Bilgisayarın kablolarını yanlış bağlarsam bilgisayar zarar görür mü?

Erhan Demir

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar donanım deneyimim hiç yok. Hyper 212 Evo aldım ve onu takmak için anakartı falan sökmek gerekiyor yanılmıyorsam ekran kartını da. Benim sorum eğer kabloları eksik ya da yanlış bağlarsam ya da (Böyle bir sorun var mı bilmiyorum ama eğer varsa diye sormak istedim.) ekran kartı yerine oturmazsa falan ne gibi bir sıkıntı çıkarır? Yani kurulu bilgisayarı sökeceğiz o yüzden hata yapacağımızı sanmıyorum ama yaparsak ne olur?

Eksik bir şey olduğunda Bios'tan çeşitli hata sesleri çıkar, misal ekran kartını slotuna tam yerleştiremediğinde Bios'tan 1 uzun 2 kısa uyarı sesi duyarsın.
Burada detaylı anlatılmış not edebilirsin bir kenara.

Ram zaten takılı onu sökmeyeceğim. Ekran kartı ile ilgili hatalar gönderdiğiniz linkte mevcut. Peki güç kaynağıyla ilgili kablolarda bi yanlışlık yaparsam? Gönderdiğiniz linkte anladığım kadarıyla o yok. Yani eksik ya da yanlış bir şey yaparsam? Bu arada teşekkürler yorumunuz için.

Ram zaten takılı onu sökmeyeceğim. Ekran kartı ile ilgili hatalar gönderdiğiniz linkte mevcut. Peki güç kaynağıyla ilgili kablolarda bi yanlışlık yaparsam? Gönderdiğiniz linkte anladığım kadarıyla o yok. Yani eksik ya da yanlış bir şey yaparsam? Bu arada teşekkürler yorumunuz için.
Kablo sayısı fazla ise biraz kafanız karışabilir ama deneyerek öğreneceksiniz. :)
Kabloları eksik yada yanlış takarsanız bilgisayara herhangi bir sorun çıkartmaz sadece hata verir başlatılamaz.

Görüntü vermemesi tabi sorun ama benim demek istediğim mesela işlemci,güç kaynağı,anakart yani herhangi bir parçaya zarar verme ihtimalim var mı yanma gibi? Yorum yaptıktan sonra siz yorum yapmışsınız. :) O zaman deneyelim bir yerden başlamak lazım öğrenmeye. Çok sağolun.

Görüntü vermemesi tabi sorun ama benim demek istediğim mesela işlemci,güç kaynağı,anakart yani herhangi bir parçaya zarar verme ihtimalim var mı yanma gibi? Yorum yaptıktan sonra siz yorum yapmışsınız. :) O zaman deneyelim bir yerden başlamak lazım öğrenmeye. Çok sağolun.
Güç kaynağın kabloları anakarta göre zaten, farklı modulde olucağını sanmıyorum. Hata yapmanız için acemi olmak gerekiyor ki, sokete uymaz zaten yanlış takılıyorsa.

Yanlış bağlanan kablo adı üstünde yanlış bağlandığından sıkıntı çıkartır. Ancak çoğu kablonun takılacağı yer bellidir. Anakart kitapçığına bakıp takabilirsin yada bize sorabilirsin hangi kabloda zorlandı isen.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı