Bilgisayarın hacklendiği nasıl anlaşılır?

Cyberbug 2077

Hectopat
Makaleler
1
İyi günler. Eskiden ben ücretli bir oyunu ücretsiz bir şekilde indirmeye çalışırken indirdiğim bir dosyadan virüs girdi. Virüsü sildim tarama yaptım sonra bir şey bulmadı ama bugün hacklenmiş olabileceğimi düşündüm. Hacklenip hacklenmediğimi kesin bir şekilde nasıl anlayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler. Eskiden ben ücretli bir oyunu ücretsiz bir şekilde indirmeye çalışırken indirdiğim bir dosyadan virüs girdi. Virüsü sildim tarama yaptım sonra bir şey bulmadı ama bugün hacklenmiş olabileceğimi düşündüm. Hacklenip hacklenmediğimi kesin bir şekilde nasıl anlayabilirim?

Aç Task Manager'i oradan gör.

Aslında biraz zor bazı virüsler antivirüs programlarını bypasslayabiliyor yani antivirüs programları görmezden gelebiliyor Görev Yöneticisi'ni açarak şüpheli bir dosya var mı ona bakman lazım genelde trojan, keylogger tarzı virüsler oluyor yani Steam, Epic Games gibi programların şifresi değiştiyse keylogger olma olasılığı yüksek Kaspersky gibi programlar ile taramı yapmanı öneririm.

Aslında biraz zor bazı virüsler antivirüs programlarını bypasslayabiliyor yani antivirüs programları görmezden gelebiliyor Görev Yöneticisi'ni açarak şüpheli bir dosya var mı ona bakman lazım genelde trojan, keylogger tarzı virüsler oluyor yani Steam, Epic Games gibi programların şifresi değiştiyse keylogger olma olasılığı yüksek Kaspersky gibi programlar ile taramı yapmanı öneririm.

Kullanıcı böyle bir şeyden şüphe ediyorsa forumda konusu var oraya farbar logu atabilir.
Ve hadi bypass edildi diyelim bir zamandan sonra illaki Kaspersky gibi Anti-Virüs'lerin veri tabanına düşer ve virüs tespit edilir.

Kesin anlayammazsın Total 360(!) gibi anti virüs programları ne bulursa odur. Bir de Görev Yöneticisi'nden internetin donanımın veya gücün ne yediğine bak.

Gönder ve al çoğu zaman 0 KB ama bazen internette olduğumdan dolayı galiba al kısmı artıyor.
Görev Yöneticisi'ni açıp bak garip garip şeyler var mı? Ben de Win32 neshta kaptırdım bilgisayara. Onu temizlemeye çalışıyorum şimdi.

Bir de Kaspersky kurup tam tarama yaptır. 900+ şey buldu bende neshta virüsüne ait.

Kaspersky bir şey bulmadı 12 - 13 gün önce taratmıştım.

Hesaplarımın şifresi değişmedi ve görev yöneticisindeki ismi değişik olan her uygulama güvenli bir programın yan bir uygulaması bir de ben zaten akşamına virüsü silmiştim bilgisayardaki bağlantısının bitmesi gerekmez mi? @chaoo
Bilen birisi cevap verebilir mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı