Bilgisayar Bölümü dal seçimi

cashael

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Arkadaşlar. Ben Meslek Lisesinde Bilişim Teknolojileri bölümünde okuyorum, bu sene dal seçimi var Web Tasarım ve Ağ İşletmenliği hangisini seçmeliyim ?
Web Tasarım daha yakın geliyor ama yapabilirmiyim bilmiyorum.

Merhaba Arkadaşlar. Ben Meslek Lisesinde Bilişim Teknolojileri bölümünde okuyorum, bu sene dal seçimi var Web Tasarım ve Ağ İşletmenliği hangisini seçmeliyim ?
Web Tasarım daha yakın geliyor ama yapabilirmiyim bilmiyorum.
Hangisine daha meraklıysan ona gidebilirsin. Ben şu an 11. sınıfa geçtim ve ağ işletmenliği okuyorum. Üst sınıflarla çok konuştum 9 ve 10. sınıflardayken. Biraz ağır bir dal. IP adresleriyle ilgili ağır, yoğun konular görüyorlarmış. Ayrıca bazı araştırma ödevleri veriyorlar ki, internete yazdığında dahi çıkmıyor. Web Tasarım hakkında bir şey söyleyemeyeceğim :)

Bu iş biraz ne istediğinle alakalı yazılım tarafına yönelirsen Web tasarımı gibi aşırı derecede bulmaca çözmeye meğilli bir insan olman gerek. Yazılım dillerinde geliştikçe devamlı olarak daha çok beynini kullanman devamlı birşeyler öğrenmen gerekecek zira her 2 senede 1 yeni yazılım dili çıkıyor piyasaya diyebilirim.
Ağ işletme kısmı ise bir kere öğren ve asla değişmesin tarzı masa başından yönetilebilecek daha az yorucu bir iştir. Öğrenmesi de o kadar yorucu olmamaktadır çünkü bilgilerin sonu var, yazılımın ise sonu yok. Bu işin en güzel kısmını ben başardım muhtemelen tavsiyemde o yönde sana; yazılımcılığın temellerini, bilgiye erişmeyi vs okulda öğren, kendini yazılımcı olmaya ada ve bu konuda çaba sarfet daha sonra da eksik olduğun altyapı bilgisini öğrenebilmek için kendini parala ( benim tamamen şans eseri çalıştığım iş yerinde yazılımcı olmama rağmen beni altyapı departmanına almaları gibi bir tekrarı sen de yapabilirsin ). Sonuç olarak geldiğin nokta şu oluyor: sen kendi başına oturup tüm alt yapını kendin kurup, üzerine yazılımını koyup, onu çalıştırabilen şirketteki nadir insanlardan biri oluyorsun. Bu da tek başına seni bir ekip kılıyor ve dolayısıyla herhangi bir tarafın aldığı maaşın iki katını kazanabiliyorsun. Kendi başına proje yapabiliyorsun ( Burada demek istediğim altyapı bilgisine sahip olman ancak biri sana ihtiyaç duyarsa para eder, kendin altyapı ile proje çıkartamazsın. )

Sonuç olarak konuyu bağlarsak sen hayat boyu çalışıp delirmek istiyorsan yazılımcı ol ama hiç kolay değildir genelde herkes yazılımcı olucam hayali ile işe girip çuvallar içlerinde o hırs yoktur, öğrenmeye açlık ve algoritma kurabilmeye yönelik zeka gerektirir ; böyle bir insan olduğuna inanmıyorsan ise altyapıcı ol her türlü yolun açık olsun :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı