Bilgisayar açılmıyor ama fanlar çalışıyor

Sofiyev

Hectopat
Daha fazla  
Masaüstü bilgisayarın kapalıyken fişini çektim. Tekrar açmak istediğimde hiçbir tepki yok. Sadece prizden çıkarıp yeniden takıp güç tuşuna bastıkdan sonra 0.5 saniyelik süre için fanlar çalışıyor RGB ışıkları yanıyor ama hemen kapanıyor. Sorun nedir?

O zaman anakart üzerindeki işlemci güç bağlantısnı çıkartıp tekrar sistemi açar mısın?

Denedim hala sorun devam ediyor. Bu arada güç tuşuna her bastığımda açılmıyor. Sadece güç kablosunu hem kasadan, hem de prizden çıkarıp taktıkdan sonra, güç verdiğimde fanlar ani çalışıp duruyor.

Kasaya gelen gücü kesin, power tuşuna 5-6 defa arka arkaya basarak statik elektrik boşaltın. Bu işlemden sonra tekrar çalıştırmayı deneyin.
Çözüm olmazsa, statik elektrik boşaltma işlemini, sistemden donanım sökmeden önce her defasında yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gerektiği bilinciyle bellekleri söküp, kablolamayı söküp yerlerine tekrar sağlam ve doğru şekilde takıldıklarına emin olarak tekrar yapın.

Tüm çözümleri denedim, sorun hala devam ediyor. İstanbulda önerdiğiniz bilgisayar servisi var mı? Aslında bu toplama bilgisayar, Vatan'dan almıştım garantisi var. Ama hangi parçanın sorunlu olduğunu bilmediğim için garantiye gönderemiyorum.

20+4 pine aşağıdaki şekilde kısa devre yaptırın. Ben zamanında 4 ve 5 nci pinleri kullanmışım fark olmasa da siz 3 ve 4 ncü pinleri kullanın. 2 tarafı çıplak kısa bir kabloda kullanabilirsiniz bu işlem için. Kısa devre boyunca PSU çalışıyor mu gözlemleyin.
xxxxxxxx.jpg

20+4 pine aşağıdaki şekilde kısa devre yaptırın. Ben zamanında 4 ve 5 nci pinleri kullanmışım fark olmasa da siz 3 ve 4 ncü pinleri kullanın. 2 tarafı çıplak kısa bir kabloda kullanabilirsiniz bu işlem için. Kısa devre boyunca PSU çalışıyor mu gözlemleyin.
Eki Görüntüle 578780

Hocam dediğiniz gibi yaptım sonra güç kablosunu takıp tuşa bastım açıldı. Tam kapatıp yerine götürdüm, monitore bağlamak için. Bu sefer yine aynı sorun. Şimdi yine aynı şeyi deniyorum.
Yok hocam olmuyor 2 kez daha denedim. Hata devam ediyor. İlk yaptığımda açılmıştı ama.

Dediklerinizden bir şey anlamadım dediklerim arasında tuşa basma diye bir şey yok.
Siz yukarılarda bahsettiğim statik elektrik boşaltmayı yaptınız mı? Yazılan cevaplar bizim gösterdiğimiz kadar özenli olmadıkça bu başlıklar uzayıp gidiyor. Tarif ettiklerimizden hangisini yaptınız hangisini yapmadınız, yaptığınızın hangi kısmını doğru yaptınız görmüyoruz. Dolayısı ile geri dönüşleriniz önemli aslında.
Yukarıdaki resimdeki işlemi yaptığınızda güç kaynağı siz teması kesene kadar çalıştı mı çalışmadı mı?

Dediklerinizden bir şey anlamadım dediklerim arasında tuşa basma diye bir şey yok.
Siz yukarılarda bahsettiğim statik elektrik boşaltmayı yaptınız mı? Yazılan cevaplar bizim gösterdiğimiz kadar özenli olmadıkça bu başlıklar uzayıp gidiyor. Tarif ettiklerimizden hangisini yaptınız hangisini yapmadınız, yaptığınızın hangi kısmını doğru yaptınız görmüyoruz. Dolayısı ile geri dönüşleriniz önemli aslında.
Yukarıdaki resimdeki işlemi yaptığınızda güç kaynağı siz teması kesene kadar çalıştı mı çalışmadı mı?

Kasa prize takılı değilken 24pini çıkarıp 3. ve 4. pinleri makasla 4-5 saniye temas ettirdim. Sonra geri yerine takıp güç kablosunu takdım ve kasanın güç tuşuna bastım. Fanlar sorunsuz çalışmaya başladı. Tamam sorun çözüldü deyip güç tuşundan sistemi kapattım ve yerine (masama) götürüp prize takdım. Bu sefer yine çalışmadı.

Herşeyden önce, yukarıdaki resimdeki işlemi PSU prize takılıyken yapmalısınız. Siz 3 ve 4 no lu pinleri birbirine değdirdiğiniz sürece PSU çalışacak mı gözlemlemelisiniz. Teması kestiğinizde PSU da duracak. Söylediğim şekilde gerçekleşiyorsa güç kaynağında büyük ihtimalle sorun yok demektir.
Bu işlemi yaptıktan sonra 20+4 pini yerine takın. PSU ya giren, yani prizden gelen güç kablosunu PSU dan çıkarın. Kasanın power tuşuna 5-6 defa arka arkaya basarak sistemde birikmiş olan statik elektriği boşaltın. Daha sonra sistemin çalışıp çalışmayacağını tekrar test edin.
Bu arada önce bu işlemleri yapıp deneyin fakat yukarıda yazdığınızdan çıkacak bir sonuç var ki gözden kaçırmamak gerekiyor. Sisteminiz masanızın oradaki prizde çalışmıyor olabilir.
Yukarıdaki işlemleri yapıp masanızın orada önce yazdıklarımı test edin fakat en son bütün sistemi başka bir prizden güç alarak çalıştırmayı da deneyin.

Her şeyden önce, yukarıdaki resimdeki işlemi PSU prize takılıyken yapmalısınız. Siz 3 ve 4 no lu pinleri birbirine değdirdiğiniz sürece PSU çalışacak mı gözlemlemelisiniz? Teması kestiğinizde PSU'da duracak. Söylediğim şekilde gerçekleşiyorsa güç kaynağında büyük ihtimalle sorun yok demektir.
Bu işlemi yaptıktan sonra 20+4 pini yerine takın. PSU'ya giren, yani prizden gelen güç kablosunu PSU'dan çıkarın. Kasanın Power tuşuna 5-6 defa arka arkaya basarak sistemde birikmiş olan statik elektriği boşaltın. Daha sonra sistemin çalışıp çalışmayacağını tekrar test edin.
Bu arada önce bu işlemleri yapıp deneyin fakat yukarıda yazdığınızdan çıkacak bir sonuç var ki gözden kaçırmamak gerekiyor. Sisteminiz masanızın oradaki prizde çalışmıyor olabilir.
Yukarıdaki işlemleri yapıp masanızın orada önce yazdıklarımı test edin fakat en son bütün sistemi başka bir prizden güç alarak çalıştırmayı da deneyin.

Dediğinizi uyguladım. Makas temasını bitirince PSU'da durdu. Güç tuşuna 5-6 kez bastım, sonra sistemi yerine götürüp denedim, sorun devam etti. Şimdi başka priz deniyorum. Acaba güç tuşuna arka arkaya basmakla statik elektriğin boşalmama ihtimali var mı? Başka yöntem deneyebilir miyim?

Geri
Yukarı