Bilgisayar mühendisliği için laptop önerisi

Bütçe
0-10.000
Öncelikle selamlar,
Macbook alabilirsiniz elbette işinizi görücektir ama az da olsa oyun merakınız varsa windows notebook alıp ayrıyeten bi ssd takmadan mevcut diski ikiye bölüp linux kurarak ta kullanabilirsiniz.
Önerebileceğim laptoplardan birisi şu

Daha geçen gün benzer bir modeli technopat tarafından incelendi bakabilirsiniz iyi günler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben sektorun icinde calisan biriyim. Sana tavsiyem Macbook alman yonunde olur. Linux sistemlerin design & development ortami icin uygun olmadigini dusunuyorum.

Ancak aklinin bir kenarinda oyun oynamak vs. varsa tabii ki macOS dogru bir tercih degil.

Öncelikle selamlar,
Macbook alabilirsiniz elbette işinizi görücektir ama az da olsa oyun merakınız varsa windows notebook alıp ayrıyeten bi ssd takmadan mevcut diski ikiye bölüp linux kurarak ta kullanabilirsiniz.
Önerebileceğim laptoplardan birisi şu

Daha geçen gün benzer bir modeli technopat tarafından incelendi bakabilirsiniz iyi günler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Arkadaşın bütçesini neredeyse 10 bin Tl aşıyor, adam akıllı öneriler sunun. Macbook bu islerde gayet iyidir fakat bazı programlar desteklemiyor diye duydum.

Ben sektorun icinde calisan biriyim. Sana tavsiyem MacBook alman yonunde olur. Linux sistemlerin design & development ortami için uygun olmadigini dusunuyorum.

Ancak aklinin bir kenarinda oyun oynamak vs. varsa tabii ki macOS dogru bir tercih degil.

Yeni MacBook M1 almayı düşünüyorum ama bazı uygulamalar uyumlu olmayabilir diyorlar bilgisayar mühendisliğinde kullanmam gereken tüm uygulamaları çalıştırırmı ya da lisans ücreti çok yüksek uygulamalara gerek duyar mıyım?

Yeni MacBook M1 almayı düşünüyorum ama bazı uygulamalar uyumlu olmayabilir diyorlar bilgisayar mühendisliğinde kullanmam gereken tüm uygulamaları çalıştırırmı ya da lisans ücreti çok yüksek uygulamalara gerek duyar mıyım?
Ben de seninle ayni endiseleri yasiyordum ve Intelli Macbook Pro aldim. Fakat ben bu karari verdigimde M1 chipler daha cok yeniydi ve gercekten ciddi uyumsuzluk sorunlari vardi. Suan bu kadar ciddi sorunlar yasayacagini sanmiyorum cunku bircok uygulama bu platforma destek vermeye basladi. Ama hala boyle bir endisen varsa intel islemcili olani da tercih edebilirsin ben gayet memnunum.

Lisansli uygulamalar konusuna gelirsek, Mac ekosistemi piyasaya ciktigi ilk gunden beri profesyonel kullanima yonelik olma algisiyla aniliyor. Hatta ve hatta ilk Mac bilgisayarlar gazeteci bilgisayari olarak anilirmis :) Gercekten de hem uretici hem son kullanici tarafinda boyle bir algi var ve kendi kulvarinin lideri olan hemen her uygulama zaten baktiginda macOS ile uyumlu oluyor. Hatta konu disi ama Adobe urunleri mesela macOS tarafinda Windows'a gorece cok daha kararli ve verimli calisiyor. Bu yuzden profesyonel anlamda eksikligini hissedecegin bir sey olacagini sanmiyorum.

Lisans ucretleri konusuna gelirsek bilgisayar muhendisligi ile alakali araclarin buyuk cogunlugu ucretsiz oluyor. Fakat ucretli araclar da var elbette. Ama bu sektordeki cogu uretici universite ogrencileri icin bunlari ucretsiz dagitiyor. Sanirim bunun en guzel ornegi JetBrains firmasi. Bana gore cok basarili ve bazi konularda endustri standardi olmus urunleri var ve eger universite ogrencisiysen .edu uzantili mailinle bunlari tamamen ucretsiz kullanabiliyorsun. Bu sadece kucuk bir ornekti bunun gibi diger promosyonlara goz atmak istersen belki su baglantidaki adres sana fikir verebilir: GitHub Student Developer Pack

Yeni konular

Geri
Yukarı