Bilgisayar Çalışıyor ama Görüntü Gelmiyor

Pl3x

Hectopat
Merhaba, yeni bir sistem topladım fakat ekrana kartı yok. Eski ekran kartımı kullanmaya çalıştığımda veya ekran kartsız açtığımda sistem çalışıyor, fanlar dönüyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Bilgisayar açılırken 1 uzun 2 kısa bip sesi geliyor. İnternette ekran kartıyla ilgili bir sorun olduğu yazılmış ama sorunu tespit edemedim, her şey tam gözüküyor. Nasıl çözebilirim?

Sistem ekran kartı olsun olmasın fark etmeksizin görüntü vermiyor yanlış anlamadıysam.

İşlemci 4 veya 8 pin bağlantısının takılı olduğundan emin olun eğer bağlantılar eksiksiz ve doğru ise RAM kontrolü yapmanızı öneririm.

İşlemcinizde dahili GPU desteği olduğuna emin misiniz?

Sistem ekran kartı olsun olmasın fark etmeksizin görüntü vermiyor yanlış anlamadıysam.

İşlemci 4 veya 8 pin bağlantısının takılı olduğundan emin olun eğer bağlantılar eksiksiz ve doğru ise RAM kontrolü yapmanızı öneririm.

İşlemcinizde dahili GPU desteği olduğuna emin misiniz?
Doğrudur vermiyor.
Bağlantılar eksiksiz ve doğru, RAM lerde de bir sıkıntı yok.
İşlemcimin dahili GPU desteği yok, ekran kartsız açma kısmını bilgisayar her türlü çalışıyor anlamında yazmak istemiştim yanlış anlaşılacak şekilde belirtmişim kusura bakmayın. Ekran kartı takılıyken görüntü gelmiyor sorun bu.
1-Ekran kartının sistemine uygun olmayabilir
2-%80 hardisk yanmış veya bozuk olabilir
Ekran kartım eski zaten ama bugün bir konu açıp uyumlu olup olmayacağını sorduğum da bir arkadaş sıkıntı olmaz takabilirsin yazmıştı.
Harddisk yanmış veya bozuk olamaz yeni alındı.

Doğrudur vermiyor.
Bağlantılar eksiksiz ve doğru, RAM'lerde de bir sıkıntı yok.
İşlemcimin dahili GPU desteği yok, ekran kartsız açma kısmını bilgisayar her türlü çalışıyor anlamında yazmak istemiştim yanlış anlaşılacak şekilde belirtmişim kusura bakmayın. Ekran kartı takılıyken görüntü gelmiyor sorun bu.

Ekran kartım eski zaten ama bugün bir konu açıp uyumlu olup olmayacağını sorduğum da bir arkadaş sıkıntı olmaz takabilirsin yazmıştı.
Harddisk yanmış veya bozuk olamaz yeni alındı.

Anakart BIOS ayarlarında görüntü çıkışı olarak dahili üzerinden ayarlı olabilir bu durumda PCI devre dışı kalır takılan kartı görmez aynı zamanda işlemci de desteklemediği için bu tür sorunlar olabilir... BIOS pilini çıkarıp sıfırlama yapabilir misiniz?

Ekran kartı desteklememe durumu biraz zor PCI uyumlu ise çalışması gerekir.
HDD kısmı olayla alakasız arızalı hatta hiç takılmamış olması durumunda görüntü gelecek ve Boot medyası yok uyarısı verecektir.

Anakart BIOS ayarlarında görüntü çıkışı olarak dahili üzerinden ayarlı olabilir bu durumda PCI devre dışı kalır takılan kartı görmez aynı zamanda işlemci de desteklemediği için bu tür sorunlar olabilir... BIOS pilini çıkarıp sıfırlama yapabilir misiniz?

Ekran kartı desteklememe durumu biraz zor PCI uyumlu ise çalışması gerekir.
HDD kısmı olayla alakasız arızalı hatta hiç takılmamış olması durumunda görüntü gelecek ve Boot medyası yok uyarısı verecektir.
Maalesef BIOS pilini çıkarmak fayda etmedi.

Maalesef BIOS pilini çıkarmak fayda etmedi.

Sizin için biraz zor olabilir fakat son adım olarak aynı soket yapısına sahip GPU desteği olan bir işlemci ile PCI görüntü çıkışına öncelik vermeniz gerekmektedir bu işlemi bir kez yapmanız yeterlidir.

Ekran kartınızın sağlam olduğuna ve sistem bileşenlerinde herhangi bir sorun olmadığına emin iseniz yazımın başında söz ettiğim işlemi uygulayabilirsiniz.

Sizin için biraz zor olabilir fakat son adım olarak aynı soket yapısına sahip GPU desteği olan bir işlemci ile PCI görüntü çıkışına öncelik vermeniz gerekmektedir bu işlemi bir kez yapmanız yeterlidir.

Ekran kartınızın sağlam olduğuna ve sistem bileşenlerinde herhangi bir sorun olmadığına emin iseniz yazımın başında söz ettiğim işlemi uygulayabilirsiniz.
Evet benim için biraz zor :)
Fakat problemin neden kaynaklandığını buldum sanırım.
Anakartın desteklediği RAM listesinde benim aldığım RAM yokmuş. Ben anakartın özellikleri RAM i çalıştırabilecek kadar olsa yeter sanıyordum. Fakat çalıştığı RAM lerin bir listesi varmış bunu yeni öğreniyorum. Yani RAM değişikliği yapmam gerekecek.
Yardımların için teşekkürler.

Evet benim için biraz zor :)
fakat problemin neden kaynaklandığını buldum sanırım.
Anakartın desteklediği RAM listesinde benim aldığım RAM yokmuş. Ben anakartın özellikleri RAM'i çalıştırabilecek kadar olsa yeter sanıyordum. Fakat çalıştığı RAM'lerin bir listesi varmış bunu yeni öğreniyorum. Yani RAM değişikliği yapmam gerekecek.
Yardımların için teşekkürler.

Sorunun kaynağını bulmanıza sevindim... Parça değişimi sonrası bir sorun oluşması durumunda ki olmamasını dilerim bize iletmeniz durumunda dilediğiniz zaman yardımcı olabiliriz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı