Bilgisayar mühendisliği vs İnşaat mühendisliği

Oguzhan h

Centipat
Yer
Adana
Arkadaşlar merhaba, sizce bilgisayar mühendisliğini mi seçmeliyim yoksa inşaat mühendisliğini mi?
Evet, ikisi birbiri ile alakasız bölümler farkındayım fakat şöyle bir durum var: Ders çalışma yoluna bilgisayar mühendisliği okumayı planlayarak çıktım; fakat son günlerde çok fazla özel sektörde işsiz kalan bilgisayar mühendisliği okumuş insanları görmeye başladım. Peki inşaat mühendisliği ne alaka derseniz; amcam Rusya'da 15-20 yıllık inşaat mühendisi. Büyük projelerde yer alıyor ve yaklaşık 100 kişiyi yönetiminden sorumlu (eskiden şantiyelerde çok geziyordu ama şu an daha çok masa başı oldu.) Yani kısacası buradan bir torpilim var. Amcam üniversiteyi bitir seni yanıma alırım diyor. Rusya'ya iş için sürekli İTÜ, ODTÜ, YTÜ ve boün mezunları geliyor dedi. İTÜ ve ODTÜ'te inşaat mühendislikleri de 40K-50K arasına geldi yani bayağı bir düştü ( Türkiye'deki inşaat sektöründen dolayı ) depremden sonra hiç ders çalışmadım bu yüzden mezuna kalacağım gibi gözüküyor, seneye en kötü ihtimalle 30k yaparım diye düşünüyorum, sizce nereyi tercih etmeliyim. Bilgisayar mühendisliğini tercih edersem sektörde yalnız başımayım ve İTÜ, ODTÜ gibi yerlerden ziyade %100 burslu olarak ortalama bir üniversitede okuyacağım. İnşaat mühendisliğini seçersem büyük ihtimalle İTÜ okuyacagım ve üniversite bitince Rusya'ya gideceğim (Türkiye'ye kıyasla çok gelişmiş bir inşaat sektörü var. ). Matematiği seven birisiyim geometriyi de en az matematik kadar severim. Ayrıca hangi mesleği tercih edersem edeyim yurt dışına gitme planım var. (İskandinav ülkelerine) siz benim yerimde olsanız ne yapardınız kafayı yemek üzereyim. ( İnşaatı tercih edersem Rusça da öğrenmek zorundayım İngilizceyi zaten biliyorum. Rusça yanında 1 dil daha öğrenebilirim dil öğrenmeyi seviyorum açıkçası )

Arkadaşlar merhaba, sizce bilgisayar mühendisliğini mi seçmeliyim yoksa inşaat mühendisliğini mi?
Evet, ikisi birbiri ile alakasız bölümler farkındayım fakat şöyle bir durum var: Ders çalışma yoluna bilgisayar mühendisliği okumayı planlayarak çıktım; fakat son günlerde çok fazla özel sektörde işsiz kalan bilgisayar mühendisliği okumuş insanları görmeye başladım. Peki inşaat mühendisliği ne alaka derseniz; amcam Rusya'da 15-20 yıllık inşaat mühendisi. Büyük projelerde yer alıyor ve yaklaşık 100 kişiyi yönetiminden sorumlu (eskiden şantiyelerde çok geziyordu ama şu an daha çok masa başı oldu.) Yani kısacası buradan bir torpilim var. Amcam üniversiteyi bitir seni yanıma alırım diyor. Rusya'ya iş için sürekli İTÜ, ODTÜ, YTÜ ve boün mezunları geliyor dedi. İTÜ ve ODTÜ'te inşaat mühendislikleri de 40K-50K arasına geldi yani bayağı bir düştü ( Türkiye'deki inşaat sektöründen dolayı ) depremden sonra hiç ders çalışmadım bu yüzden mezuna kalacağım gibi gözüküyor, seneye en kötü ihtimalle 30k yaparım diye düşünüyorum, sizce nereyi tercih etmeliyim. Bilgisayar mühendisliğini tercih edersem sektörde yalnız başımayım ve İTÜ, ODTÜ gibi yerlerden ziyade %100 burslu olarak ortalama bir üniversitede okuyacağım. İnşaat mühendisliğini seçersem büyük ihtimalle İTÜ okuyacagım ve üniversite bitince Rusya'ya gideceğim (Türkiye'ye kıyasla çok gelişmiş bir inşaat sektörü var. ). Matematiği seven birisiyim geometriyi de en az matematik kadar severim. Ayrıca hangi mesleği tercih edersem edeyim yurt dışına gitme planım var. (iskandinav ülkelerine) siz benim yerimde olsanız ne yapardınız kafayı yemek üzereyim. ( inşaatı tercih edersem Rusça da öğrenmek zorundayım ingilizceyi zaten biliyorum. Rusça yanında 1 dil daha öğrenebilirim dil öğrenmeyi seviyorum açıkçası )

İnşaat seç torpil varsa.

Evet, ikisi birbiri ile alakasız bölümler farkındayım fakat şöyle bir durum var: Ders çalışma yoluna bilgisayar mühendisliği okumayı planlayarak çıktım; fakat son günlerde çok fazla özel sektörde işsiz kalan bilgisayar mühendisliği okumuş insanları görmeye başladım. Peki inşaat mühendisliği ne alaka derseniz; amcam Rusya'da 15-20 yıllık inşaat mühendisi. Büyük projelerde yer alıyor ve yaklaşık 100 kişiyi yönetiminden sorumlu (eskiden şantiyelerde çok geziyordu ama şu an daha çok masa başı oldu.) Yani kısacası buradan bir torpilim var. Amcam üniversiteyi bitir seni yanıma alırım diyor. Rusya'ya iş için sürekli İTÜ, ODTÜ, YTÜ ve boün mezunları geliyor dedi. İTÜ ve ODTÜ'te inşaat mühendislikleri de 40K-50K arasına geldi yani bayağı bir düştü ( Türkiye'deki inşaat sektöründen dolayı ) depremden sonra hiç ders çalışmadım bu yüzden mezuna kalacağım gibi gözüküyor, seneye en kötü ihtimalle 30k yaparım diye düşünüyorum, sizce nereyi tercih etmeliyim. Bilgisayar mühendisliğini tercih edersem sektörde yalnız başımayım ve İTÜ, ODTÜ gibi yerlerden ziyade %100 burslu olarak ortalama bir üniversitede okuyacağım. İnşaat mühendisliğini seçersem büyük ihtimalle İTÜ okuyacagım ve üniversite bitince Rusya'ya gideceğim (Türkiye'ye kıyasla çok gelişmiş bir inşaat sektörü var. ). Matematiği seven birisiyim geometriyi de en az matematik kadar severim. Ayrıca hangi mesleği tercih edersem edeyim yurt dışına gitme planım var. (İskandinav ülkelerine) siz benim yerimde olsanız ne yapardınız kafayı yemek üzereyim. ( İnşaatı tercih edersem Rusça da öğrenmek zorundayım İngilizceyi zaten biliyorum. Rusça yanında 1 dil daha öğrenebilirim dil öğrenmeyi seviyorum açıkçası )
Rusya'ya git kaç ülkeden, böyle bir imkanın varsa durma burada.

Girişimcilik varsa arsa falan alırım bina dikerim ya da arsayı işler satarım gibi konulara meraklıysan inşaat seçersen daha kolay olur diye düşünüyorum. Yoksa bilgisayar da olabilir. İşsiz kalan bilgisayar mühendislerini baz alman mantıklı ama her gün yeni bir iş kolu çıkıyor, bilgisayar mühendisleri de kendilerini bu konularda geliştirip devam ediyorlar. Bilgisayar mühendisleri artık işsiz kalacak algısı biraz safsata bence. Tabii eğer sadece okuldan mezun olmakla yetinen vasat bir mühendis değilse kişi.

İnşaat okunmaz geçen bir tanıdığa asgari ücretten düşük maaş teklif etmişlerdi. İlk defa bilgisayar mühendisinin işsiz kaldığını sizde duydum.

Türkiye'de neredeyse tüm mühendisler asgariye yakın bir ücretle çalışmaya başlıyor aslında. Zamanla maaş artıyor. Bilgisayar mühendisi konusuna gelirsek, bence gerekenden çok daha fazla tercih edilmeye başlandı. Aynısı zamanında inşaat mühendisliğine yapılmıştı, bu yüzden herkes inşaat mühendisliği okudu ve sektör de patlayınca yeni mezunlar hep işsiz kaldı. Aynısı bilgisayar/yazılım mühendisliğinde de olacak gibi görünüyor maalesef şimdiden başladı bile.

Türkiye'de neredeyse tüm mühendisler asgariye yakın bir ücretle çalışmaya başlıyor aslında. Zamanla maaş artıyor. Bilgisayar mühendisi konusuna gelirsek, bence gerekenden çok daha fazla tercih edilmeye başlandı. Aynısı zamanında inşaat mühendisliğine yapılmıştı, bu yüzden herkes inşaat mühendisliği okudu ve sektör de patlayınca yeni mezunlar hep işsiz kaldı. Aynısı bilgisayar/yazılım mühendisliğinde de olacak gibi görünüyor maalesef şimdiden başladı bile.

Hocam her mühendislik bölümünde kendini geliştirmezsen ve okuduğun bölüme ilgin yoksa ya işsiz kalırsın ya da uzun yıllar düşük maaşla çalışırsın. Düşük maaşla başlama konusuna gelince mühendislikte özel sektörde başlarda biraz ezilirsin zor şartlarda çalışırsın sonrasında yavaş yavaş rahata erişirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı