Bilgisayarın SSD'yi HDD olarak görmesi

YiğitAli

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Geçen gün eski bilgisayarımı canlandırmak için yeni bir SSD aldım. Kingston A400 240 GB. Bilgisayarıma bağladım. Kurulumları güncellemeleri yaptım. Fakat çok fark yok gibi geldi. Birkaç gün sonra farkına vardım ki BIOS’ta SSD Hard Disk olarak görünüyor. Kingston SSD Tester programını yükledim ve SSD'yi bulamadı. Muhtemelen BIOS eski olduğu için. Sorunu nasıl çözeceğimi bilemedim. Asus P5G41TML X anakartı kullanıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarın SSD' yi gördüğünden emin misiniz? Disk yönetimini açıp kontrol edin. Eğer orada SSD' yi göremezseniz muhtemelen bilgisayar SSD' yi görmemiş demektir.

İnternet üzerinden araştırdım baya BIOS eski olduğu için AHCI desteklemiyor. Bu yüzden SSD görmüyor. Mod falan var ama yapınca olur mu bilmiyorum.

Aynı anakartı kullanıyorum. Bende de Hyperx 120gb ve Seagate 1tb var, ikisinide HDD olarak görüyor. 6-7 aydır sorun yoktu ama şimdilerde sistem kilitleniyor yada ilk açılışta herhangi birini görmüyor.

Aynı anakartı kullanıyorum. Bende de Hyperx 120gb ve Seagate 1tb var, ikisinide HDD olarak görüyor. 6-7 aydır sorun yoktu ama şimdilerde sistem kilitleniyor yada ilk açılışta herhangi birini görmüyor.
Sizin sorununuz güç kaynağından kaynaklanabilir.

SSD zaten SATA AHCI ile bağlandığından HDD olarak görünmesi normal. Bu konuda bir sıkıntı yok. Önemli olan disk birleştirme menüsünde "Katı Hal Disk" şeklinde görünmesidir.

Sizin sorununuz güç kaynağından kaynaklanabilir.

SSD zaten SATA AHCI ile bağlandığından HDD olarak görünmesi normal. Bu konuda bir sıkıntı yok. Önemli olan disk birleştirme menüsünde "Katı Hal Disk" şeklinde görünmesidir.

Katı Hal Disk olarak gözüküyor dediğin gibi. Peki bu önemli bir sorun mu teşkil ediyor. Yapabileceğim bir şey var mı?

Eski cihazlar için fazla sorun teşkil etmez zaten yarı hızın altında çalışır 125mb/sn gibi bir değer en fazla sata 2 olduğu için bağlantı. Kullandığınız işlemci eğer e2200 e4400 gibi düşük profilli işlemci ise zaten darboğaz yapıyordur o işlemciler üretilirken ssd teknolojisi yoktu o yüzdende fark yaşatmaması normaldir. e8xx ve üzeri intel işlemcilerde ancak farkına varabilirsiniz performansta yaşanan rahatlamanın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı