Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra yapılan değişiklikler eski haline dönüyor

lasterkan

Hectopat
RAM
32 GB Ram 3200 Mhz
SSD veya HDD modeli
HS-SSD-E3000 1024G
Ekran kartı
RX 6650 XT
Anakart
Gigabyte B450 AORUS PRO F41 BIOS
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Merhabalar,

Öncelikle iyi forumlar.
Başlıktada yazdığım gibi bu problem ilk başta 14 mayısta başladı. O zamandan önce böyle bir problem yaşamamıştım.
Sorun şu. Bilgisayarı açtıktan sonra hiç bir işlem yapmasam dahi mavi ekran yiyorum.
Bu yediğim mavi ekranlardan sonra diyelim ki bilgisayarı açtım ve bir program ile bir oyun sildim diyelim.
Mavi ekran yemeden sistemi yeniden başlattığımda bile bu silmiş olduğum program ve oyun geri yükleniyor.
Sanki bilgisayar deepfreeze programı varmış gibi çalışıyor.
Buraya dump dosyalarını yükleyemiyorum çünkü bilgisayar eski haline dönüyor yani bu dump dosyaları oluşturuluyorsa bile siliniyor.

1684614147500.png

Tahmin ediyorumki windows güncelleme yaptıktan sonra bu hale geldi. Çünkü normalde böyle bir şey olmuyordu. 14 mayısta bu güncellemeden sonra mavi ekran yemeye başladım ve bu problemler ortaya çıktı.
Ek olarak güvenli moda bile giremiyorum. Başlangıç Onarma kısmından yeniden başlat yapıyorum, bilgisayar normal şekilde açılıyor.
Format atmadan bu problemi çözme şansım var mı? Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan var mı?
İnternette bununla alakalı bir şey bulamadım. Son çare konu açtım.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki komutları dener misin?

sfc /scannow

DISM /online /cleanup-image /restorehealth

Eğer gerçekten hata büyük sorunlu bir hataysa aşağıdaki komut veya üstteki komut hata verip çalışmayacaktır onun dışında sorun varsa bu komutlar düzeltebilir.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki komutları dener misin?

sfc /scannow

DISM /online /cleanup-image /restorehealth

Eğer gerçekten hata büyük sorunlu bir hataysa aşağıdaki komut veya üstteki komut hata verip çalışmayacaktır onun dışında sorun varsa bu komutlar düzeltebilir.
Dediğiniz gibi yaptım. Herhangi bir hata vermedi komutlardan sonra. Anlayabilmek için 1-2 program, dosya ve oyun sildim. Bilgisayarı kapatıp açtım her şey eskisi gibiydi. Garip olan bu sadece dosyalar ile sınırlı değil. Masaüstü simgelerini silsem geri yükleniyor. Veya tarayıcıda bir siteye girdim örnek veriyorum bu konuya giriyorum, bilgisayarı kapatıp açınca geçmişte görünmüyor. Bu bilgisayarı her gün kullanıyorum ama 14 mayıstan sonrasının geçmişi görünmüyor mesela.
Bilgisayarı kapatıp açtım 1 dakika sonra mavi ekran verdi. Çözülmedi maalesef.

Durdurma kodu: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION

Bence dosyalarınızı buluta yedekleyip format atmanızda fayda var.

Akşama kadar bir sonuç çıkmaz ise öyle yapıcam maalesef

Aynı sorunla karşılaşan olabilir diye fikir olması açısından yazıyorum.
SSD üzerinde HD Tune ile badsector taraması yaptım ve 1TB'lik SSD'de %4'e yakın bad sector çıktı. Bilgisayarda aynı marka olan 240 GB'lik SSD'yi tarattım sorunsuz çıktı. Yeni bir işletim sistemi kurup devam ettim. 1TB'lik SSD'yi ise garantiye vereceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı