Bilgisayar aniden kapanıyor

joulneyder

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, masaüstü bilgisayarıma format attım 3-4 ayda bir yaptığım gibi(eski bir kasa var ekran kartı ve PSU hariç diğer donanımlar 10 yıllık).bilgisayar aniden kapanıyor. Ardından açmaya çalıştığımda elektrik geliyor kasaya, güç ışığı yanıyor fakat mekanik bir ses(tır tır şeklinde) ses geliyor ve fanlar çalışmıyor PC de açılmıyor. Komple gücü kestikten 4-5 deneme sonra anca açabiliyorum yeniden bilgisayarı. Ekran kartı ve işlemci mi ısınıyor acaba diye kontrol ettim fakat ikisi de en fazla 50-55 derece dolaylarına geliyor o yüzden sorunun bunlarda olduğunu düşünmüyorum. PSU'yu açıp baktım kondansatörlerde bir şişme falan var mı diye herhangi bir sorunda göremedim orada. HDD'den şühleniyorum o bahsettiğim ses ondan geliyor gibi. Bu kapanma olayı format atmadan önce olmuyordu acaba yazılımsal bir hata mı oldu diye düşünüyorum fakat her zaman attığım gibi USB ile Windows 10 kurdum ve bütün driverleri kurdum hepsi güncel. Kapanma genelde PC ağır yük altındayken oluyor fakat dün üzerinde çok yük yokken ses çıkıyor diye kasaya çok hafif vurmuştum o zamanda kapandı aynı şekilde. Çok dengesiz oluyor bu kapanma olayı ama genelde ağır işlem yapılırken gerçekleşiyor.
Aşağıya kapandıktan sonra tekrar açmaya çalıştığımda ne olduğunun videosunu koyacağım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kapandıktan sonra bu şekilde oluyor tekrar açınca ve 4-5 sefer bu şekilde devam ediyor ondan sonraki denemelerimde açabiliyorum PC'yi.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem eski olduğundan olsa gerek artık miladını doldurmuş. Sorun büyük ihtimal ile power kutusundan anakarta güç gitmiyor. Veya pek çok farklı nedeni olabilir. İlk aklıma gelen kutuyu değiştir. Başka bir power kutusu ile dene aynısı olur ise büyük ihtimal anakart cortlamıştır.

Hocam PSU'dan anakarta gelen güç kablosu mu çıkık yoksa orası farklı bir bölüm mü tam anlayamadım :).
Edit: anakartın sağ orta kısmındaki alan.
Tam olarak o bağlantılardan anlamıyorum hocam ama eğer öyle bi durum olsa hiçbir zaman çalışmaması gerekmez mi ? mesela bu konuyu açtığımdan beri hiç kapanmadı pc . Ara sıra oluyor günde 2-3 kez ve kapandığındada videodaki gibi oluyor
Anakart ın 24 pin bağlantısını kontrol edin.
Belki kablolar yerinden çıkartmış olabilirsiniz.
Bu dediğiniz olsa belli bir süre sonra açamazdım galiba
Anakarta güç gitmiyor galiba. Kasada hiçbir türlü tepki yok.
İşin tuhaf tarafı bir sonraki denemelerin birinde hiçbir şey olmamış gibi açılıyor her şey

Psu nun bütün bağlantı noktalarını kontrol ettim ankarta giden 24 pinlik ve 4 pinlik guc kablolari(sol ust kosede kalmis o yuzden belli olmuyor videoda) takılı.Hdd ye ve cd surucusune gidenlerde takılı yani bağlantı olarak yerinden çıkan bir şey yok

Selamlar, sorun hard diskte gibi geldi bana, enerji geldiğinde ilk hdd testi esnasında takılıyor çünkü. Başka bir hdd varsa bir deneyin derim.

Hocam PSU'dan anakarta gelen güç kablosu mu çıkık yoksa orası farklı bir bölüm mü tam anlayamadım :).
Edit: anakartın sağ orta kısmındaki alan.

Bahsettiğiniz sarı ile işaretlediğim yer ise orası IDE bağlantı noktası. Sata öncesi genelde hard diskler ve optik okuyucu-yazıcılar oraya bağlanırdı.

Untitled.jpg

Selamlar, sorun hard diskte gibi geldi bana, enerji geldiğinde ilk hdd testi esnasında takılıyor çünkü. Başka bir hdd varsa bir deneyin derim.

Bahsettiğiniz sarı ile işaretlediğim yer ise orası IDE bağlantı noktası. Sata öncesi genelde hard diskler ve optik okuyucu-yazıcılar oraya bağlanırdı.

Eki Görüntüle 850292
Hocam şuan kullanıyorum mesela sorun yok gibi ama ne zaman kapanacağı belli olmuyor.Gorev yoneticisinden disk kullanimini gozlemliyorum ara sıra aniden %100 oluyor sonra tekrar dusuyor 10 a 5 e veya 5 . Bunda bi anormallik var mı acaba ?

Geri
Yukarı