Bir Canlının Parazit Yaşamasının Temel Nedeni Nedir?

Biyoloji hocası sorduğuna göre cevap parazit olarak yaşayan tüm canlı organizmaların yaşaması için başka bir canlı organizmaya muhtaç olduğudur. Sadece besin olarak değil, yaşam alanı oluşturma,üreme gibi yaşamsal faaliyetlerini de başka bir canlıdan karşılarlar. En kolay örneği virüsler.
Virusler parazit değiller. Ayrıca parazitlerin bir organizma üzerinde yaşama sebebi üreme ile hiç ilgili değildir. Üreme sistemleri son derece gelişmiştir. Sadece sindirim enzimleri yoktur. Organizma üzerindeki sindirim enzimleri ile önceden parçalanmış besinleri alırlar.

Virusler parazit değiller. Ayrıca parazitlerin bir organizma üzerinde yaşama sebebi üreme ile hiç ilgili değildir. Üreme sistemleri son derece gelişmiştir. Sadece sindirim enzimleri yoktur. Organizma üzerindeki sindirim enzimleri ile önceden parçalanmış besinleri alırlar.

Yanlış biliyorsunuz örnek verirsek bakteriyofajlar. Bakterilerde bir tür parazit türüdür.

Bazı bakteriler parazit olabilir bu doğru. E.Coli gibi. Ama virusler ayrı bir canlı türü.

Kardeş kesinlikle karıştırıyorsun. Virüsler hücre zarı, sitoplazma ve enzimleri taşımadıkları için beslenme, solunum, boşaltım, büyüme, sentez, sindirim gibi aktiviteleri gerçekleştirmezler. Bu nedenle mecburi parazit olup ancak canlı bir hücreye girdiği zaman çoğalabilir. Bu durum bulaştığı canlının hastalanmasına neden olur. (Nezle, Grip, Aids, Kuduz, Hepatit gibi.)

Kardeş kesinlikle karıştırıyorsun.

Virüsler hücre zarı, sitoplazma ve enzimleri taşımadıkları için beslenme, solunum, boşaltım, büyüme, sentez, sindirim gibi aktiviteleri gerçekleştirmezler. Bu nedenle mecburi parazit olup ancak canlı bir hücreye girdiği zaman çoğalabilir. Bu durum bulaştığı canlının hastalanmasına neden olur. (Nezle, Grip, Aids, Kuduz, Hepatit gibi.)
Parazit ile viruslerin farkını unutuyorsunuz azizim. Parazitler ve virusler benzer özellik gösterebilirler. Ama aralarındaki fark, parazitin organizma olmadan da yaşayabilmesidir.

Parazit ile viruslerin farkını unutuyorsunuz azizim. Parazitler ve virusler benzer özellik gösterebilirler. Ama aralarındaki fark, parazitin organizma olmadan da yaşayabilmesidir.

Canlı bir organizma olmadan yaşayan bir parazit türü var mı ? bana bir örnek verebilir misiniz ben hiç duymadım çünkü, benim öğrendiğim genelde parazitlerin konak türler olduğu hatta vücüdumuz da bile yaşayan birçok yararlı ve zararlı parazitlerin olduğudur.

Canlı bir organizma olmadan yaşayan bir parazit türü var mı ? bana bir örnek verebilir misiniz ben hiç duymadım çünkü, benim öğrendiğim genelde parazitlerin konak türler olduğu hatta vücüdumuz da bile yaşayan birçok yararlı ve zararlı parazitlerin olduğudur.
Virüsler sadece canlı içinde canlılık özelliği gösterir normalde cansızdır organeli yoktur.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Virüsler sadece canlı içinde canlılık özelliği gösterir normalde cansızdır organeli yoktur.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende onu merak ettim. Arkadaş parazitlerin organizma olmadan yaşayabildiğini söylüyor. Var mı öyle bir tür bilmiyorum, bilmediğim içinde pek yorum yapmak istemedim.

Organizma dışında yaşayamıyorlarsa nasıl vücuda girebiliyorlar? Zaten hareket mekanizmaları -mekanizma desek yanlış olmaz heralde- gelişmiş gayet hızlı asalaklar. Bu vücud dışında yaşayabildiklerinin bir göstergesi değil midir?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı