Binadaki Asansör Yanlış Katlara Gidiyor

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. 13 katlı bir binanın 10. katında oturuyorum. Binadaki asansörler baya bir problemli. Binada 2 adet asansör mevcut. Birisi yanlış katlara gidiyor. Mesela ben 10. kattan çağırıyorum, asansör 11. kata gidiyor ve göstergesinde "10" yazmasına rağmen. Diğer asansörde böyle bir sorun mevcut değil. Ama diğer asansörün kapıları çok geç açılıyor. Mesela bir katta gelince açılması 15-20 saniye sürüyor ve kapıları çok yavaş kapanıyor.

Asansörlere bu yıl birden fazla bakım yapılmasına rağmen, bu sorunlar devam ediyor. Ne yapmamız gerekir? Teşekkürler.

@Webcam kullanan insan Hocam yardımcı olabileceğinize inanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam. Orayı arayacaksınız. Asansörcü firmanızı değiştirin. İkinci olarak kabinin güzel olması sizlik ve ya asasnsörcünün bir derdi değil. Müteahhitler bina yapılacağında asansörcüye gider ve orada ellerine bir katalog verilir. O katalogdan müteahhit kendisi seçer kabini. Periyodik kontroller asansörün sadece içi değildir. Asansörde acil durumlar için, makine dairesi için, kabin içi için, kuyu için gibi bir çok yerde iyileştirmeler yapılır. Mesela eğer yoksa asansör yüksek hız yaptığında frene geçmiyorsa bu yapılır ve test de edilir. Biz bunu yeni asansörlerde 1 ton yükleyip frenleri etkisiz hale getirip yapıyoruz. Eğer frene geçmezse asansör vuracak :D

Yukarıdaki faz sırası bozuk olamaz hocam. O zaman faz sıra hatasına geçer. %45 kablolama, %45 karttandır ve ya %10 asansörün mıknatıslarındandır. Not : Kendim faz sıra girerken bütün binanın ana sigortasını attırdım çünkü fazlar 380V ile beslenir.
Düzenleme, 7 yıllık asansörde eğer bu tip olaylar yeni olmaya başladıysa, %65 asansörün kartı bozulmuştur, %25 asansörün mıknatısları problemlidir, %10 bazı parçaları bozulmuştur.
Hocam, bu sorunlar 1 yıldır devam ediyor. Yeni sayılmaz. 5-6 defa bakıma geldiler, fakat bu sorunlar hala devam ediyor.

Merhaba. Bakın, asansör konusu başlı başlı başına meslektir, elektrik bilgisiyle, makina bilgisiyle, vb. veya elektronik bilgisiyle müdahele edilmesi asla düşünülmeyen çok kritik olarak çalışan (insan canı taşıyan) makinelerdendir. Mutlaka yetkili asansörcülerin veya bu işin profesyonel olarak ehli asansör servisinin bu işlemi gidermesini sağlayın, yani bu çözümü mutlaka onlara bırakın.. Kolay gelsin.

Merhaba. Bakın, asansör konusu başlı başlı başına meslektir, elektrik bilgisiyle, makina bilgisiyle, vb. veya elektronik bilgisiyle müdahele edilmesi asla düşünülmeyen çok kritik olarak çalışan (insan canı taşıyan) makinelerdendir. Mutlaka yetkili asansörcülerin veya bu işin profesyonel olarak ehli asansör servisinin bu işlemi gidermesini sağlayın, yani bu çözümü mutlaka onlara bırakın.. Kolay gelsin.
Çok haklısınız hocam. Gerçekten asansör çok farklı bir şey. Çok riskli.

Geri
Yukarı