Big Bang'a inanıyor musunuz?

Olaylara hep gerçek açıdan bakıyorsunuz. Kur'an mecazı bolca kullanan bir kitaptır. Mesela Cennet ve Cehennem 7 kat deniliyor ama biz bunu tutup da apartman katı olarak düşünmüyoruz. Bir nevi seviye olarak düşünüyoruz. Mesela bence Cennet uzayda bir yerde olabilir. Belki de çok güzel bir gezegendir. Ben muhafazakar bir insan değilim dinin her türlü yorumlamasına açığım. Fakat bence İslam kesinlikle doğru olan bir din. Sadece insanlar anlamakta güçlük çekiyorlar.

Bunun mecazı mı var? 7 kat inanışı da sümerlerden kalma zaten, ancak orada geçen 7 kat bildiğimiz atmosferin katmanları değil, güneş sisteminde eskiden gözlemlenebilen gezegenler ve güneş ;) Anlayacağın neresinden tutsan elinde kalıyor. "İslam kesinlikle doğru olan bir din" demen için ciddi anlamda çok kısır bir araştırma becerin olduğunu gösteriyor. Kuran'a körü körüne inanan birinin ayetleri okuyarak anladığını sanmıyorum.

Benim inancıma göre Allah evreni 6 günde yarattı. Allah büyük patlamayı tetiklemesinin ardından evren hızla genişleyerek 6 günde var olmuş olabilir. Şu anlık düşüncem bu yönde. Yani evet, büyük patlamanın olduğunu düşünüyorum.
Bu bence de çok mantıklı çünkü evren zaten çok hızlı büyüyen bir şey. 6 günde devasa boyutlara ulaşması imkansız değil. Ayrıca bu günün hangi zaman diliminde olduğunu da bilemeyiz. Çünkü Allah katındaki zamanla bizim dünya zamanı bir değil.

Haklısın, tüm dinlerin kökeni antik medeniyetlere dayanıyor.

Anlatım dili ve hikayeler muhteşem ama. Mitolojiye cidden hayranım resmen edebiyat, sanat ve felsefe bunların üzerine yürüdü. Din, Tanrı kavramlarının üst seviyede olup felsefede uçmamış topluluk yok tarihte neredeyse.

Ama dediğim gibi, insanlar inanmak ister çünkü ölümden sonra yok olma fikri kimseye sonsuz bir hayattan daha çekici gelmez. Yapılan kazılarda bile on binlerce yıl önceki insanların dahi ölümden sonra inanışa sahip olduğu açıkça belli. Bu doğamızda var.

Her şeyin bir planı yok çünkü. Allah evreni big bang ile yarattı sonra içine bizi koydu( bu, bu kadar kısa sürede olmadı tabii ki ). Ama bizim bu evrende ne yapacağımız tamamen bize kalmış. Yani bizim önceden planlanan bir kaderimiz falan yok. Ortada bir senaryo yok.

Kuran'a göre bu dünya bir sınavsa bu uçsuz bucaksız kainat önemsiz kalmıyor mu?

Bunun mecazı mı var? 7 kat inanışı da sümerlerden kalma zaten, ancak orada geçen 7 kat bildiğimiz atmosferin katmanları değil, güneş sisteminde eskiden gözlemlenebilen gezegenler ve güneş ;) Anlayacağın neresinden tutsan elinde kalıyor. "İslam kesinlikle doğru olan bir din" demen için ciddi anlamda çok kısır bir araştırma becerin olduğunu gösteriyor. Kuran'a körü körüne inanan birinin ayetleri okuyarak anladığını sanmıyorum.
Ben Kur'an'ı hiçbir zaman körü körüne okumadım, dediğim gibi öyle aşırı dinci biri de değilim. Ayrıca evrende neredeyse her şey 7 sayısının üzerine kurulmuştur. Sümerlerin bunu bulması çok da tuhaf değil. Sizin bakış açınızı anlayabiliyorum, peki bir de benim bakış açımdan bakarsak. Siz diyorsunuz ki Kur'an eski mitolojilerden etkilenmiştir, ben de diyorum ki ya eski mitolojiler bazı şeyleri doğru buldulursa? Yani tek peygamber sonuçta Hz. Muhammed değil bir sürü peygamber var belki de eski topluluklara da peygamber geldiyse (ki geldi)? Bu tam tersine Kur'an'ın doğru olduğunu ispatlamaz mı?

Kalmıyor, niye kalsın ki? İnsanlar kainat bu kadar büyük ve genişken sadece yaşam formu olarak insan varsa ziyan olur mentalitesinde düşünüyor. Hayır, niye ziyan olsun ki? Allah, senin karşısında şaşa kaldığın evreni yaratırken hiç zorlanmadı, ol dedi ve oldu.

Bu dünya bir sınav sen de diyorsun evren değil ki. Yukarda yazdığım gibi belki de Cennet Cehennem iki ayrı gezegenden ibaret. Peygamberimiz göğe yükseldiğinde de uzaya çıkmış olmuyor mu? Göğe yükseldiğinde Cennet'e gidiyor, o zaman Cennet bu evrende diyemez miyiz?

Onu geçtim ortada bu kadar hastalıklı, sakat, yapışık ikiz, otizmli, iktiyozis şeklinde doğan bebek var. Bunların bugün bile nesine sınav vereceksin, nesine kendi kurallarını anlatacaksın bir Tanrı olarak?

Doğumundan yetişkinliğe kadar ortalama sağlıkta yaşamış insanlar için Tanrıyı konuşmak tartışmak kolay da hayrola bu kıyıda, köşede acı çeken doğuştan hasta insanlara ne diyeceksin? Tanrı bunları terk mi etti?

Geri
Yukarı