Bilgisayar Açılırken Cmos checksum error - Defaults loaded

oyuncu12

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarım elektrigi kesince bu hatayı veriyor. Nasıl kesilince?; Mesela elektrik gitti 10/15 dk sonra geldi açmaya çalıştırgımda bu hata ile karşılaşıyorum. Sonra kasanın güç kablosunu çıkarım 30/40 sn bekledikten sonra yine aynı hata. Elektrik baglantısı kesildikten sonra direkt bu hatayla karşılaşıyorum. F1 basarak atlıyorum her seferinde ise tarih, saat mi ayarlıyorum. Sebebi nedir bunun? bios pili bitmiştir diye gittim yeni pil aldım taktım ancak hala aynı. Hata bu konuda bilgileri olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

ao4mBR.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
faskerhat.blogspot.com.tr: Bilişim dünyası hakkında bilmek istedikleriniz, ipuçları ve yararlı bilgiler...: Cmos checksum error sorunu ve çözümü

Sorunu ben sonra hallettim. Bu sorunla karşılaşanlar için:
Bilgisayar açılırken del tuşuna bas bios'a gir. Sonra orada default bios yada system default optimize( anakartın markasına göre değişiyor bu) gibi şey yazıyor ona basın ve gelen pencerede y yazıp entere basın. Sonra f10'a basın ve tekrar y'ye basın sorun halloldu..
Bunlara bir bak istersen.

Yorum için teşekkürler, eve gidip deneyecegim. Bu ayarları yaptıktan sonra yine aynı hata verme olasılıgı filan yok degil mi? Bios pili degiştigi için mi çıkıyor bu hata acaba bilgin var mı ?

Ya araştırmaların sonucu bios pili biterse bu hata alınıyormuş yada kesintilerde pil zarar görüyorsa. Bios pilinin yanında jumper var varmış onuda kısa devre yapabilirsin diyorlar. Sen her şeyi yap en son bu söylediklerimi de dene.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı