Çözüldü Bir günde 6 kez elektrik kesildikten sonra bilgisayara bir şey olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Renz

Decapat
RAM
GSKILL 8x2 16GB
SSD veya HDD modeli
1TB NVme Adata 850 Lite SSD
Ekran kartı
Rx 6750 XT 12GB
Anakart
GIGABYTE H610m v2
İşlemci
I5 12400F
Başlıkta da belirtmiş olduğum üzere birkaç gün önce mahalle genelinde plansız bir şekilde elektrik kesintisi oldu, elektrik kesildiği sırada bilgisayarda oyun oynuyordum kesildikten 5 dakika sonra direkt PC'nin elektriğini kestim ve bir günde 6 kere bilgisayarım açıkken elektrik kesintileri oldu (kesilip gelmelerin aralarında 1 saat var) PSU'nun özelliklerinede baktığımda ovp, opp, SCP, uvp gibi özelliklerin olduğu gördüm, bunlara rağmen bilgisayarın ömrü kısalır mı?

PSU: Frisby 600W 80+ Bronze.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU'nun çöp olduğu zaten biliyordum hocam staj maaşı yatsın direkt güzelinden bir PSU alacağım zaten :D en azından önerebileceğiniz PSU'lar var mı ekran kartına uyumlu falan ölmeden önce serfitikalı ve güzel olanlardan 650W+ üstü.
ve birde dediğim gibi bilgisayara birşey olurmu bidahaki sefere acaba
Kısalmaz ama o çöp güç kaynağını değiştirmen iyi olur. Çünkü bir dahaki sefere kısalacak bir ömür kalmayabilir.

PSU'nun çöp olduğu zaten biliyordum hocam staj maaşı yatsın direkt güzelinden bir PSU alacağım zaten :D en azından önerebileceğiniz PSU'lar var mı ekran kartına uyumlu falan ölmeden önce serfitikalı ve güzel olanlardan 650W+ üstü.

Pylon koruma sayıları ve garanti süresi oldukça iyi ve f/p bir güç kaynağıdır işini görecektir.

Bütçem daha da yükselir dersen akım korumalı priz bakarsın yanına. Ama Pylon da tek başına güvenebileceğin bir model.

Tamam.
Konu sahibinin kullandığı PSU berbat, çok kalitesiz ve kesinlikle değiştirlirmesi gerekiyor değiştirmesi sistemine gelecek zararlara önlem olacaktır.

Çöp olduğunun farkındayım hocam zaten kasayı toplarken kasanın içinde var diye ekstra maaliyet çıkar diye PSU almamıştım.

Pylon koruma sayıları ve garanti süresi oldukça iyi ve F/P bir güç kaynağıdır işini görecektir.

Bütçem daha da yükselir dersen akım korumalı priz bakarsın yanına. Ama Pylon da tek başına güvenebileceğin bir model.

Anladım hocam teşekkür ederim güzel ve elektrik kesildiğinde sisteme hiçbir zarar uğratmayacaksa bunu alabilirim veya başka bir güzel ve korumalı bir PSU da var ise önerdiğiniz onu da alabilirim şu anlık sisteme bir zarar gelmediyse eğer PSU almayı geciktireceğim.

Anladım hocam teşekkür ederim güzel ve elektrik kesildiğinde sisteme hiçbir zarar uğratmayacaksa bunu alabilirim veya başka bir güzel ve korumalı bir PSU da var ise önerdiğiniz onu da alabilirim şu anlık sisteme bir zarar gelmediyse eğer PSU almayı geciktireceğim.

Bundan iyi diyeceklerim artık 4K seviyesinde çıkar, ki gerek yok diyorum. Onda da korumadan daha çok verimlilik sertifikası ve modüler yapı fiyatı artırıyor.

Bundan iyi diyeceklerim artık 4K seviyesinde çıkar, ki gerek yok diyorum. Onda da korumadan daha çok verimlilik sertifikası ve modüler yapı fiyatı artırıyor.

Tavsiyenize uyup önerdiğiniz PSU'yu alıyorum o halde, teşekkür ederim. Ekstra olarak bir şey sorup konuyu uzatmadan çözüldü olarak işaretleyip konuyu bitirelim hocam.

Bu yaşadığım sorun bilgisayar bileşenlerine zarar vermiş midir hocam sizce? PSU o kadar kötü deniliyor ve hiçbir belirti göremiyorum. Bilgisayarda sorunsuz devam ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı