Bilim Adamları Nasıl Çalıştığını Araştırıyor - Atari Ördek Avı

TpszTelevizyon

Kilopat
Makaleler
24
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisliği

Atariyi televizyona bağlıyorduk. Ve ekrandan geçen ördeklere ateş ediyorduk. Bu bir aldatmaca mıydı? Küçükken hatırlıyorum ateş ettiğim ördek düşüyordu. Bu nasıl oluyordu ?

Yoksa rastgele vuruyordu sistem otomatik bize mi öyle geliyordu. Alıp deniyesim var şuan... :)

Ben denemiştim ve gerçekten işe yarıyordu. Ama nasıl yarıyordu, ben de halen merak ediyorum :)

Buldum:

Tüfeğin tetiğine bastığında TV'deki ördeklerin üstünde siyah bir görüntü beliriyormuş (bunu belki biz göremiyorduk). Eğer tüfeğin üstündeki algılayıcı o anda ördeğin üstünde ise bu siyah görüntüyü alıp konsola iletiyor ve bam! Ördek ölüyor.

Ben oynarken hiç merak etmemiştim ama şimdi merakımı celbetti. Acaba silahtan çıkan kızılötesi sinyali televizyonun tüplü ekranı algılayıp segamızda okuyor muydu? Durun ben bilim adamlarından daha önce bulacağım :)

Ben denemiştim ve gerçekten işe yarıyordu. Ama nasıl yarıyordu, ben de halen merak ediyorum :)

Bu konuyu açarken Recep Baltaş gelir işi çözer demiştim. :D Gerçekten çok saçma ama işe yarıyor nedenini bilmiyorum araştırmaya kalktım araştırdığım sayfalarında bilmediğini fark ettim. :confused:

Nasıl olduğunu söyleyeyim. Atarilerde çip olduğunu biliyorsunuz. Tabancanın önünde de verici bulunuyor bunu da biliyorsunuz :)
Şimdi farklı olan ne tabi ki cip :) çünkü tabancanın önünde bulunan verici bildiğimiz kumanda vericisi olduğundan televizyonun önünde bulunan sinyal alıcı ile iletişime geçip tabanca hareketlerine göre ve verici yönüne göre tetiğe bastığınızda Algılayıcı hareketin yönünü belirleyip cip üzerinden işliyor ve ördeği avlıyordunuz. (Tabi o zaman ki sistemlerin yavaş olduğunu var sayarsak çoğunluk karavana oluyordu :) )

Nasıl olduğunu söyleyeyim. Atarilerde çip olduğunu biliyorsunuz. Tabancanın önünde de verici bulunuyor bunu da biliyorsunuz :)
Şimdi farklı olan ne tabi ki cip :) çünkü tabancanın önünde bulunan verici bildiğimiz kumanda vericisi olduğundan televizyonun önünde bulunan sinyal alıcı ile iletişime geçip tabanca hareketlerine göre ve verici yönüne göre tetiğe bastığınızda Algılayıcı hareketin yönünü belirleyip cip üzerinden işliyor ve ördeği avlıyordunuz. (Tabi o zaman ki sistemlerin yavaş olduğunu var sayarsak çoğunluk karavana oluyordu :) )

Yanlış! Mesajımı güncelledim yukarıda. Farklı bir teknoloji var işin ardında.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı