Çözüldü Bir günde 6 kez elektrik kesildikten sonra bilgisayara bir şey olur mu?

• Konuyu başlatan Renz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 481
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Renz

Decapat
RAM
GSKILL 8x2 16GB
SSD veya HDD modeli
1TB NVme Adata 850 Lite SSD
Ekran kartı
Rx 6750 XT 12GB
Anakart
GIGABYTE H610m v2
İşlemci
I5 12400F
Başlıkta da belirtmiş olduğum üzere birkaç gün önce mahalle genelinde plansız bir şekilde elektrik kesintisi oldu, elektrik kesildiği sırada bilgisayarda oyun oynuyordum kesildikten 5 dakika sonra direkt PC'nin elektriğini kestim ve bir günde 6 kere bilgisayarım açıkken elektrik kesintileri oldu (kesilip gelmelerin aralarında 1 saat var) PSU'nun özelliklerinede baktığımda ovp, opp, SCP, uvp gibi özelliklerin olduğu gördüm, bunlara rağmen bilgisayarın ömrü kısalır mı?

PSU: Frisby 600W 80+ Bronze.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tavsiyenize uyup önerdiğiniz PSU'yu alıyorum o halde, teşekkür ederim. Ekstra olarak bir şey sorup konuyu uzatmadan çözüldü olarak işaretleyip konuyu bitirelim hocam.

Bu yaşadığım sorun bilgisayar bileşenlerine zarar vermiş midir hocam sizce? PSU o kadar kötü deniliyor ve hiçbir belirti göremiyorum. Bilgisayarda sorunsuz devam ediyor.

Verseydi şu anda en iyi ihtimalle SATA birimlerine elveda demiştin. Kısaca hayır zarar vermemiştir ama bir dahaki sefere vermeyeceğinin garantisi yok.

Ben de 4,5 sene boyunca çöp bir PSU kullandım ama gerek yok riske. 4 seneden fazladır da ROG Strix PSU kullanıyorum 10 kere elektrik kesilse içimde şüphe olmaz. Korumalarına güvenim tam çünkü, Pylon'a da aynı şekilde.

Tavsiyenize uyup önerdiğiniz PSU'yu alıyorum o halde, teşekkür ederim. Ekstra olarak bir şey sorup konuyu uzatmadan çözüldü olarak işaretleyip konuyu bitirelim hocam.

Bu yaşadığım sorun bilgisayar bileşenlerine zarar vermiş midir hocam sizce? PSU o kadar kötü deniliyor ve hiçbir belirti göremiyorum. Bilgisayarda sorunsuz devam ediyor.

SSD belki sorun yaşatabilir fakat şu anlık bir şey yoksa bir şey olması zor. UPS kablosuda alırsanız güzel olur bütçe yeterse.

PSU canlı bomba. Elektrik gitsede gitmesede o PSU'nun patlak verme ihtimali yüksek.

Verseydi şu anda en iyi ihtimalle SATA birimlerine elveda demiştin. Kısaca hayır zarar vermemiştir ama bir dahaki sefere vermeyeceğinin garantisi yok.

Ben de 4,5 sene boyunca çöp bir PSU kullandım ama gerek yok riske. 4 seneden fazladır da ROG STRIX PSU kullanıyorum 10 kere elektrik kesilse içimde şüphe olmaz. Korumalarına güvenim tam çünkü, Pylon'a da aynı şekilde.

Anladım hocam bilgilendirme için içimdeki o korku bir nebzde de olsa gitti durduk yere 30klık zarara girmeden değiştireceğim.

SSD belki sorun yaşatabilir fakat şu anlık bir şey yoksa bir şey olması zor. UPS kablosuda alırsanız güzel olur bütçe yeterse.

Cevabı aldım hocam yine de teşekkür ederim cevabınız için, UPS için bende bir göz atacağım artık.

Geri
Yukarı