Bilgisayar açılırken neden reset atar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Sistemim daha yeni, toplayalı 1 hafta oldu. Şu ana kadar her şey güzel, bilgisayar gayet performanslı ve stabil çalışıyordu. Ancak anlayamadığım ve çözemediğim bir durum var.

Bilgisayarı kapalı konumdan açarken güç düğmesine bastığımda BIOS ekranı gözükmeden, o ilk 2-3 saniye içinde bilgisayar kendine reset atıyor, sonra başlıyor. Herhangi bir problem, uyarı veya ayar kayması yok.

Bu durumu internetten araştırdığımda türlü türlü hurafelerle karşılaştım. Hatta bir forumda yeni anakartların kendini koruma sistemi gibi bir şey olduğuna dair birşeyler de okudum. Ancak önceki bilgisayarımda bu reset düğmesinde yapıyordu. Kendini 2-3 kez kapattıktan sonra açılıyordu. Makinalarımı ben toplayıp birleştiriyorum. Belki bende bir sorun var. Şimdi sorum şu: bu durum normal mi? Endişe duymamı gerektirecek bi durum mudur? HDD hariç bütün parçalar sıfır ve yeni.

Sistemimim:

• Asus Sabertooth P67 anakart
  • Asus Matrix GTX580 ekran kartı
  • Kingston HypreX 4GB x2 1600 MHz RAM
  • Intel i7-2600k işlemci
  • Highpower Absolute 1000W güç kaynağı
  • Seagate 500 GB SATA2 HDD

Anakartların PC açılırken reset atması gayet doğal bir durumdur. Bunda herhangi bir anormallik yoktur diyebiliriz. Güç tuşuna bastığınız anda BIOS devreye girer ve anakarta takılı parçaları tanımaya başlar. BIOS işlemcinizi kontrol edip i7-2600k kullandığınız görür. Fakat RAM’lerin 1600 MHz olduğunu tespit ettiğinde burada bir sorun olduğunu anlar zira i7-2600k, bellekler ile 1066/1333 MHz hızında iletişim kurar. BIOS, bellek frekansını 1066/1333 MHz’e çekmek için sistemi kapatır ve yeniden başlatır. İşte tüm bunlar, o 2-3 saniye içerisinde gerçekleşir. Kısacası bu işlem, anakartın işlemci ve bellek arasındaki iletişim hızı olan FSB frekansını düzenlemesi işlemidir.

Fakat bu, bazen BIOS’un güncel olmadığı anlamına da gelmektedir. Zira bellek frekansları tutsa da, BIOS güncel olmadığı için sisteme takılı olan işlemciyi tanıyamaz. Bu yüzden FSB hızını yanlış ayarlar. İşler ters gidince BIOS sistemi kapatır ve FSB frekansını aşağıya çekip sistemi yeniden başlatır. Fakat bu durumda sistem ancak birkaç defa yeniden başladıktan sonra FSB frekansını ayarlar. Bu sorunu çözmek için BIOS’u güncellemek yeterlidir.

Benim tahminim, senin yaşadığın sorun ilk nedenden kaynaklanıyor. Ama her zaman dediğim gibi güncellik, güncellik, güncellik. Her halükarda BIOS’u güncelle. Yeniden başlatmalar devam ediyorsa BIOS’a gir ve bellek frekansını elle 1066 veya 1333 MHz yapıp kontrol et.

BIOS'un yeni sürümünde bellek uyumluluğu artırılmış. Mutlaka güncelle:

https://www.technopat.net/forum/masaustu-bilgisayarlar/3321-asus-sabertooth-p67-guncel-bios.html

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı