Bilgisayarı kapattıktan sonra prizi kapatmak zararlı mı?

EraY Dnz

Hectopat
Merhabalar. Size bir sorum olacak. Ben bilgisayarı kapattıktan sonra üçlü prizde anahtar var onu kapatıyorum ve bilgisayara gelene elektriği direkt kesiyorum. Sizce böyle yapmaya devam edeyim mi yoksa elektriği kesmeden mi kullanayım? Elektriği kesme nedenim anakart ve kulaklığın ışığının sönmemesi.

PC kapandıktan sonra ister sigortayı indir bir şey olmaz.

:D :D :D :D haykırdım hocam sağ olun.
Olmaz diye biliyorum hocam. Çünkü sistem tamamen kapalı durumda sadece komut gelsin ben bütün sisteme elektrik vereyim diye açık anakart.
Teşekkürler verdiğiniz bilgi için
BIOS üzerinden o özelliği kapatabilirsiniz. Ayrıca PSU'nun anahtarından da kapayabilirsiniz. Hiçbiri zarar vermez.
Teşekkür ederim

Merhabalar. Size bir sorum olacak. Ben bilgisayarı kapattıktan sonra üçlü prizde anahtar var onu kapatıyorum ve bilgisayara gelene elektriği direkt kesiyorum. Sizce böyle yapmaya devam edeyim mi yoksa elektriği kesmeden mi kullanayım? Elektriği kesme nedenim anakart ve kulaklığın ışığının sönmemesi.

Kapandıktan sonra prizi kapatman daha sağlıklı olur. Birkaç yerde elektrik sürekli gidip gelebileme ihtimali olduğu için zarar gelebileceğini duymuştum.

Aksine daha iyi. Elektrik kesintilerinde elektrik tesisatı kötü ise sisteme zarar gelebilir. Üçlü prizin elektriğini kesmen PC sağlığı için iyidir.
Pcyi tamamen kapadıktan sonra fişini çekmenizin yararı bile olur. Elektrik git gel yaparken akım dengesiz oluyor.
Teşekkürler kapatmaya devam ediceğim o zaman
Kapandıktan sonra prizi kapatman daha sağlıklı olur. Birkaç yerde elektrik sürekli gidip gelebileme ihtimali olduğu için zarar gelebileceğini duymuştum.
Evet doğru hocam sağolun

Elektriği tekrar geri verdiğinizde güç kaynağının veya laptop adaptörlerinin kapasitörleri ani akımla şarj edip hem kabloya hem kapasitörlere zarar verir ama voltaj dalgalanmasına karşı korur ve çevreye saygımız olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı