Bilgisayar açıldıktan sonra FAULTY_HARDWARE_CORRUPTED_PAGE hatası

İşletim sistemi
Windows 10
Makaleler
3
Yer
Adana
Daha fazla  
RAM
HyperX Fury 8X2 16GB 3200MHZ RAM
SSD veya HDD modeli
Kingston KC25001TB Apacer AS340 120GB
Ekran kartı
Sapphire RX 6600
Anakart
Gigabyte B450M S2H V2
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Bilgisayarı açtım, şifreyi girdim. Masaüstü ekranına geldim. Sonra bir baktım mavi ekran hatası verdi. Sonra yine açtığımda, bir tık yavaş açıldı ama açıldı. Bu sefer mavi ekran almadım, ayrıca Microsoft Edge tarayıcısını açtığımda tüm eklentilerin ana sayfası açıldı. Acaba bu neden? Dün FitGirl'den crack oyun yüklemiştim, sebebi bu olabilir mi acaba? @kino

Anladım, bozuk sistem dosyaları için olan rehberi uygula, Kingston disk uygulamasını indirip Firmware Update var mı diye kontrol et, varsa mutlaka yap. Bluetooth sürücülerini güncelle ve Xbox'ya da herhangi bir oyun konsolu takılıysa çıkar Aygıt Yöneticisi'nden sürücüsünü kaldırıp farklı bir USB portuna tak.

Bluetooth için sürücü bulamazsan donanım kimliğini at ben bakarım.

Sonrasında 2 3 gün kontrol edip sonucu bildir.

XMP kapalı bir şekilde kontrol ettiğinden bu yana ne kadar süre geçti? XMP açık şekilde sorun çıkabilir OC ayarına girdiği için her RAM'de stabil olmuyor.
Yeni format attım bozuk sistem dosyası olacağını sanmıyorum. İlk başta kasaya M2 SSD'yi taktıktan sonra, disk uygulamasını indirim firmware update var mı diye baktım. Ama bir şey yoktu, şu an yine baktım herhangi bir şey yok. Xbox oyun kolunu Bluetooth yoluyla kablosuz bir şekilde bağlıyorum. Ugreen'in bluetooth adaptörünü kullanıyorum. Realtek Bluetooth 5.0 Adapter var sanırım bu. USB\VID_2B89&PID_8761 farklı farklı siteler var.

Bu yana ne kadar süre geçti? Ee bir kaç ay geçmiştir.

Son düzenleme:
Yeni format attım bozuk sistem dosyası olacağını sanmıyorum. İlk başta kasaya M.2 SSD'yi taktıktan sonra, disk uygulamasını indirim Firmware Update var mı diye baktım. Ama bir şey yoktu, şu an yine baktım herhangi bir şey yok. Xbox oyun kolunu Bluetooth yoluyla kablosuz bir şekilde bağlıyorum. Ugreen'in Bluetooth adaptörünü kullanıyorum. Realtek Bluetooth 5.0 Adapter var sanırım bu. USB\VID_2B89&PID_8761 farklı farklı siteler var.

Bu yana ne kadar süre geçti? Ee birkaç ay geçmiştir.

RAM'leri boş bir vakitte tekrar kontrol et.

Bunu indirip oluşan linki at.

BT sürücülerin güncel olmasına rağmen hata vermişlerse sebebi kontrolcündür, dediğim gibi sürücüyü kaldır ve baştan bağla. Mavi ekran aldın mı henüz?

BT sürücülerin güncel olmasına rağmen hata vermişlerse sebebi kontrolcündür, dediğim gibi sürücüyü kaldır ve baştan bağla. Mavi ekran aldın mı henüz?
Henüz mavi ekran almadım. Ama bugün bilgisayarı açarken, butonuna bastım, ekran gelicekken bilgisayar kapandı. Sonra tekrar açtığımda bir problem olmadı. Yani bilgisayarı açarken kendi kendine kapandı sonra tekrar açtığımda sorun olmadı.

Önceden ara sıra mavi ekran alıyordum. Buraya konu açtığımda memory RAM ile ilgili problem dediler. XMP kapalı MemTest yaptım problem çıkmadı. RAM temiz hiç bir şey yok. Ayrıca sistemde sanal disk yok.

Ayrıca RAM'lerden bir tanesini çıkarıp ve yerlerini değiştirip öyle denedim sorun çıkmadı. Ama XMP açınca bir ton hata çıkıyor.

XMP açık ve kapalıyken ekran görüntüsü atar mısın?

Henüz mavi ekran almadım. Ama bugün bilgisayarı açarken, butonuna bastım, ekran gelecekken bilgisayar kapandı. Sonra tekrar açtığımda bir problem olmadı. Yani bilgisayarı açarken kendi kendine kapandı sonra tekrar açtığımda sorun olmadı.

Bu sorun mavi ekrandan bağımsız olduğu için ve güç sorunu olduğu için yapacağın ilk şey güç kablolarını kontrol edeceksin, bir sorun yoksa ve ilk defa oluyorsa o anki anlık güç dalgalanması dolayısıyla da olmuş olabilir.

XMP açık ve kapalıyken ekran görüntüsü atar mısın?

XMP açıkken :
XMP açıkken.png

XMP kapalıyken :

XMP kapalıyken.png

2 tane RAM var. 8x2 16GB RAM.

Bu sorun mavi ekrandan bağımsız olduğu için ve güç sorunu olduğu için yapacağın ilk şey güç kablolarını kontrol edeceksin, bir sorun yoksa ve ilk defa oluyorsa o anki anlık güç dalgalanması dolayısıyla da olmuş olabilir.
Güç kaynağı kablosunda gözle görülür bir şey yok. Oyunlarda tam güç her şey çalışıyor, güç esnasında herhangi bir kapanma söz konusu değil. Birkaç defa olmuştu bugün yine oldu. Ayrıca ben taşındım, eski evimde böyle problem oluyordu hatırladığım kadarıyla öyle hatırlıyorum. Şimdi yine burada oluyor, anlamış değilim..

@cumali_032 XMP açıkken Gear Down Mode Disabled, Command Rate veya CMD2T 1T, AddrCmdSetup 56 girer misin? Görüntü alabilirsen tekrar BIOS'a gir, Command Rate 2T yapıp yeniden başlat. Sonrasında Command Rate 1T yapıp Zentimings atar mısın?

Görüntü alamazsan

Güç kaynağı kablosunda gözle görülür bir şey yok. Oyunlarda tam güç her şey çalışıyor, güç esnasında herhangi bir kapanma söz konusu değil. Birkaç defa olmuştu bugün yine oldu. Ayrıca ben taşındım, eski evimde böyle problem oluyordu hatırladığım kadarıyla öyle hatırlıyorum. Şimdi yine burada oluyor, anlamış değilim.

Anladım, yeni ev ile eski ev arasında ortak olan tek nokta kasandaki donanımlar. Mavi ekran sorunu kesildiği için sistemi farklı RAM ile test etmeni öneririm.

Geri
Yukarı