhidrat: 430 gr 540 aldım.
Yağ: 100 gr 120 gr aldım
bunların hangisi depo edilir, hangisi vücutta atılır ve atılıyorsa ne kadarı atılır merak ettim şimdiden teşekkürler.

Vücudun yakma sırası vardır. Vücut önce karbonhidratı yakar, sonra yağları sonra proteini. Vücut yakma ihtiyacını giderdikten sonra depo edebilir kalori fazlası aldıysanız.

Dostum senin 1 günde aldığın bu değerlerin hiçbirine ne olacağını bilemeyiz çünkü 1 günlük alınanlara göre hesaplama yapılmaz. Bunları aylar boyu böyle aldığını varsayarak konuşacağım hepsi yağa dönüşür.

Boşa gitmekten kastın ne anlayamadım. Günlük alman gereken protein, yağ ve karbonhidratın fazlasını alırsan zamanla arkadaşın dediği gibi yağa dönüşür. Ya da aktif spor yapıyorsan kas yıkımına katılırlar.

Aktif spor yapıyorum her şeyi kullandıktan sonra arta kalan besinler vücuttan atılır mı demek istemiştim.

Hiçbir şey boşa gitmez dostum sadece böyle beslenirsen genelde yağlanırsın ama iyi bir yağlanma kas kütlende artar yağ kütlende artar. (tabii ki spor yaptığını varsayıyorum spor yapmıyorsan veya herhangi bir şekilde kaslarına zarar verecek düzeyde ağırlık kaldırmıyorsan neredeyse tamamı yağ olarak depolanır.

Bu kullandığın enerjiye görede değişir. Günlük aktiviten çok azsa veya hiç yoksa biraz fazla alsan bile bir süre sonra bunların bir kısmı glikoz (depolanan enerji) bir kısmı yağa dönüşür. Ama günlük aktiviten ortalamaysa veya fazlaysa (okula gitmek, spora gitmek, dışarıda arkadaşlarla vakit geçirmek)sınırı biraz aşmanda bir sakınca olmaz. Sadece proteini aşırı abartman sıkıntı çıkarabilir. Protein vücutta depolanmaz fazlalıkların bir kısmını atarsın, bir kısmı glikoz olarak depolanır. Proteinde aşırıya kaçman gut hastalığı, jinekomasti gibi riskler barındırır.

Geri
Yukarı