Bilgisayarda herhangi bir uygulama açınca System HDD'yi %100 kullanıyor

Mertyilm

Hectopat
SSD veya HDD modeli
WD Blue 1TB 7200RPM Sata 3.0 64Mb 3,5 HDD
Windows 11 kullanıyorum ve Windows'um M2 SSD'ye kurulu. Son 1-2 aydır var bu sorun. Herhangi bir oyunu açınca özellikle ağır oyunlarda (oyun M2 SSD'ye kurulu) giriş ekranında, oyuna girdikten sonra 10-15dk HDD'den acayip ses çıkıyor ve System HDD'yi %100 kullanıyor. Bu esnada bilgisayar resmen çöküyor alt tab yapamıyorum herhangi bir uygulama açamıyorum, açık uygulamalar crash veriyor. Chrome'u açınca bile diskte hareketlenme oluyor ve %5-10 kullanıyor diski. Bu diskten gelen ses eskiden sadece diske bir şey yazdırırken veya diske oyun indirirken geliyordu. Diskin sağlığında herhangi bir sıkıntı yok kendi uygulaması ile farklı uygulamalar ile kontrol ettim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Windows 11 kullanıyorum ve Windows'um M.2 SSD'ye kurulu. Son 1-2 aydır var bu sorun. Herhangi bir oyunu açınca özellikle ağır oyunlarda (oyun M.2 SSD'ye kurulu) giriş ekranında, oyuna girdikten sonra 10-15dk HDD'den acayip ses çıkıyor ve System HDD'yi %100 kullanıyor. Bu esnada bilgisayar resmen çöküyor Alt Tab yapamıyorum herhangi bir uygulama açamıyorum, açık uygulamalar crash veriyor. Chrome'u açınca bile diskte hareketlenme oluyor ve %5-10 kullanıyor diski. Bu diskten gelen ses eskiden sadece diske bir şey yazdırırken veya diske oyun indirirken geliyordu. Diskin sağlığında herhangi bir sıkıntı yok kendi uygulaması ile farklı uygulamalar ile kontrol ettim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu devirde HDD kullanılmaz zaten fakat sanırım sizin HDD gitmiş çünkü garip garip sesler çıkarıyor ise bir de kafa atıyor ise diskin bozulmuş olabilir disk oksitlerini silme yöntemini deneyebilirsin diskinde bir problem olabilir. Acaba diske dosya yazarken veya kopyalarken değişik bir ses bir sorun oluyor mu?

Bu devirde HDD kullanılmaz zaten fakat sanırım sizin HDD gitmiş çünkü garip garip sesler çıkarıyor ise bir de kafa atıyor ise diskin bozulmuş olabilir disk oksitlerini silme yöntemini deneyebilirsin diskinde bir problem olabilir. Acaba diske dosya yazarken veya kopyalarken değişik bir ses bir sorun oluyor mu?
HDD'mi sadece oyun yüklemek için kullanıyorum zaten sistemimde 512GB M2 SSD var. Garip ses dediğim HDD çalışma sesi normalde o ses sadece oyun indirirken çıkıyordu şimdi hep çıkıyor. Dediğim gibi diskte herhangi bir sıkıntı yok sağlığında. Format atmayı planlıyorum fakat istemiyorum da çok sorunu çözebilirsem atmayacağım.

HDD'mi sadece oyun yüklemek için kullanıyorum zaten sistemimde 512 GB M.2 SSD var. Garip ses dediğim HDD çalışma sesi normalde o ses sadece oyun indirirken çıkıyordu şimdi hep çıkıyor. Dediğim gibi diskte herhangi bir sıkıntı yok sağlığında. Format atmayı planlıyorum fakat istemiyorum da çok sorunu çözebilirsem atmayacağım.

Hocam format atın isterseniz ama düzelmeyeceğini düşünüyorum bende de aynı problem var bir disk var ve sürekli sizinki gibi ses çıkarıyordu ve bozulduğunu öğrendim disk sağlığı sonuçlarına aldanmayın halen diskinize sorun olabilir.

Hocam format atın isterseniz ama düzelmeyeceğini düşünüyorum bende de aynı problem var bir disk var ve sürekli sizinki gibi ses çıkarıyordu ve bozulduğunu öğrendim disk sağlığı sonuçlarına aldanmayın halen diskinize sorun olabilir.
Gelen ses normal bir ses diye biliyorum çünkü aldığımdan beri var fakat dediğim gibi oyun indirirken çıkıyordu. Çözüm bulamazsam format atacağım.

Birde bu ses devamlı olarak gelmiyor diskin % desi artınca artınca ses gelmeye başlıyor %5-10 larda daha düşük ses geliyor.

Gelen ses normal bir ses diye biliyorum çünkü aldığımdan beri var fakat dediğim gibi oyun indirirken çıkıyordu. Çözüm bulamazsam format atacağım.

Bir de bu ses devamlı olarak gelmiyor diskin % desi artınca artınca ses gelmeye başlıyor %5-10'larda daha düşük ses geliyor.

O zaman disk kendini zorladığı içindir format atabilir olmaz ise diskin oksitini temizleyebilirsiniz iyi sosyaller!

Bilgisayarım a girince diske sağ tıklayıp araçlar a gelin.

1704488666356.png

Allta en iyi duruma getir var oraya tıklayın.

1704488746174.png

Ayarları değiştir e girin orada zamanlayıcı ile çalıştır diye bir tik olacak onu kapatıp yani tik i kaldıracaksınız daha sonra dönünce resimde ki açık olan yer kapalı olacak.

Şimdi biz ne yaptık derseniz. Defrag olayını kapattık otomatik ayarlıyordu Windows'siz HDD de dosya yükleyip sildikçe zamanla HDD dosya sistemi parçalanmaya başlar Windows bunu daha hızlı olsun dosyalara erişim hızlansın diye arka tarafta birleştiriyor. Birleştirme esnasında disk kullanımı oluyor tabii

Bu ihtimallerden birisi bunu zamanlayıcı değil de siz kendiniz de yapabilirsiniz aralıklı zamanlarda disk seçip çözümle diyorsunuz %3-%5 önemsiz ama %30 %50 ve üstü gibi olursa yapmakta fayda olur. Biraz süren bir işlem.

Ve son olarak

Diske sağlık testi yapın ama hızlı olan değil yavaş olanı uzun sürer.
Disk sağlığı her zaman %100 doğru sonuç vermez.
Virüs veya zararlı dosya olma ihtimali olabilir.
Kurduğunuz oyun veya uygulamanın bir bağlantısı HDD de olabilir. (misal NVIDIA Denetim Masası bile oyunları bulurken HDD de tarama yapabiliyor)

Başıma gelmişti mesela Razer Synapse 3 programı bende sistem ilk açılışta HDD'yi kullanıyordu neden olduğunu anlayamadım bir türlü.

En son çare komple diski silip temizleyip PC'ye baştan format atmak. Formatı direk Windows kurulum ekranında yapabilirsiniz diski komple silin daha sonra M.2'ye Windows'u kurduktan sonra Windows açıldıktan sonra ""sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir"" e girip oradan diski oluşturun.

En üstte dediğim resimli bölümü her format sonrası mutlaka yapın.
İyi sosyaller.

Yeni konular

Geri
Yukarı