Bir eserin (bestenin) somut (reel) olarak ortaya konma süreci nasıl işlemektedir?

Homo Dicens

Zeptopat
Daha fazla  
Merhabâlar,

Çok uzun zamândır forumlardaki yazıları anonim bir şekilde okuyorum; lâkin artık benim de yazma vaktimin geldiği anlaşılıyor. Uzun lafın kısası şu ki müzik alanıyla alâkalı birkaç suâlim var. Alanlarında bilgili ve mütehassıs olan arkadaşlarımızın cevâplamalarını ricâ ederim. Elbette farklı fikir ve önerileri olanlar da buraya Lútfen yazsınlar. Bundan çok memnûn kalırım.

Biihtisâri hakkımda biraz bilgi verirsem: ortaokulun sonlarından itibâren müzik sanatına atılmış, takrîben sekiz senedir de derinlemesine onunla ilgilenen ve birçok farklı işi (Aranjman, Güfte yazımı vb.) yapabilen yirmi bir yaşında bir besteciyim. Uğraşmadığım tür neredeyse kalmadı. Gerek garbî (Bilhassa elektronik müzik), gerek şarkî olsun bu türlerde ustâlaştım. Artık ciddî bir şekîlde sektöre atılmak ve eserlerimi neşretmek istiyorum. Fakat birçok şeyi de bilmiyorum. (Sormuş olduğum sorular, Arap mûsikîsi (veyâhût Arabesk) ve Klasik Türk mûsikîsi kapsamındadır.)

Ana Soru: Bir eserin somut (reel) olarak ortaya konma süreci nasıl işlemektedir?

Ara Sorular:

I.
Dağıtımcı ve yapımcı (plak/label) şirketler ile anlaşma ve çalışma süreci nasıl işlemektedir?

II.I. Gerek enstrüman gerek ise vokal için stüdyo kayıtlarını nasıl ve nereden (İstanbul'da) gerçekleştirebilirim?
II.II. Bestelerimi seslendirecek enstrümanistleri ve vokalist(ler)i nereden sağlayabilirim? Bu kişiler ile anlaşma ve çalışma süreci nasıl olmaktadır? Eserlerin telîf haklarında söz sâhibi - özellikle vokalist(ler)- olabilmekteler mi?

III. Genel olarak tüm bu işlerin mâli duruma etkisi ne şekîlde olmaktadır?

Hâricî: Fakültemde mensûp olduğum bir müzik kulübü var. Ayrıca üniversiteye bağlı devlet konservatuvarı da mevcût. Buralardan, müzikle ilgilenen kişilerle birlikte çalışmalarımı yapmam faydâlı olur mu?

Şunu da belirtmek isterim ki, şahsen, müziği insânlar için bir hizmet olarak görüyorum. Lizâlike gâyem, ünlü olup para kazanmak gibi ucuz bir adım hiç değil. Asıl gâyem, ilgili bu alanda ustâca eserlerimi verip hem bu güzel sanatları sürdürebilmek hem de insânları duygu ve sanat açısından tatmîn etmek, onlara bu eserleri sevdirebilmek ve onların üzerinde unutamayacakları bir etki bırakabilmektir...

Cevâplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Sağlık, neşe ve huzûr üzerinize olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ana Soru: Bir eserin somut (reel) olarak ortaya konma süreci nasıl işlemektedir?

Soru net değil.

I. Dağıtımcı ve yapımcı (plak/label) şirketler ile anlaşma ve çalışma süreci nasıl işlemektedir?
Artık kalmadı onlar. 30$ gibi bir meblağ ödeyerek şarkılarınızı spotify, gibi platformlarda yayınlayabilirsiniz.

Ancak yine de eserlerinize kandinize güveniyorsanız, piyasada menejerler ve yapım irketleri mevcut. Belli yüzledler karşılığı ve para ödeyerek eserlerinizi yayınlatabilirsiniz. Misal NETD. Reklamınızı yaparlar. Çok sayıda dinleyiciye ulaştırırlar.

II.I. Gerek enstrüman gerek ise vokal için stüdyo kayıtlarını nasıl ve nereden (İstanbul'da) gerçekleştirebilirim?

Öncelikle şarkının aranjesi yapılmalı. Daha sonra, ya da önce bir prodüktör ile anlaşırsınız. O aranje edilen eser için gereken müzisyenleri bulur, stüdyo ve kayıt sürecini başlatır.

III. Genel olarak tüm bu işlerin mâli duruma etkisi ne şekîlde olmaktadır?

Sadece kayıt için; kendiniz çalıp söylüyor, aranjör, prodüktör kullanmıyorsanız; 5.000 TL civarı bir şarkı kaydını yapabilirsin.
Diğer türlü işin limiti yok.
Promosyon, reklam, yayınlama süreçleri buna dahil değil. Onlar için bir reklam ajansı ile anlaşabilirsin.

Hâricî: Fakültemde mensûp olduğum bir müzik kulübü var. Ayrıca üniversiteye bağlı devlet konservatuvarı da mevcût. Buralardan, müzikle ilgilenen kişilerle birlikte çalışmalarımı yapmam faydâlı olur mu?

Müzik harici normal branşların Müzik klüplerinde yetenekli müzisyen bulma imkanı çok düşük. Hobi olarak ilgilenirler.

Devlet konservatuvarının stüdyoları kullanılabiliniyor. Oradan müzisyen / aranjör yardımı almak Sosyal çevre edinme kabiliyetinize bağlıdır. Para verince bolca bulursunuz orası ayrı.

Soru net değil.

Artık kalmadı onlar. 30$ gibi bir meblağ ödeyerek şarkılarınızı spotify, gibi platformlarda yayınlayabilirsiniz.

Ancak yine de eserlerinize kandinize güveniyorsanız, piyasada menejerler ve yapım irketleri mevcut. Belli yüzledler karşılığı ve para ödeyerek eserlerinizi yayınlatabilirsiniz. Misal NETD. Reklamınızı yaparlar. Çok sayıda dinleyiciye ulaştırırlar.

Öncelikle şarkının aranjesi yapılmalı. Daha sonra, ya da önce bir prodüktör ile anlaşırsınız. O aranje edilen eser için gereken müzisyenleri bulur, stüdyo ve kayıt sürecini başlatır.

Sadece kayıt için; kendiniz çalıp söylüyor, aranjör, prodüktör kullanmıyorsanız; 5.000 TL civarı bir şarkı kaydını yapabilirsin.
Diğer türlü işin limiti yok.
Promosyon, reklam, yayınlama süreçleri buna dahil değil. Onlar için bir reklam ajansı ile anlaşabilirsin.

Müzik harici normal branşların Müzik klüplerinde yetenekli müzisyen bulma imkanı çok düşük. Hobi olarak ilgilenirler.

Devlet konservatuvarının stüdyoları kullanılabiliniyor. Oradan müzisyen / aranjör yardımı almak Sosyal çevre edinme kabiliyetinize bağlıdır. Para verince bolca bulursunuz orası ayrı.
Vermiş olduğunuz bu bilgiler için teşekkür ederim. Olayı öncesinden de iyi kavradım... Sizi sıkmak istemem, ammâ birkaç bilgi daha almak isterim.

Aslında "Elenor Müzik" gibi bir label ile çalışmak istiyorum, lâkin tam olarak işe nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ben de sizin gibi, dijital ortamda bunun gerçekleştirilebileceğini düşünsem de pek içime sinmiyor...

Dediğim gibi maalesef çok bilgim yok ve bu da cidden beni ilerlememde engelliyor... Mâdem siz buradasınız, o hâlde sormak istiyorum. Misâlen, "Elenor Müzik" ile anlaştım diyelim. Bu yapımcı şirket, gerek stüdyo kayıtları gerek ise albüm ile ilgili her şeyi hâllediyor mu? Ayrıca tam bir ücret mi yoksa eser(ler) üzerinden belirli bir oranda pay mı alıyorlar? İlâveten eser(ler)in telîf haklarında da eşit derecede hak sâhibi oluyorlar mı?

Vermiş olduğunuz bu bilgiler için teşekkür ederim. Olayı öncesinden de iyi kavradım... Sizi sıkmak istemem, ammâ birkaç bilgi daha almak isterim.

Aslında "Elenor Müzik" gibi bir label ile çalışmak istiyorum, lâkin tam olarak işe nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ben de sizin gibi, dijital ortamda bunun gerçekleştirilebileceğini düşünsem de pek içime sinmiyor...

Dediğim gibi maalesef çok bilgim yok ve bu da cidden beni ilerlememde engelliyor... Mâdem siz buradasınız, o hâlde sormak istiyorum. Misâlen, "Elenor Müzik" ile anlaştım diyelim. Bu yapımcı şirket, gerek stüdyo kayıtları gerek ise albüm ile ilgili her şeyi hâllediyor mu? Ayrıca tam bir ücret mi yoksa eser(ler) üzerinden belirli bir oranda pay mı alıyorlar? İlâveten eser(ler)in telîf haklarında da eşit derecede hak sâhibi oluyorlar mı?

İyi tamam da, neden Elenor Müzik? Artık günümüzde bir lebel değeri var mı? Hangi platformlarda size üstünlük sağlayacak? Ya da hangi müzik prodüktörünü bünyesinde barındırıyor ki onlarla çalışmak istiyorsunuz?

O sizin yapacağınız anlaşmaya bağlı olur. Tanınmayan birine bedava kayıt ve prodüksiyon hizmeti sunacaklarını sanmıyorum. Artık o devir çoktan geçti bitti. Genelde kaydın da, reklamın da parasını siz ödersiniz.
Telif? O sizin sosyal çevreniz ile ilgili. İyi bir menejer bulur kendinizi / işinizi pazarlatırsınız, birş şey diyemem. Ama hiç bir kanalda ne yapacağınızı bilmiyor ve hep başkalarının yönlendirmesine muhtaç kalacaksanız telif beklemeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı