Bilgisayarı Korumak İçin Program Önerisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya bırak bu işleri .. Aklıma Beyaz'ın yeniden düzenlediği Sertap Erener'in şarkısı geldi... "Ya bırak bu işleri , devlet su işleri...!"

Bana da böyle diyen çok oldu ama daha bi halt edebilen olmadı. Hatta hala Avast! Free Edition kullanıyorum. Ücretsizler de Firewall gibi özelliklerde yoktur. Ama dediğim gibi bir halt yapabilen olmadı .. Diyenleri zaten bir daha görmedim. Şuan babamın laptopta sanal makinede XP SP3 kurulu. İçinde hazırladığım Trojan - Spy Virus karışımı üstüne solucan ve rootkit ile FUD lanmış vaziyetteydi. Hatta virusscan.com Hackerların nefret ettiği bir sitedir. Çünkü eğer virüs bulursa tüm şirketlere rapor yolluyor ve bu uygulamaya karşı harekat başlattıyor :D Ben orada da tarattım %100 temiz çıktı :D

Ben şimdi bilgisayarı aslında yüzeysel biliyorum. Öğrenmek istiyorum bilgisayarı işte kodlamalar yavaş yavaş öğrenmek istiyorum. Bu sayede kendi güvenliğimi de yapabilirdim. Bu konuda bana yardımcı olacak var mı ?

- - - Güncellendi - - -

- - - Güncellendi - - -

Biraz araştırırsanız zaten sizde asıl olması gereken "Güvenlik Bilinci" de başlayıp gelişecektir. Geri kalan anlamadığınız kısımlarda size açıklarım.

Ben şimdi bilgisayarı yüzeysel biliyorum. Kodlamalar vb. olayları öğrenmem lazım. Nereden başlamalıyım ?

Ben şimdi bilgisayarı aslında yüzeysel biliyorum. Öğrenmek istiyorum bilgisayarı işte kodlamalar yavaş yavaş öğrenmek istiyorum. Bu sayede kendi güvenliğimi de yapabilirdim. Bu konuda bana yardımcı olacak var mı ?

Öyle birden öğrenilmez. Bu siteye takıl, açılan konuları incele, donanımları takip et, kim ne sorun yaşamış nasıl çözmüş onlara bak.

Öyle birden öğrenilmez. Bu siteye takıl, açılan konuları incele, donanımları takip et, kim ne sorun yaşamış nasıl çözmüş onlara bak.

Zaten yavaş yavaş olacak. Yani bir yerde takıla takıla yani göre göre ilerlersin mi demek istiyorsun ? Ben eğitim konularıyla gelişmeyi hedefliyordum.

Microsoft Update üzerinden tamamen tüm Microsoft yazılımları güncel bir Windows yeterlidir.
Başka hibirşeye gerek yoktur.
Birde modem arayüz şifreni kablosuz ağ şifreni değiştirip kablosuz güvenliği wpa 2 ve şifrelemesini aes yaparsanız kesinlikle hiçbirşey yapamazlar.
The Miller kardeşim yazdıklarının birçoğu son derece gereksiz benim söylediklerim %99 yeterlidir. Bu kadar paranoyak olmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Microsoft Update üzerinden tamamen tüm Microsoft yazılımları güncel bir Windows yeterlidir.
Başka hibirşeye gerek yoktur.
Birde modem arayüz şifreni kablosuz ağ şifreni değiştirip kablosuz güvenliği wpa 2 ve şifrelemesini aes yaparsanız kesinlikle hiçbirşey yapamazlar.
The Miller kardeşim yazdıklarının birçoğu son derece gereksiz benim söylediklerim %99 yeterlidir.Bu kadar paranoyak olmayın.

Emin misin ? İş sadece Update leri yapmakla kalmıyor. Eğer öyle olsaydı ben şuan da en son updateleri yaptığım halde te 2009'da beta olarak çıkmış Loader ile aktive ettim. normal şartlarda bunun gibi loaderların çalışmaması veya iptal edilmesi gerekliydi. Yani update güvenerek başka hiç bir şey yapmazsanız (kusura bakmayın ama) g** gibi kalırsın ortada. Ayrıca dediğimiz gibi arkadaşı kandırmaya çalışan s***k daha lamer seviyesine bile ulaşamamış. Çünkü interneti istediğim zaman kapar açarım demiş ama IP'e istediği pingi atsa da bir şey olmaz. Olan eğer o ağda bir server gibi makine varsa ona olur. Zaten %90 server olan sistemlerde Firewall denen gelen portları kontrol eden cihazlar vardır ki bu daha ping atmaya başladığı gibi engellenmesine sebep olur. Ancak kendi başına Dos atak yapsa bile modemlerde ki en basit firewall bile onu engelleyecektir. Bundan emin ol ;)

Ve tekrardan The_Miller'ın dediklerini yapması sistemin güvenliğinin %99.9'a kadar arttırır. Buyrun dediklerini tekrar paylaşıyorum.
  • Modem arayüzü şifresini güçlü tut.
  • AV, FW, HIPS gibi aktif koruma sağlayan güvenlik yazılımların mutlaka bulunsun.
  • Java yazılımını sisteminden tamamen kaldır (Java Explotilerine karşı). JavaRa ile Sistemden JAVA Kaldırımı bu konudaki araçtan yararlanabilirsin.
  • Sosyal Mühendislik tekniklerine düşmemelisin.
  • Belli aralıklarla Hijackthis uygula. Sabit konumuzdan faydalanabilirsin.
  • NetBIOS portlarını hiç bir zaman açık tutma.
  • Standart IE, Chrome ve FF gibi tarayıcılar kullanarak mail ve diğer sitelere giriş yapma. Tüm geçmişi ve kayıtlı parolaları silip bunların yerine Comodo Dragon, Comodo Ice Dragon gibi Chrome ve Firefox çekirdekli zenginleştirilmiş güvenlik önlemleri olan tarayıcıları kullan. Bir keylogger veya rat bu tarayıcıya girdiğin verileri şifreli olarak alır ve çözümleyemez. Sonuç itibari ile bir zararlı serverı yesen dahi şifre ve bu tarayıcıdan girdiğin diğer veriler saldırgana gitmez.
  • Sandbox kullan, bilinmeyen bir uygulamayı sandbox üzerinden çalıştır veya yükle.
  • En önemlisi de biraz uyanık ol.

Emin misin ? İş sadece Update leri yapmakla kalmıyor. Eğer öyle olsaydı ben şuan da en son updateleri yaptığım halde te 2009'da beta olarak çıkmış Loader ile aktive ettim. normal şartlarda bunun gibi loaderların çalışmaması veya iptal edilmesi gerekliydi. Yani update güvenerek başka hiç bir şey yapmazsanız (kusura bakmayın ama) g** gibi kalırsın ortada. Ayrıca dediğimiz gibi arkadaşı kandırmaya çalışan s***k daha lamer seviyesine bile ulaşamamış. Çünkü interneti istediğim zaman kapar açarım demiş ama IP'e istediği pingi atsa da bir şey olmaz. Olan eğer o ağda bir server gibi makine varsa ona olur. Zaten %90 server olan sistemlerde Firewall denen gelen portları kontrol eden cihazlar vardır ki bu daha ping atmaya başladığı gibi engellenmesine sebep olur. Ancak kendi başına Dos atak yapsa bile modemlerde ki en basit firewall bile onu engelleyecektir. Bundan emin ol ;)

Ve tekrardan The_Miller'ın dediklerini yapması sistemin güvenliğinin %99.9'a kadar arttırır. Buyrun dediklerini tekrar paylaşıyorum.
Microsoft loaderleri bilerek engellemiyor. 2013 başlarında çıkan loader üzerinden 6 ay geçti hala engellenmedi. Ben dediklerimden eminim updatelerin ne işe yaradığını bir bak hangi açığı kapatıyor vs. Sandbox a gerek yok. Lisanslı Deep Freeze yeterli

Deep Frezee yeterli derken, çalışma sistemini biliyor musun Deep Freeze'in ? Hayır.
"Abi Deep Freeze kur, hiç bir virus girmez. Girse bile yeniden başlat, gider." Cümlelerini çok duydum. Deep Freeze çok kolaylıkla aşılabilmekte. Sizi hiç bir şekilde korumaz. Aynı şey sanal sistemler (Virtual PC) için de geçerli. Sen sanal sisteminde bir zararlıyı test ederken, eğer o zararlı profosyonel bir kişi tarafından hazırlanmışsa ana sistemede kendini bulaştırabilir. Bunlardan birisi "Ağ Bağlantısı" üzerinden diğeri ise çekirdek üzerinden. O yüzden sanal sistemler farklı iki çekirdek üzerine olmalıdır. Yani sen Linux çekirdekli işletim sistemi kullanıyorsan Sanal sistem olarak Windows kullanırsan sistemine bulaşmaz ya da sen Winodws kullanıp sanal olarak Linux çekirdekli sistem kurup orada test edersen yine sana bulaşmaz.

Sizleri program korumaz zaten. Siz kendiniz güvenlik bilincine eriştiğinizde sizin ihtiyacınıza uygun yardımcı yazılımlarla birlikte koruma sağlarsınız. O yüzden şu programı kur bunu kur saçma olur.

Deep Frezee yeterli derken, çalışma sistemini biliyor musun Deep Freeze'in ? Hayır.
"Abi Deep Freeze kur, hiç bir virus girmez. Girse bile yeniden başlat, gider." Cümlelerini çok duydum. Deep Freeze çok kolaylıkla aşılabilmekte. Sizi hiç bir şekilde korumaz. Aynı şey sanal sistemler (Virtual PC) için de geçerli. Sen sanal sisteminde bir zararlıyı test ederken, eğer o zararlı profosyonel bir kişi tarafından hazırlanmışsa ana sistemede kendini bulaştırabilir. Bunlardan birisi "Ağ Bağlantısı" üzerinden diğeri ise çekirdek üzerinden. O yüzden sanal sistemler farklı iki çekirdek üzerine olmalıdır. Yani sen Linux çekirdekli işletim sistemi kullanıyorsan Sanal sistem olarak Windows kullanırsan sistemine bulaşmaz ya da sen Winodws kullanıp sanal olarak Linux çekirdekli sistem kurup orada test edersen yine sana bulaşmaz.

Sizleri program korumaz zaten. Siz kendiniz güvenlik bilincine eriştiğinizde sizin ihtiyacınıza uygun yardımcı yazılımlarla birlikte koruma sağlarsınız. O yüzden şu programı kur bunu kur saçma olur.
Ben o amatörlerden değilim, çalışma mantığını da senden iyi biliyorum. Deep Freeze güncelse sıkıntı olmaz. Deep freeze güncel halini aşmak imkansız. Anti deep freze çalışmaz güncel sürümde. Deep Freeze antivirüs değildir. Virüslü sisteme etkisi olmaz ama sağlam sistemde aktifken aşabilecek virüs yoktur. Yeter ki windowsta güncel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kur Bitdefender Internet Security geç yahu, %99.99 koruma oranı az değil. :)

Kur Bitdefender Internet Security geç yahu, %99.99 koruma oranı az değil. :)

Ben Comodo'dan sonra Bitdefender deneyim dedim. Elimde çekilişten kazandığım lisans da vardı. Kurduktan sonra ne hikmetse internete giremez oldum. Tarayıcıyı açtığım anda donup kalıyordu. Bir gün çıldırdım ve çığlık atarak bilgisayardan kaldırdım. Eset bu sitede neden sevilmiyor bilmiyorum ama bugüne kadar kullandığım en sorunsuz antivirüs Eset oldu. Bir gün parayla satın alacak olsam kesinlikle Eset alırım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı