Bilgisayar Tepki Vermiyor

İdris Usta

Hectopat
Yer
Vergiye
Arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce bilgisayarı temizlemeye karar verdim. Nedeni son zamanlarda oyun oynarken belli bir süre sonra FPS düşmesi yaşamamdı. İşlemcinin ısındığı kanaatine vardım. Bende temizliğe başladım. Intel stok fanlarında klasikleşmiş fan ayağının kırılması olayı benim başıma da geldi. Fanı temizlemek için çıkardım ve bir ayağının ucundaki aşırı küçük bir parça çıkmıştı. Bu da ayağın tam tutunmasını engelliyordu. Temizlik bitti fanı taktım. Bilgisayarı açtım ve sıcaklık değerlerini boşta 103 derece olarak gözlemledim. Sonrasında bilgisayarı kapadım. Sonradan bir fan ve termal macun alıp yoluma devam edecektim. Düne kadar fan almadım. Ancak bilgisayar ne zaman açsam açılıyordu. Hiç kullanmadım yanlış anlamayın. Bilgisayarsızlığa ancak düne kadar devam ettim. Dedim fan sipariş edeyim ama kargom gelene kadar biraz idare etmek için forumları dolaşıp çözüm aradım. Kırık ayağın çaprazında bulunan ayağı takmayıp sağlam ve birbirinin çaprazında bulunan iki ayağı taktım sadece. Bu işlemi çok temiz ve rahat gerçekleştirdim. Ama fanın ayağı kırıldığından beri ısıya maruz kalmaması için hiç kullanmadığım bilgisayarım açılmadı. Power düğmesine basıyorum fan dönmüyor, ışıklar yanmıyor. Hiç tepki vermiyor bilgisayar. Tüm bağlantıları kontrol ettim. 24 pin, power ve reset bağlantıları, SATA bağlantıları, işlemci güç kablosu gibi tüm kabloları hasar kontrolü yaptım ve geri taktım. Hala tepki yok bilgisayarda. Power switch kablosunu çıkarıp pinlere tornavida değdirdim ona bile tepki vermedi. RAM'leri çıkardım. 2 modülümü tek tek farklı slotlara takarak denedim yine tepki yok. Power düğmesini kontrol ettim ön paneli çıkardım bağlantıda sıkıntı yok. Bilgisayarın fişini çektim elimi biraz düğmeye basıldı tuttum statik elektrik varsa almak için yine işe yaramadı. Sizce sorun ne?

Son düzenleme:
Fan ayağını veya fanı değiştirip macun yenilemesini yapın. Kablolar çıkık halde donanımları yerleştirip sıkıca taktıktan sonra PSU kasa içi kablolarını doğru ve eksiksiz takıp en son cmos reset yapıp PSU güç kablosunu takıp başlatın. Bu şekilde başlar donanım hasar almadı veya denilenleri doğru yaptıysanız. Hala açılmaz ise donanımsal hasar almış olabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı