Bilgisayar her açılışta BIOS'a giriyor

• Konuyu başlatan Xaret
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 49B

Xaret

Hectopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Bilgisayarım her açılışta BIOS'a giriyor ve ne yaparsam yapayım masaüstüne gelmiyor. Sürekli BIOS'a gelip BIOS ekranında duruyor.

Sorun başlamadan önce yaptığınız bir değişiklik var mı?

Boot edilecek disk sürücüsü görmüyor olabilir. BIOS menüsünde yanlış bir disk sürücüsü ayarı yapmış veya disk üzerindeki EFI bölümünü bozmuş olabilirsiniz. Tabi eğer UEFI sistem kullanıyorsanız.

Sorun başlamadan önce yaptığınız bir değişiklik var mı?
Evet. Parola sıfırlamak için bazı komutlar yazmıştım ve Windows 10 CD'si takmıştım.

Boot edilecek disk sürücüsü görmüyor olabilir. BIOS menüsünde yanlış bir disk sürücüsü ayarı yapmış veya disk üzerindeki EFI bölümünü bozmuş olabilirsiniz.
Çözümü nedir?

PC açılışta Windows'un yüklü olduğu diske değil de BIOS'a entegre olmuştur, BIOS'tan açılışta çalışacak sürücüyü seçip deneyin.

Çözümü nedir?

Eğer UEFI destekli anakart kullanıyorsanız, UEFI modunda yazılmış bir Windows 10 kurulum diski Windows 10'u kurarken bunu otomatik olarak yapar. Şayet bir daha Windows 10 kurulumu yapmayacaksanız başka yöntemler denememiz gerekecek. Öncelikle BIOS üzerinden disk sürücülerinin, Boot önceliklerinin ve Boot menüsünün fotoğraflarını atın. Yanlışlıkla bir ayar yapmış olabilirsiniz, kontrol etmekte fayda var. Sonrasında ise sistem özelliklerinizi öğrenmemiz gerekiyor ki EFI bölümünün mü yoksa MBR'nin mi bozulduğunu bilelim.

Buyrun hocam.
1540890643362.jpeg
1540890749558.jpeg

İşletim sisteminin seçildiği yerde yanlış hatırlamıyorsam "Other OS" diye bir seçenek olmalı onu seçin ve boot seçeneklerinden 1. sıraya Windows'un kurulu olduğu diski seçin ayarları kaydedin çıkın. Düşük bir ihtimal de olsa BİOS pili bitmiş olabilir ölçüm cihazınız varsa pili çıkarıp kaç V olduğuna bakın.

Sizin dediğinize benzer birşey yaptım ve bilgisayarıma erişim sağladım. Windows 8.X yazan yeri Manual yapıp alttaki kısımda UEFI and Legacy seçeneğini kullandım. Ardından Secure Boot Disabled yapıp ayarları kaydedip çıktım. Eskiye nazaran Casper ekranından sonra 5-6 saniyelik siyah bir ekranın ardından sistem açılıyor. O da umuyorum ki herhangi bir zarar da bulunmaz. @Skyline34
@Asım Demir , @Rouider , @☪ İ.E.C ☪ , @Skyline34 zamanınızı ayırıp ilgilendiğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Seçeneği sadece UEFI'ye getir. Bu şekilde de görmüyorsa müsait bir zamanında UEFI modunda Windows kurulumu gerçekleştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı