Çözüldü BIOS güncelleme sonrası sistem tepki vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

melihyakicii

Hectopat
RAM
16GBX2 6400MHZ DDR5
Ekran kartı
ASUS RX7700XT 12GB
Anakart
ASUS PRIME A620M-K
İşlemci
R5 7600
Merhaba. Teknik bir sorunla karşı karşıyayım. 2 gün önce aldığım AMD tabanlı anakartımdaki RAM'leri EXPO desteğini açmak için BIOS güncellemesi yapmam gerekiyordu ve EZ Flash Utility 3 ile en güncel BIOS sürümünü flash ettim. BIOS güncellemesini yaptıktan sonra hiçbir sorunla karşılaşmadan beni BIOS menüsüne tekrar götürdü.

DOCP desteğini açarak RAM'leri 6400 MHz(RAM frekansı) olarak ayarladım ayarlarımı kaydettim ve BIOS'tan çıkış yaptım. Ancak bilgisayar reboot edildiğinde ne bir ekran görüntüsü alabildim ne de klavye ve mouse a elektrik geldi. Fakat anakartta RAM'lerde ekran kartında elektrik var. Anakartım ASUS Prime A620M-K. Her türlü yolu denedim CMOS delete yapmayı denedim BIOS pilini çıkarıp bekledim hiçbir tepki alamadım.

Çözüm
RAM'leri komple söküp sonra işlemciyi sökün. İşlemciyi taktıktan sonra 1 RAM takın. Bilgisayar görüntü verecektir. Verdikten sonra PC kapayın. Diğer RAM'i takın. O da çalışacaktır. PC görüntü vermeme sebebi desteklemesine rağmen frekansı yanlış kabul ettiği için görüntü alamaman. RAM'ları 5200 de acmayı dene. Kesinlikle olacaktır.
RAM'leri komple söküp sonra işlemciyi sökün. İşlemciyi taktıktan sonra 1 RAM takın. Bilgisayar görüntü verecektir. Verdikten sonra PC kapayın. Diğer RAM'i takın. O da çalışacaktır. PC görüntü vermeme sebebi desteklemesine rağmen frekansı yanlış kabul ettiği için görüntü alamaman. RAM'ları 5200 de acmayı dene. Kesinlikle olacaktır.

Çözüm
Böyle bir durumla daha önce karşılaştınız mı ya da çözümün bu olduğuna emin misiniz? Durduk yere işlemciyi anakartı söküp boşuna uğraşmayayım.

Böyle bir durumla daha önce karşılaştınız mı ya da çözümün bu olduğuna emin misiniz? Durduk yere işlemciyi anakartı söküp boşuna uğraşmayayım.

Eminim Sinerji teknik ekipte çalıştım :D (anakart sökmüyorsun işlemcini çıkar yeniden tak sonra tek RAM'le görüntü al bu kadar sonra diğer RAM'i takar 5200 MHz'ye ayarlarsın RAM'i 5200 üstü yapma olmayacak hiçbir şekilde bunun mantığı yok olmuyor :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Eminim Sinerji teknik ekipte çalıştım :D (anakart sökmüyorsun işlemcini çıkar yeniden tak sonra tek RAM'le görüntü al bu kadar sonra diğer RAM'i takar 5200 MHz'ye ayarlarsın RAM'i 5200 üstü yapma olmayacak hiçbir şekilde bunun mantığı yok olmuyor :D
Bilgisayarı da zaten sinerjiden aldım. Dediklerini uygulayacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı