Bilgisayar ekranı siyah oluyor ve fanlar çok hızlı dönmeye başlıyor

mar00n

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Bugün 4 kez aynı sorunla karşılaşınca buraya danışmak istedim. Sistemi uzun süredir kullanıyorum. Yeni almadım. Bugüne kadar böyle bir problem hiç yaşamamıştım. Bugün 1 kez oldu, takmadım fazla. 2. kez oldu yine fazla takmadım ama 3. ve 4. seferde endişelenmeye başladım. Sorun ne olabilir?

Masaüstünde takılıyorum mesela, ekran birden gidiyor ve fanlar uçak gürültüsü çıkarmaya başlıyor. PC'yi düğmeden kapatınca ve tekrar açınca sorun düzeliyor ama bazen ekran gelmiyor, tekrar kapatıp açıyorum ekran o şekilde geliyor. Fan gürültüsünün ekran kartı fanlarından geldiğini düşünüyorum.

Sıcaklık değerleri normal. AIDA 64 ile 15 dakikaya yakın stres test yaptım, sonuçlar bu şekilde:

Ekran görüntüsü 2024-01-11 194754.png

Oyun falan oynamıyorum. İnternette gezinirken oluyor bu problem. Yazılımsal bir şey olma ihtimali var mıdır? Format atabilirim ama yazılımsal değilse boşuna uğraşmak istemiyorum.

Bence donanımsal bir sorun var ama anlayamadım. Dediğim gibi, sistemi çok uzun süredir kullanıyorum (8 yıl). Tabi bazı parçalar bu 8 yıl süre içinde değişti ama PSU ve Ekran kartı aynıydı hep. En son değişen parçam işlemci ve anakart, 3-4 yıl oldu sanırım oda. Yeni almadım yani.

İlk kez başıma geliyor böyle bir problem. Yardımlarınızı bekliyorum. PSU yada ekran kartında sorun olabilir mi? Ne yapmamı önerirsiniz?

Sorunun videosunuda çektim. Siyah ekran olduktan sonra bu şekilde:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemim:

B450 Tomahawk Max
Ryzen 5 3600
MSI GTX 1060 3 GB OC
Corsair VS650 +80 PSU
8x2 16 GB 3200 MHZ RAM

Yeni konular

Geri
Yukarı