Bilgisayar Bileşenlerinin Ömrü

Nəriman

Centipat
Gelecekte RAM ve ekran kartıni gelistirirsem benim için bir sorun cikarmamasi açısından gelecege dayalı bir sistem toplamak istiyorum. Anakarti, PSU'nu, işlemcini üst düzey alacağım. Sizce 4-5 yıl sonra anakart veya PSU eskir mi? Yani gelecekte ekran kartıni yukseltmemde bir sıkıntı çıkarır mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektronik parçaların ne zaman bozulacağı bilinemez malesef. Kaliteli parçalar alırsan uzun ömürlü olacaktır.

Gelecekte RAM ve ekran kartıni gelistirirsem benim için bir sorun cikarmamasi açısından gelecege dayalı bir sistem toplamak istiyorum. Anakarti, PSU'nu, işlemcini üst düzey alacağım. Sizce 4-5 yıl sonra anakart veya PSU eskir mi? Yani gelecekte ekran kartıni yukseltmemde bir sıkıntı çıkarır mi?
Evet o kadar uzun sürede eskiyecektir. PSU iyi almakta fayda var o kolay kolay değişmez ama bence ekran kartı, işlemci, anakart ve RAM dengeli şekilde saçilmeli. Örneğin anakartı iyi almak için ekran kartı kısılmamalı.

Teknoloji ve bilgisayar alanı bu kadar hızlı ilerlerken 4-5 yıl içinde ne olacağınız tahmin etmeye çalışmak bile imkansız.

Ayrıca en kaliteli güç kaynağını veya anakartı da alsanız 4-5 yıl gitmeme ihtimali var. Elektronik ürün sonuçta, yarın da bozulabilir. Olasılıklardan konuşursak alır başını gider yani.

Ama normal şartlarda gerçekten kaliteli bir güç kaynağı 4-5 yıl götürür. Anakart da sıradışı bir şey olmadığı sürece çalışmaya devam edebilir.

ASUS MSI gibi markalar alırsanız ve düzgün kullanıp OC yapmazsanız ısılara dikkat ederseniz bir sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. Ama her geçen gün teknoloji daha da ilerliyor. Adam 1080ti alıyor en iyi ekran kartı diye 1 yıl sonra 2080ti çıkıyor. Şimdi 3000 serisi çıkacak.
Siz elinizdeki bütçe ile alabileceğiniz en iyi parçaları almaya çalışın. En uzun ömürlü parçalar SSD, Anakart ve RAM oluyor. Bence temeli sağlam atmak amacıyla kaliteli bir anakart ve SSD alın. Diğer parçaları hep upgrade etmeniz gerekecek zaten. Bu arada her parça 4-5 yıl sonra eskiyecektir. Önemli olan bozulmaması.

Güç kaynağı adam gibiyse 5-6 sene gider en az ondan sonra yıpranmaya başlar. Verimliliğinin yıllar sonra düştüğünü duymuştum onların yani daha çok elektrik yakabilir. Ekran kartı fazla güç çekiyorsa en fazla 4-5 sene gider ondan sonra nalları diker diye düşünüyorum.

Güç kaynağı adam gibiyse 5-6 sene gider en az ondan sonra yıpranmaya başlar. Verimliliğinin yıllar sonra düştüğünü duymuştum onların yani daha çok elektrik yakabilir. Ekran kartı fazla güç çekiyorsa en fazla 4-5 sene gider ondan sonra nalları diker diye düşünüyorum.
2013 sonunda aldığım R9 280 ekran kartını arkadaşım hala kullanıyor. Nalları dikecek gibi de gözükmüyor :D

Geri
Yukarı