Bilgisayar çok yavaş çalışıyor

LnCazYapma

Hectopat
SSD veya HDD modeli
Jd 960
Bilgisayar hem çok yavaş açılıyor(4-10 dk) hem de siyah ekran veriyor masaustunu gostermiyor,(bu nadiren oluyor ama cogunlukla yavas calisiyor.)

Masaustunu gorunce yenile yaptığımda beyaz ekran veriyor. Kisacasi hem cok yavas hem de bir seyi yapmasi cok uzun suruyor. Ama format attigimda kaymak gibi oluyor. Benim tahminimce %98 SSD sikintili ama bunun haricinde RAM'dir veya ekran kartidir baska bir şey olabilir mi? Yani bu saydiklarim SSD'den baska bir şey olamaz bence. Bazen hizli calisiyor bazen cok yavaş.

Yeni SSD dusunuyorum alinca elimdekini kullanilabilir mi? Yani yeni SSD'ye Windows falan yuklesem buna ise nadir oynadigim oyunlari falan atsam?
Ayrı bir kablo ile tabii ki kullanabilirsiniz ama oyunların yükleme ekranları vb uzun sürecektir.

Bilgisayar hem çok yavaş açılıyor(4-10 dk) hem de siyah ekran veriyor masaustunu gostermiyor,(bu nadiren oluyor ama cogunlukla yavas calisiyor.)

Masaustunu gorunce yenile yaptığımda beyaz ekran veriyor. Kisacasi hem cok yavas hem de bir seyi yapmasi cok uzun suruyor. Ama format attigimda kaymak gibi oluyor. Benim tahminimce %98 SSD sikintili ama bunun haricinde RAM'dir veya ekran kartidir baska bir şey olabilir mi? Yani bu saydiklarim SSD'den baska bir şey olamaz bence. Bazen hizli calisiyor bazen cok yavaş.
Bence ram dan kaynaklı 2 slot ise ramlarin 1. Slottaki ana ramini diğeri ile değiştirip dene eğer yine aynı sorun oluyorsa ssd dir ozaman , bir arkadaşımın başına geldi ram soğutması başarı ile yapılamadığı için ısınınca ram kendini kapatıyordu bu yüzden ekran gidiyor du ama kasa çalışmaya devam ediyordu fanlar vs

SSD bende de var başka modeli kronik sorunlu garantiye yollayın değişim yapsınlar.

Hocam kusura bakmayın biraz geç gördüm ama diğer hocalarımın da dediği gibi sıkıntı RAM ya da ssd den kaynaklanıyor olabilir. Yazılımlarınız güvenli ve orijinal mi? Bir de formattan sonra çok uygulama kurmayın ya da 1 veya 2 uygulama kurun eğer ki kasmıyorsa sıkıntınız RAMden olabilir ama kesin değil ssd ve virüs riski var…

Hard disk sentiel programını yükleyip SSD sağlığını ve performansını kontrol et.

SSD hocam. CrystalDiskInfo üzerinden sağlığına bakabilirsiniz. Format geçici çözüm, SSD değişimi sorunlarınızı çözer.

Hocam sağlık %26 performans %100 Hard Disk Sentinel'den baktım.

SSD bende de var başka modeli kronik sorunlu garantiye yollayın değişim yapsınlar.

Tamamdır teşekkürler.

Hocam sağlık %26 performans %100 Hard Disk Sentinel'den baktım.

Tamamdır teşekkürler.
Saygı değer kardeşim öncelikle iyi günler. Sisteminin kasma ve geç açılma sorunu malesef HDD'den kaynaklı olabilir, benimde bozuk bir HDD'm var taktığım zaman benim bilgisayarda donuyor hemde Windows SSD de kurulu. Sana önerim; denemek için sisteminizdeki harddiski çıkarıp öyle kullanın, bakalım geç açılacak mı? Veyahut kasma-donma olacak mı?

Hocam M.2 SSD'im var 4000 MB okuma 30 saniyede falan açılıyor ama sürekli takılma oluyor video izlerken web sitesinde gezerken falan filan yani demem o ki Windows işletim sistemi hele hele 11 ise uzun kullanımda çok sıkıntı eğer PC de ömrü düşmüş SSD'in olsa veri kaybı gibi sorunlar görürdün senin ve benim olayım Windows'tan kaynaklanıyor bence.

Saygı değer kardeşim öncelikle iyi günler. Sisteminin kasma ve geç açılma sorunu maalesef HDD'den kaynaklı olabilir, benim de bozuk bir HDD'm var taktığım zaman benim bilgisayarda donuyor hem de Windows SSD de kurulu. Sana önerim; denemek için sisteminizdeki hard diski çıkarıp öyle kullanın, bakalım geç açılacak mı? Veyahut kasma-donma olacak mı?

Cümlenize katılıyorum.

Ekran kartı güncelleme geldi onu yapacağım ama ondan dolayı olacağını düşünmüyorum uzun zamandır var çünkü. Uğraşmayıp direk format atıyordum ama her şeyi geri yuklemek kolay değil.

Bende de aynı sorun vardı hatta CPU kullanımı gereksiz derecede artıyordu sürücüleri tamamen silip geri yükleyince düzeldi. CPU kullanımı artınca da yavaş çalışıyor zaten denemeni öneririm.

Geri
Yukarı