Bilgisayar'ın her açılışındaki geçen sürenin değişmesi

gdeniz123

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
Benim şöyle bir izlenimim oldu: Önceden mouse'un ışığı yanmasın diye bilgisayarı kapattıktan sonra fişini çekerdim -monitörün de-. Yaklaşık 5 gündür bilgisayarın fişini çekmiyordum ve her açılış-kapanış süresi yaklaşık 10-11 saniye oluyordu. Bugün bilgisayarın ve monitörün fişini çekmek aklıma geldi ve yatarken fişlerini çektim. Sabah bilgisayarı açmaya kalktığımda açılışı yaklaşık 35 saniyeyi buldu. Aralarda gene açıp kapattım bilgisayarı. Açılış-kapanış süreleri birbirinden farklı değildi. 35,30, 25, 36 gibi süreleri buldu. Eskiden bilgisayarın açılış hızı 10 saniyeyi buluyordu. En çokta Windows yüklemesi geçtikten sonra 5-6 saniye siyah ekran geliyordu. Sosyalde de daha önce görmüştüm, Windows yüklendikten sonra siyah ekran oluşumu birçok kişide olmuş. Bu sabah bilgisayarı açtığımda 20 saniye bekledim bu siyah ekranı. Benim için sorun değil ama bilgisayarın fişini çektikten sonra şunu da farkettim: Bios ayarlarım sıfırlanmış. Zaten çok fazla değişiklik yapmamıştım sadece Cpu fan hızının en düşük 600 rpm'ye inmesini, Cha fanınında 300'e inmesini ve Bios'a giriş ekranının 1 saniye durup, geçmesini değiştirmiştim. Bu gece fişi çıkartıp, sabah takınca bu ayarların değiştiğini farkettim. Bilgisayarda hiçbir değişiklik yapmadım. Ayarlar konusunda olsun dosya konusunda olsun. İşletim sistemim Windows 8.1 ayrıca gelen 1. güncelleştirmesini de yaptım. Aslında orjinal mi değil mi bilemiyorum. DreamSpark hizmeti ile aldım, sanırım orjinal oluyor. Anakartım H81M-Plus, İ5 4460 işlemci ve 4 gb ramim mevcut.
Benim için problem değil ama sadece merak ettim. Eğer bilgisayar için zararlıysa bir daha fişini çekmem. Sadece uzun süre kullanılmayacağında çekerim. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Konuyu açmamdan bir gün sonra açılış hızı 9-10 saniyeye düştü. Bu niçin böyle olmaktadır? Anakart ile ilgili bir problem mi, Hdd mi yoksa güç kaynağı mı? Windows 8.1 yüklü olduğu için oluyor olabilir mi? Bu arada Windows yüklendikten sonra ekranın bir süre siyah olması sorununu yaşamıyorum artık. Arada bir oluyor bu sorun.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı