Bilgisayar fiyatları ne olmuş böyle?

Güney Çelik

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlarım bu siteye ya 2018'in sonu ya da 2019'un başında lise 1'e giderken üye olmuştum. O zamanlar Vatan'dan bilgisayar toplama sihirbazından her gün sistem falan topluyordum. Kumbaram olsun hafta sonları çalışmak olsun falan hedefim vardı. PC toplamak için aileme de almaları için ısrar ediyordum ama almıyorlardı ben de bu sene parayı falan topladım lise son oldum tabii eylül ayında toplama almaktan vazgeçtim çünkü ekran kartı fiyatları falan arttı biliyorsunuz zaten. Bende Lenovo Ideapad alacaktım 7999 TL idi bu Eylül'de. Sonra 8499'a çıkardılar Ekim'e doğru ben de bilgisayar almaktan vazgeçtim iPhone 12 mini aldım 8349TL'ye. İyi yapmış mıyım sizce? Hafta sonları çalışıyorum. Lenovo Ideapad Gaming 3 İtopya'da 10.999 onu alacağım hazirana doğru.
Gelelim başlığa.

Bu sene ocak ayında hazır sistemlere bakıyordum Vatan ve İtopya'dan 6000 TL'ye falan güzel sistemler vardı 1650'li 1660'lı.
2020 yılında bakıyordum 5000 TL civarında aynı şekil güzel sistemler vardı.
2019'da 3500TL'ye 1060 Ti'li sistem toplayabiliyorduk.
1660 Ti ilk çıktığında MediaMarkt'ta bakmıştım 1900 TL falandı.
Şimdi GT1030 1600 TL olmuş. (Vatan da 1600 İtopya'da 2200 İtopya fiyatları indirmemiş bir de oyuncuların arkasındalar sözde)

Vatan hazır sistem bakayım dedim GT1030'lu 7000 TL.
Bence oyuncu laptopu almak bu zamanda daha karlı dostlarım.
Oyuncu laptopu almak şu an karlı olsa da bence biz hepimiz boykot yaparsak almazsak fiyatları aşağı çekilir. Sadece bilgisayarlarda da değil tüm ürünlerde.
İnşallah güzel günler görürüz alım gücümüz artar dolar falan sabitlenir keşke 8 ya da 7'de tutsalardı doları.

images.jpeg

Zar zor kazandığın parayı İphone'a mı verdin yani. Çok saçma iş yapmışsın. 3000TL civarında android bir telefon alsan her işini görürdü. Sonra kalan paranın üstüne ekleyip bilgisayar alırdın. Telefonu aldığın fiyata masaüstü sistemde alabilirdin ayrıca.

Oyuncu laptopu almak şu an karlı olsa da bence biz hepimiz boykot yaparsak almazsak fiyatları aşağı çekilir.
Bu, senin ve avam halkın ekseriyetinin inandırıldığı gerçektir. Serbest piyasa böyle işlemez. Fahiş fiyat diye bir şey yoktur. İsteyen, ortalama bir laptopu milyon TL'ye de satabilir. İsteyen alır, istemeyen almaz. Daha ucuz alternatifi yoksa senin satıcıya isyan etme hakkın da yoktur. Demek ki rekabet ortamı oluşmamış. Bu zekâsız "boykot" eyleminiz yüzünden, olan üreticiye oluyor. Bu gün Twitter'da toplanan birtakım insancıklar, senin boykotunu, iş modelleri en ucuz fiyata ürün sağlamak olan A101 ve BİM gibi marketlere uygulayacakmış. Birkaç aya görürsünüz ne kadar saçma bir işin peşine koştuğunuzu. Zaten boykotu hak eden adam hariç herkesi boykot etmeye meraklısınız. Vatan, İtopya, Mediamarkt dediğin şirketler senin boykotuna boyun eğip de yok fiyatına ürün satacak politikalar izlemez. Sahibinden.com'da psikolojik baskı yaptığınız insanlarla karıştırmayın.

Bu, senin ve avam halkın ekseriyetinin inandırıldığı gerçektir. Serbest piyasa böyle işlemez. Fahiş fiyat diye bir şey yoktur. İsteyen, ortalama bir laptopu milyon TL'ye de satabilir. İsteyen alır, istemeyen almaz. Daha ucuz alternatifi yoksa senin satıcıya isyan etme hakkın da yoktur. Demek ki rekabet ortamı oluşmamış. Bu zekâsız "boykot" eyleminiz yüzünden, olan üreticiye oluyor. Bu gün Twitter'da toplanan birtakım insancıklar, senin boykotunu, iş modelleri en ucuz fiyata ürün sağlamak olan A101 ve BİM gibi marketlere uygulayacakmış. Birkaç aya görürsünüz ne kadar saçma bir işin peşine koştuğunuzu. Zaten boykotu hak eden adam hariç herkesi boykot etmeye meraklısınız. Vatan, İtopya, Mediamarkt dediğin şirketler senin boykotuna boyun eğip de yok fiyatına ürün satacak politikalar izlemez. Sahibinden.com'da psikolojik baskı yaptığınız insanlarla karıştırmayın.
Hocam kitaplarınızı severek okuyorum saygılar.

Hepimiz boykot yaparsak almazsak fiyatları aşağı çekilir.
Dostum bu kafayı bırakman lazım. Çok ciddiyim. Kendini eğit, geliştir, bunun ne kadar mantıksız bir cümle olduğunu anlayacaksın. Sorunun kaynağını anlamamışsın.

Dostum bu kafayı bırakman lazım. Çok ciddiyim. Kendini eğit, geliştir, bunun ne kadar mantıksız bir cümle olduğunu anlayacaksın. Sorunun kaynağını anlamamışsın.
abi haklısın orayı yazmıyacaktım sonradan ekledim.

Kendimi geliştiriyorum abi 1 yıldır kripto para piyasasındayım ve uzmanlaşıyorum ingilizcemi geliştiriyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı