Bilgisayar aniden donuyor ve Kernel Power hatası

furkanssmn

Decapat
Daha fazla  
RAM
Thermaltake 16 GB (2x8GB) Toughram RGB beyaz 3200mh.
SSD veya HDD modeli
Kingston 500GB A2000 NVMe M.2 SSD.
Ekran kartı
Gigabyte GeForce RTX 3060 vısıon OC 12 GB GDDR6 19
Anakart
Gigabyte Z490 vısıon g 5000MHz(OC) DDR4.
İşlemci
Intel Core i7 11700K 2.9GHz 16MB.
Daha önce bilgisayarımın aniden donup kapanmasıyla ilgili konu açmıştım ve uzatma kablosunu değiştirince sorun çözülmüş gibi gözüküyordu fakat belli bir süre sonra sorun yeniden tekrar etti. Yaklaşık 10 gündür bilgisayarla uğraşıyorum. Arkadaşımın bilgisayarını alıp PSU sunu değiştirip denendim sonuç yine aynı. Ekran kartını onun bilgisayarına takıp deniyorum kapanmıyor. Ama onunkini benimkine takınca da kapanmıyor. Böyle karışık bir durum. Evin elektriğinde bir sorun vardır diye arkadaşın evinde de denedim. Ne zaman ve neden olduğu bilinmeden bilgisayar aniden donup ekranlar gidiyor. Olay görüntüleyicisinde Kernel Power hatası gözüküyor. (format, driver, BIOS, testler OCCT vesaire her şey denendi. 3 saat FurMark'ta, 1 saat OCCT de hiçbir sorun gözükmedi)

PSU Değişip aynı sorun oluyorsa ana kartta problemo olabilir, aynı anakart üzerinde farklı işlemci ile deneme şansınız var ise öyle deneyin, kesin tanı koymuş olursunuz

Sistemin bütün parçaları tek tek servislerine gitti fakat hiç birinde bir sorun görülmedi ve tekrar geri gönderildi. Bilgisayarı tekrar kurdum fakat belli bir süre sonra tekrar aynı sorun, ekran kapandı bilgisayar yeniden başladı. artık gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum. 1 gün Furmark testinde sorun çıkarmayan bilgisayar nasıl oyunlarda kapanır veya video izlerken kapanır anlayamıyorum. herhangi bir bilgisi veya çözümü olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Anakartı veya CPU'yu değiştirip test eder misin ?
hepsini test ettim hiç bir sorun yok

PSU Değişip aynı sorun oluyorsa ana kartta problemo olabilir, aynı anakart üzerinde farklı işlemci ile deneme şansınız var ise öyle deneyin, kesin tanı koymuş olursunuz
Anakart servise gitti hiçbir sorun görülmedi

Ben anakart olabilir diye düşünüyorum. Sen farklı uygun bir anakart ile denedin mi?
Anakart garantiye gitti ve 2 farklı sistemde denendi anakartta sorun yok

Arkadaşınızın ekran kartını alın . Üst modelse farkını verin :)
Onunki 2070 benimki 3060 bir kaç gündür onun ekran kartıyla deniyorum. Olmadı zaten ekran kartını satıp yeni ekran kartı almak durumunda kalacağım.

Sorun hala devam ediyor. Anakart ve ekran kartı tekrar garantiye gitti yine birlikte testler, BIOS'lar yine sorun bulunamadı. Tekrar geldi tekrar denedim yine aynı sorun. Bu sorunun bir çözümü yok mu veya sorun ne bilmiyorum. Başka ekran kartı almak Problem değil de sorunu bulamamak ayrı bir sıkıntı.
Bir çözümü olan varsa gören, duyan, bilen, bilgisi olan yazarsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sağlam bir bilgisayarcı'da tek tek ve çok detaylıca donanımların test edilmesi gerek.

Elektriksel değerlerden anlamıyorum da bu sorunun elektriksel bir sorun olduğuna eminim böyle sağlam bilgisayarcı hem yakınlarımda yok hem de neredeyse yapılabilecek her şeyi yaptım. Ekran kartını değiştirince kapanmıyor. Diğerlerini değiştirince kapanıyor. Yani ya anakartta ya da ekran kartında birbiriyle uyumda bir problem var veya işlemci bu kombinasyonlarda elektriksel bir problem yaratıyor. Ama neden nasıl ve nasıl tespit edilir bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı