Bilgisayar Mühendisliği Stajı

NoQxyGen

Hectopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524188536
Bilgisayar mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Zorunlu 2 staj (Yazılım - Donanım) olduğu için bu yaz staj yapmam gerekiyor. Fakat benim bu konuda pek bilgim yok, bu yüzden birkaç sorum var. Soracaklarım çalışılan yere göre değişir biliyorum fakat genel cevap verebilirseniz sevinirim.

-İlk olarak yazılım stajıyla mı başlamalıyım donanım mı? Bazıları donanım yerine 2. yazılımı yapabiliyorsan yap demiş. Ne kadar mantıklı?
-Bizim üniversitede (SDÜ) başlangıç seviyesi C ve biraz Java gösterdiler. Fakat bu iki dilde de çok iyi değilim. Bu çok sorun olacak biliyorum ama ne kadar büyük bir sorun olur? Staja öğrenmeye mi gidilir yoksa zaten bildiklerini pekiştirmeye mi? Bu zaten stajyer deyip birkaç ayak işi verip geçiştiriyorlar mı, yoksa bir şey bilmiyorsan hiç gelme kardeşim mi diyorlar? Yani kısaca bilgisiz biri staj yapacak bir yer bulup kendisini bu alanda geliştirebilir mi? Yoksa şimdiden gideceğim yerin kullandığı dil üzerine çalışmam mı gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba.

Staj yaptığın yere göre değişir. Büyük bir firmada staj yapıyorsan ilk olarak Donanım ile başlamalısın. Büyük şirketler staj dönemlerinde aşırı derecede yoğun olduğu için pek müsait olamıyorlar.
Eğer küçük ofis tarzı bir yazılım şirketinde staj yapacaksan ilk olarak Yazılım başlamalısın.
Yazılım ve Donanım birbirlerini tamamlayan alanlardır. Yazılım olmadan donanım , donanım olmadan yazılım olmaz. İkisini de öğrenip pekiştirmelisin.
Şu an staj yaptığım yer Delphi 5 kulanıyor. Ben ise Avalon kullanıyorum. Programlama dillerinde kavraman gereken nokta algoritma olduğu için birisini öğrendiğin zaman diğerlerini öğrenmen kolay olacaktır. Ben staj yaptığım yere Avalon'u tanıttım , onlar bana Rest API , Soap , Oracle Database , SQL Navigator tanıttı.
Öğrencilerin staja gönderilme sebebi yeni bilgiler öğrenmesi ve gelecekteki iş hayatına ufak bir hazırlık yapması. Ayak işi olayı gittiğin firmaya göre değişir. Bir şey bilmiyorsan kendi çabalarınla bu dillere hazırlanman lazım. Hazırlanmazsan sonuç yukarıda dediğin gibi olur.
Merhaba.

Staj yaptığın yere göre değişir. Büyük bir firmada staj yapıyorsan ilk olarak Donanım ile başlamalısın. Büyük şirketler staj dönemlerinde aşırı derecede yoğun olduğu için pek müsait olamıyorlar.
Eğer küçük ofis tarzı bir yazılım şirketinde staj yapacaksan ilk olarak Yazılım başlamalısın.
Yazılım ve Donanım birbirlerini tamamlayan alanlardır. Yazılım olmadan donanım , donanım olmadan yazılım olmaz. İkisini de öğrenip pekiştirmelisin.
Şu an staj yaptığım yer Delphi 5 kulanıyor. Ben ise Avalon kullanıyorum. Programlama dillerinde kavraman gereken nokta algoritma olduğu için birisini öğrendiğin zaman diğerlerini öğrenmen kolay olacaktır. Ben staj yaptığım yere Avalon'u tanıttım , onlar bana Rest API , Soap , Oracle Database , SQL Navigator tanıttı.
Öğrencilerin staja gönderilme sebebi yeni bilgiler öğrenmesi ve gelecekteki iş hayatına ufak bir hazırlık yapması. Ayak işi olayı gittiğin firmaya göre değişir. Bir şey bilmiyorsan kendi çabalarınla bu dillere hazırlanman lazım. Hazırlanmazsan sonuç yukarıda dediğin gibi olur.

Çözüm
Merhaba.

Çok teşekkür ederim.

Tavsiyem donanımla başlayın. Donanımın içerisinde Teknik Servis ve Network olursa iyi olacaktır. Yazılımı da gittiğiniz yerde sizden proje isterler belli sürede ona göre stajınız imzalanır. Tavsiyem gittiğiniz yerde iyi şekilde öğrenmeye odaklı çalışmanızdır. Yazılım elbet güzel olacaktır ama önerim hem donanım hem de yazılım stajı yapmanızdır. Yazılımda da kendinizi geliştirmeniz ileride size çok faydalı olacaktır. Java üzerine videolar seyredip mantığını anlamaya çalışıp projeler yapabilirsiniz. Stajınızda da kolaylık sağlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı